Yatırımcı Arıyorum

10 Bin Saat Kuralı

10 Bin Saat Kuralı Nedir?

10 bin saat kuralı bir kişinin bir alanda uzmanlaşabilmesi için 10 bin saat boyunca o konu hakkında çalışması gerektiğini ifade eden bir kuraldır. Malcolm Gladwell tarafından ortaya atılan kurala göre bir konuda uzman olabilmek için vaktinin önemli bir miktarını konu üzerinde çalışarak harcamanız gerekmektedir. Kuralın geçerliliğini kanıtlayabilmek için Gladwell alanında başarı elde etmiş ve uzmanlaşmış kişilerin hayatını araştırmıştır. 10 bin saat kuralına göre kısa sürede başarı elde etmeniz mümkün değildir. Başarıya ulaşabilmeniz için 10 bin saat boyunca çalışmanız gerekir.

Kuralı uygulayabilmek için düzenli ve istikrarlı bir çalışma gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

10 bin saat kuralının ilgi uyandırması ve insanlar tarafından uygulanmaya başlanmasıyla 2014 yılında kuralla ilgili bir araştırma raporu yayınlanmıştır. Araştırmaya göre pratik yapmak;

 • Oyunlar için %26 oranında
 • Müzikler için %21 oranında
 • Spor dalları için %18 oranında
 • Eğitim alanı için %4 oranında
 • Meslekler için %1 oranında fark yaratmıştır.

Aynı zamanda 10 bin saat kuralının her alanda başarılı bir sonuç elde edemeyeceğine yönelik bir tartışma konusu vardır. Dünyadaki gelişmelerin çok hızlı ve dinamik yapılara sahip olması nedeniyle kuralın etkisinin değişeceğine ve başka kuralların daha etkili olacağı yönünde bir düşünce vardır.

Bir konuda uzmanlaşabilmek için 10 bin saat kuralını uygulamaya karar vermeniz halinde;

 • Haftada 20 saat çalışırsanız 9.6 yılda
 • Haftada 40 saat çalışırsanız 4.8 yılda
 • Haftada 60 saat çalışarsanız 3.6 yılda
 • Haftada 80 saat çalışarsanız 2.4 yılda

10 bin saati tamamlamış olursunuz.

10 Bin Saat Kuralını Uygularken Dikkat Etmeniz Gerekenler

10 bin saat kuralını uygularken kişilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır.

Dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;

 • Pratik yapmaya önem vermelisiniz. Öğrendiğiniz ve uzmanlaşmak istediğiniz alanlarda kendinizi daha çok geliştirmelisiniz.
 • Bazı alanlarda uzmanlaşabilmek için doğuştan gelen yeteneklere sahip olunabilmesi gerekir. Bu nedenle 10 bin saat kuralını uygulamadan önce uzmanlaşmak istediğiniz alana yönelik gerekli yeteneklerine sahip olup olmadığınızı ölçmeniz gerekmektedir. Spor alanında uzmanlaşmak isteyen bir kişinin seçtiği alana yönelik gerekli olan yetenekleri taşıması gerekir.
 • Seçtiğiniz alanla ilgili uzmanlaşmayı ne kadar istediğinize dikkat etmeniz gerekir. Çalışırken sıkılacağınız, zaman geçirmek istemediğiniz bir alanda 10 bin saat kuralını uygulamaya çalışmanız olumsuz sonuçlara neden olabilir.
 • 10 bin saat kuralını uygulamak için seçtiğiniz alan yalnızca çalışmaya ve deneyimlemeye yeterli olmayabilir. 10 bin saat kuralına yönelik yapılan bir araştırmada en başarılı olan müzisyenlerin yalnızca çalışarak uzmanlaşmadığı ortaya koyulmuştur. Çevresel ve diğer faktörlerin etkisi altında yalnızca çalışmaları geçerli olmamıştır.
 • 10 bin saat kuralını uygulayan kişilerde belirli bir kas hafızası oluşacaktır. Oluşan kas hafızası seçilen alana göre değişim gösterse bile sürekli olarak bir konuda uzmanlaşabilmek için çalışarak deneyim elde etmek beyin tarafından otomatikleşen kas hafızasını oluşturacaktır.
 • 10 bin saat kuralını uygulayan kişiler diğerlerine kıyasla daha çok avantaj elde edecektir. Bunun nedeni deneyim kazanmış olmaları ve kas hafızası elde etmiş olmalarından kaynaklanacaktır. Bir öğrencinin herhangi bir alana yönelik kuralı uygulamak için çalışması halinde diğer öğrencilere kıyasla daha fazla avantajlı duruma geçebilmesine yardımcı olacaktır.

10 Bin Saat Kuralını Uygulayanlar İçin Öneriler

10 bin saat kuralını uygulayabilmeniz için belirli bir süreçten geçmeniz ve sürecin içinde barındırdığı öğrenme süreçleri vardır. Öğrenme sürecinizi daha etkili hale getirebilmek için 10 bin saat kuralını uygularken dikkat edebileceğiniz konular hakkında olan öneriler şu şekildedir;

 • Düşünme Seansları

10 bin saat kuralına göre belirli bir süre çalışma içinde olmanız gerekir. Düşünme seansları düzenleyerek çalışma esnasında beyninizde oluşan doluluğun boşaltılmasına yardımcı olabilirsiniz. Düşünme seansları sayesinde zihninizin daha rahat ve berrak olmasına yardımcı olarak çalışma düzeninizi sürdürebilir ve daha etkili hale getirebilirsiniz.

 • Deneyim Sahibi Olmak

Bir konuda 10 bin saat çalışmanız halinde belirli bir deneyim elde etmiş olacaksınız. Uzmanı olmak istediğiniz konunun okunması ve öğrenilmesi gereken kısmını bitirdikten sonra konu için uygulama yapmaya başlayarak deneyim elde edebilirsiniz. Öğrendiğiniz konuları uygulamaya çalışarak test etmeniz ne kadar etkili şekilde öğrendiğinizi ve yaptığınız hataları görmenize yardımcı olacaktır. Hata yapan bir kişi yaptığı hatayı unutmayarak en etkili öğrenme biçimlerinden birini gerçekleştirecektir. Bu nedenle 10 bin saat kuralını uygulayan kişilerin deneyim sahibi olması için uygulama yaparak hatalarını görebilmeleri oldukça önemlidir.

 • Okumak

10 bin saat kuralını uygulamak yalnızca çalışmaktan geçmez. Kuralı uygularken alanınızla ilgili olan kitapları mümkün olduğunca çok okumanız bakış açısınızın değişmesine ve daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacaktır. Aynı zamanda okuduğunuz kitapların yalnızca alanınızla ilgili olan değil zihninizin açılmasına yardımcı olacak ve sizi düşünmeye yönlendircek kitapları okumanız öğrenme sürecinizi daha etkili hale getirecektir.

Nasıl Düzenli Çalışılır?

10 bin saat kuralını uygulayabilmeniz için düzenli şekilde çalışmanı gerekmektedir. Bu nedenle kuralı uygulamaya karae veren kişilerin düzenli şekilde çalışmayı göze almış olması gerekir. Düzenli çalışmak isteyen kişilerin kendi öğrenme sürecine göre öğrenme düzeni oluşturması gerekmektedir.

Ancak genel olarak düzenli çalışabilmeniz için dikkat etmeniz gerekenler şu şekildedir;

 • Amaç Belirlemek

Çalışmaya başladan önce uzmanlaşmak istediğiniz alanı neden seçtiğinizi belirlemelisiniz. Amacın net şekilde belirlemenmesive not alarak her zaman görülen bir alana koyulması motivasyonun artmasına yardımcı olacaktır. 10 bin saat kuralını uygulamaya karar veren kişiler için uzun bir süre çalışma ve deneyim edinme süresi olacağı için motivasyon sağlamak oldukça önemlidir. Kuralı hangi amaçla uygulamaya başladığınızı bilmeniz ve sürekli görmeniz halinde uzun çalışma süresini istekli şekilde tamamlayabilirsiniz. Belirlediğiniz amacınız süreç içindeki davranışlarınızı yönetmenize yardımcı olacaktır.

 • Plan Yapmak

10 bin saat kuralını uygulayabilmeniz için düzenli şekilde çalışmalısınız. Bu nedenle plan yapmak kuralı uygulayabilmek için oldukça önemlidir. Günlük, haftalık ve aylık olarak yapılan planlar çalışmalarınızda olan ilerlemeyi görebilmeniz için önemlidir. Plan yapmak 10 bin saat kuralını uygulamak için gerekli olan zaman planlaması yapılmasına yardımcı olur. Her ne kadar çok çalışmak kural için önemli olsa bile verimli çalışmakta önemlidir. Kuralı uygulamak isteyen kişilerin verimli şekilde çalışabilecekleri planları uygulamaları zamanı iyi şekilde yönetebilmelerine yardımcı olacaktır.

 • Verimli Zaman Geçirmek

10 bin saat kuralını uygulamaya karar veren kişilerin çalışmak için ayırdıkları zamanı verimli şekilde geçirmeleri gerekir. Verimli zaman geçirmek verimli öğrenmeye yardımcı olacaktır. Bu nedenle zamanınızı verimli geçirecek şekilde planlamanız gerekir. Verimli şekilde zaman geçirebilmeniz için hem çalışmaya vakit ayırmanız hemde dinlenmeye vakit ayırmanız gerekmektedir.

 • Çalışma Alanı Düzeni

Düzenli şekilde bir konuda çalışabilmeniz için belirlediğiniz zaman diliminde çalışmak istemeniz gerekmektedir. Çalışma isteğinin oluşabilmesi için belirlediğiniz amaçlar her ne kadar güçlü olsa bile verimli şekilde çalışabilmeniz için çalışma alanınızı kendi kişisel zevklerinize göre düzenlemeniz gerekmektedir. Kuralı uygulamak isteyen kişilerin çalışma yapacakları alan kişisel tercihlere göre değişebilir. Ancak yapılan araştırmalar genelinde verimli şekilde çalışabilmek için düzenli bir çalışma alanına sahip olunması gerektiği açıklanmıştır. Kişilerin çalışmak ve deneyimleyebilmek için seçtikleri alanı sade tutmaları verimli sonuçlar almalarına yardımcı olabilir.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz