Yatırımcı Arıyorum

2. El Eşya Alışveriş Merkezi Açmak

2. El Eşya Alım Satımı

2. El eşya alım-satımı, tüm dünyada trend haline gelen hem çevre dostu hemde sürdürülebilir bir iş alanıdır. Bu sektörün yükselişi, insanlığın üzerindeki tüketme psikolojisinin verdiği ağırlıktan kurtulmak için midir? Bilinmez ama çok kısa zamanda muazzam bir ivme göstermiştir. Kullanılmış eşya pazarının yükselişi muhakkak ki herkes için farklı bir anlam taşıyor. İkinci el pazarları; kimi için kullanılmış eşyanın hikâyesi, kimi için bütçe dostu bir alışveriş, kimi için alışveriş tutkusunda yeni bir soluk ya da dolu dolapları boşaltıp yenilerine yer açmanın adresi oldu. Soluk kazanması için farklı platformlarda hesaplar açıldı, programlar yapıldı, ya da çadırlar kuruldu. Revaçta olan bu pazar ilgilenenler için daha ciddi bir yatırım aracı olma potansiyeline sahiptir. İşte merak edenler için yeni bir çığır açan ikinci el eşya merkezi.

Anna Bergstrom’un İsveç’te açtığı ikinci el alış veriş merkezi ile dünyada bir ilke imza attı. Bu AVM çevre sağlığı konusunda akıllıca alışveriş yapan, dünyanın ilk geri dönüşüm alış veriş merkezidir. Burada; eski ikinci el eşyalara onarım veya başka bir ürüne çevirme yoluyla yeni bir hayat veriliyor. Satılan her ürün geri dönüştürülür, yeniden kullanılır veya organik sürdürülebilir bir şekilde üretilir. Alış veriş binası; bulunduğu belediyenin çöp geri dönüşüm merkezinin yanında bulunuyor. Dolayısıyla buradan eşyaları ayırarak alışveriş merkezine getirilme aşaması; hem daha pratik, maliyeti düşük ve zamandan tasarruf sağlıyor. Ayrıca mağazanın yakınında yerel halkın satmak ya da bırakmak yoluyla ikinci el eşyalarından kurtulduğu bir alan var. Buradan da malzeme temini yapabiliyorlar.

Ayrılan oyuncaklar, mobilyalar, giysiler, dekoratif eşyalar, elektronik cihazlar hatta yetiştirilmiş bitkiler bu merkezde geri dönüşüm deposuna aktarılıyor. Bu depoda gerekli görülen tamir, düzeltme, dönüştürme ya da rafine etme işlemlerinden sonra ürün gruplarına göre satış yapılacak dükkânlara dağıtılmaktadırlar. Mağaza sahipleri aldıkları geri dönüşüm ürünleri kendi mağaza konseptlerine uygun ürünleri sergileyerek nihai satış aşamasına getirmektedirler. Kullanılmayan Eşyaları Satarak Gelir Elde Etmek

Sıradışı bu alış veriş merkezinde; standart AVM’lerde olan her bölüm neredeyse mevcut. Burada; kıyafetlerden tutunda,kendin yap tasarım dekoratif eşyalara, kayak malzemelerine, pet malzemelerine kadar pek çok alanı kapsayan 14 satış dükkânı bulunmaktadır. Buradaki dükkânlar hepsi birbirinden bağımsız işletmecilerdir ve her biri kira ve işletme oranları ödüyorlar. Ancak içlerinde iyi bir dayanışma mevcuttur. Mesela geri dönüşüm deposuna gelen deri bir ceket tekrar kullanım için uygunsa bunu giyim mağazası satılacak ürün yelpazesine eklerken, yıpranmış tekrar kullanılmayacak bir deri ceket, geri dönüşüm tasarımları satan mağaza tarafından kullanılmak üzere alınıyor.

Mağazaların hepsinin isminin başında geri dönüşümü sembolize eden “RE” ibaresi mevcuttur. Bina görüntü itibariyle; geniş ve çekici, neredeyse Ikea ya benziyor. Ve yapı marketlerdekine benzer profesyonel bir raf düzenine sahip. Bu alışveriş merkezinde hatta bir kahve salonu ve hediye paketleme hizmeti veren bir dükkân bile mevcut. Alışveriş merkezine ReTuna ismi verilmiş çünkü kentin bulunduğu kent olan “Orkinos”un takma adı Eskilstuna’dır. Ve başına mağazalardaki gibi “Re” ilave edilmiş. İsmin başındaki Re; mağazalardaki satışa sunulan ürünlerin tamamının geri dönüştürülmüş ya da bu malzemelerden yeniden üretildiğini sembolize ediyor.

İkinci El Satan Dükkânlar

Bu AVM’nin diğer ikinci el satan dükkânlardan en büyük farkı, gösterişli, şık bir konseptte düzenlenmiş olmasıdır. Hatta kurucusu; burada bulunan mağazaların piyasada ismi duyulan büyük markaların ticari mantığında işlemesi gerektiğini savunuyor. Çünkü müşterinin istediği bir tasarımı yerine getirmek için gerekli olan bir malzeme geri dönüşümden gelmediği zaman endişelenecek kadar bu işi sevmiş ve benimsemişler.

2015 Ağustos ayında kurulan firma 2017’de yılına geldiğinde, geri dönüştürülmüş ürünler için 10,2 milyon SEK (İsveç kronu) satış gerçekleştirmiştir. Kurucusunun değimi ile İsveçliler, dünya sağlığı için bir şeyler yapma kavramını seviyorlar, ancak harekete geçme aşamasında o kadarda aktif değiller. Fakat Anna bu alışveriş merkezinin bu boşluğu doldurabileceğini düşünüyor. Çünkü bunun olabileceğine dair kanıtlar var ve satışlar yavaş yavaş artmaktadır. AVM, açılıştan bu yana 2,8 milyon £ değerinde ürün sattı ve geçen yıl günde 700 ziyaretçi çekmiştir. Daha da aktif olması için sosyal mecralarda gençler tarafından keşfedilmesi ve bilinirliğinin artması gerektiğini vurguluyor.

Geri Dönüşüm AVM

Dünyada ilki açılan geri dönüşüm AVM; hem sürdürülebilir hemde çevre dostu bir proje olması niteliğiyle Türkiye’de uygulanabilirliği ölçülmesi gereken bir proje kapsamındadır.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz