Yatırımcı Arıyorum

2019 Teknoloji / Bilişim İş Fikirleri

Bilişim Sektörü İş Kurmak

Teknoloji / Bilişim meraklısı olan girişimcilerin tecrübelerini, başarılı yeni şirketler kurmak için kullanmalarına izin veren birçok iş fikri var.

Hızla teknolojinin değişmeye devam etmesi, bu değişikliklere uyum sağlama ve süreç içinde başkalarına yardım etme becerisi çok güçlü bir iş temelinin tüm temellerine sahiptir.

Ülkemizde de artık, hemen her evde ve işletmede en az 3 bilgisayar / cep telefonu olduğunu düşünürsek, demek ki iş yapmamak veya kurmamak için bir bahane kalmıyor.

Bilişim Sektöründe İş Modelleri

Bu fikirlerin birçoğu hizmet satmayı içerir, bu da envanter veya üretim ekipmanına bağlı bir avuç paraya ihtiyacınız olmayacağı anlamına gelir. Bu liste bazı çok esnek fikirler sunar ve bu işletmelerin birçoğunu çok az ön sermaye ile başlatabilir ve yalnız danışman olarak çalışarak birden fazla müşteriyi ve işi yönetebilirsiniz.

10 farklı iş modelini aşağıda inceleyebilirsiniz:

1- Blog Danışmanlığı

Bir blog uzmanıysanız ve blog oluşturma ile ilgili her şeyi öğrenmeyi ve keşfetmeyi seviyorsanız, bir blog danışmanı olarak küçük bir işletme çok kazançlı bir iş olabilir. Bu da her türlü işletmeyi ve blog yazarını makale yazmalarına daha çok sebebiyet verir ve siz hiçbir iş yapmadan sağlayacağınız aracılık hizmeti ile komisyon üzerinden ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Ayrıca üçüncü taraflara yazı yazmayı ve blogla ilgili diğer projeleri “gruplandırabilir” ve işleri yönetmek için elde ettiğiniz kazancı arttırabilirsiniz. Bunun sizin için doğru iş fikri olup olmadığını keşfedin. Tek yapmanız gereken hakim olduğunuz alanlarda orta/profesyonel bir web sitesi açarak bir yandan firmalara hazırlatmak istediği makalelerin siparişini alırsınız öte yandan bu yazıları hazırlayacak editörlere / yazarlara işleri pas ederek sadece işin kontrolünü sağlarsınız. Başka bir deyişle taşlar yerine oturduktan sonra, oturduğunuz yerden para kazanırsınız.

Not: özellikle web siteleri bu tip konular için çok ciddi para harcamaktalar.

2- Bilgisayar Onarım ve Bakım

Teknik bir geçmişe ve bilgisayarların nasıl işlediğine ve nasıl çalıştıklarına ilişkin uzmanlık anlayışınız varsa, bilgisayar onarım ve bakım hizmeti olarak küçük bir işletme sizin için iyi bir iş fikri olabilir.

Hizmetlerinizi tek bir işletim sistemine sunabilir veya tüm büyük platformları destekleyebilirsiniz. Ayrıca, işletme gelirinizi yeni sabit diskler, monitörler, fareler ve diğer bilgisayarla ilgili öğeler gibi satışlarla da artırabilirsiniz.

Bu iş fikri size çok klişe gelebilir, ama unutmayın; böyle bir işletmeyi merkezi bir noktada açacak olursanız güzel bir reklam çalışması ile hem evlere hem de işyerlerine hizmet verebilirsiniz.

3- Bilgisayar Eğitimi

Bilgisayarlara, yazılıma ve diğer cihazlara olağanüstü bir şekilde hevesli misiniz ve başkalarının teknoloji ile konfor seviyelerini yükseltmelerine yardımcı olmak mı istiyorsunuz? Öyleyse, bilgisayar eğitimi işi sizin için iyi bir iş fikri olabilir.

Günümüzde insanlar bu eğitimleri almak için, artık sınıf standardında olan kurslara pek gitmiyor. Online kurs sağlayan sitelerden satın alıp eğitimleri anlamaya çalışıyor. Peki sizce ne kadar sağlıklı olabilir?

Not: yazılım konusunda hemen her kitleyi hedefleyebilirsiniz, bilgisayar eğitimi konusunda özellikle 40+ yaş kısmını hedefleyebilirsiniz.

4- Veri girişi

Bu işi gerçekten basite almayın. Örneğin; bir şirketten size iş geldi ve 10 yıl öncenin kayıtları veri girişi ile kayıt altına alınacak. Ve bu içerikler yaklaşık 5000 sayfa. Kısa bir matematik ile fiyatlamak gerekirse: talep edeceğiniz ücret ortalama 3.000 TL civarı. Özellikle eski teknoloji kullanan şirketlere ulaşmak ve başarılı bir çalışma ile ayda ortalama 10.000 TL kazanabilirsiniz. Belirli bir süreden sonra size bağlı olarak çalışacak 2 personel ile hem iş gücünüzü hafifletirsiniz hem de gelirinizi ikiye katlayabilirsiniz.

5- eBay / Amazon Danışmanlık

Bir e-ticaret danışmanlık şirketi, başkalarının e-ticaret’i etkili bir şekilde kullanmalarına ve önemli bir gelir elde etmelerine yardımcı olmak isteyen bir e-ticaret uzmanı için mükemmel bir iş fikri olabilir. Bir e-ticaret danışmanlık şirketinin sizin için doğru işletme olup olmadığını öğrenin. Bunun en kolay yolu: çevrenizde bulunan 3 kişiye sorun, yurt dışından ürün getirip Türkiye’ye satmak ister misin? diye. Hayır cevabını alacağınızı tahmin etmiyoruz. Aynı şeklin tam tersini düşünün birde, Türkiye’de yer alan bir şirketin ürünlerinin yurt dışına açılmasını.

6- İnternet araştırması

Bugünlerde çevrimiçi olarak ulaşılabilen çok fazla bilgiyle, bilginin yerini belirleyip doğrulayabilmek pazarlanabilir bir beceridir. İnternette hızlı bir şekilde ilgili bilgileri bulmak için bir püf noktası var mı? Öyleyse, bir İnternet araştırma şirketi sizin için mükemmel bir iş fikri olabilir. Şahısları, şirketleri boş verin. Arama motoru google bile, kendi içinde yer alan yanlış ve çok eskide kalmış bilgi kirliliğini temizlemek için milyonlarca dolar para harcıyor. Tek sebebi: kullanıcılarına en doğru, en güncel bilgileri ulaştırmak için.

7- Bilişim Destek

Birçok küçük işletme; tam zamanlı, kurum içi teknik destek ekibini karşılayacak bütçeye sahip değildir. Haliyle zaman zaman iş yerinde bulunan elektronik cihazlarda arızalar oluşabilir veya yeni donanımlara ihtiyaç duyabilir. Peki böyle bir durumda işlerin bir an önce yoluna girmesini kim sağlayacak?

Ağ kurulum, bakım hizmetleri, veri yedekleme ve kurtarma, yazılım yükleme ve yönetimi sağlayabilirsiniz. Müşterilerinizin gereksinimlerine bağlı olarak, hizmetlerinizde güvenlik önlemleri ve mobil cihaz yönetimi de bulunabilir.

8- Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal medya, özellikle küçük işletmeler için güçlü bir pazarlama aracıdır. Bir sosyal medya uzmanıysanız ve başkalarının kendi sosyal medya varlıklarını yaratmalarına yardım etmeyi seviyorsanız, bir sosyal medya danışmanlık işi için mükemmel bir seçim olabilirsiniz.

Not: bu işe adım attıktan belirli bir zaman sonra, ay içinde ortalama 20 farklı firmanın işini yaptığınızı varsayın. Ve her firmadan ortalama 300 tl aldığınızı düşünün. Küçük bir hesapla ayda 6.000 TL kazanabilirsiniz. Üstelik hiçbir gideriniz olmadan. Birde üstüne dilediğiniz yerden çalışma fırsatına sahip olursunuz 🙂

9- Video Prodüksiyonu

Video pazarlama her tür işletme için popülerliğini arttırmaktadır. Reklam, marka bilinirliği, ürün / hizmet tanıtımı vb. birçok projede firmalar görsel çalışmalardan sonra hemen video yolunu tercih etmektedirler. Sizde bu yola ufak adımlarla başlayarak, başarılı birkaç işten sonra iyi bi konuma gelmemeniz için hiçbir sebep yoktur.

Not: sadece video çekim konusu olarak bakmayın fikre. Bu işte bile anlaşacağınız birkaç freelance çalışanla bile tüm işlerinizi kolayca yönetebilirsiniz.

10- Web Tasarımı / Mobil uygulama

Şu anda bu yazıyı okurken bile, bir web tabanlı site veya mobil uygulama sayesinde ulaşıyorsunuz demektir. Dünya genelinde milyonlarca değil, milyarlarca web sitesi mevcut. Ne kadar büyük bir Pazar olduğunu hayal bile edemezsiniz. Bu iş fikrini anlatmaya ne saatler yeter ne de sayfalara sığar. Bizim bu konuda size önerebileceğimiz en basit örnek: kendinizi tanıtan bir web sitesi yapın. Ardından firmalara satabileceğiniz 1-2 farklı web sitesi hazırlayın. Hazırladığınız web sitelerini demo haline getirerek web sitenizde yayınlayın. Tek bir sayfa üzerinden bu ürünlerinizi / hizmetlerinizi tanıtın. Müşteriye satabileceğiniz web siteleri içinde standart bir fiyat belirleyin. Arama motorlarının desteği ile, düşük bütçeli reklamlarınızı yayınlayın. Siz işin peşinde koşmadan, o size gelecektir.

Bayilik Almak

Bilişim sektörü popülaritesini neredeyse hiçbir zaman kaybetmeyecek sektörlerden biri haline gelmiştir. Yukarıda yer alan iş modellerinden ziyade, bilişim sektöründe bayilik alarak da girişimciliğe adım atabilirsiniz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumlar(2)

  1. Cevap yaz
    Ersin yorumu:

    Hakan bey merhaba bahsettiginiz icoyu inceledim aklimada yatti ufak bir yatirim da yaptim. Icolarla ilgili arastirmalarim var. Hylosda ciddo bir projeye benziyor ama ben refli satista yapmak istiyorum bu prjode. Bana telinizi yazarmisiniz birkac sey danisicam

  2. Cevap yaz
    Hakan yorumu:

    Arkadaşlar alt yapısının sağlam olduğunu gördüğüm ve uzun süredir takip edip satışa çıkarmalarını beklediğim hylosx ico çıktı. Smart contract üzerinden dağılımları yapıyorlar. Coin kontratlarına kadar inceledim ki birçok ico nun daha kontratı yok. Adamların ciddi projeleri var. İlk projeleri 9 ay sürecek ve 9 ay sonunda 3 adet dünya borsasında listelenecek. 2. projelerınde e ticaret sitesi üzerinden transfer işlemlerinde kullanılacak. Bu da borsa sürecinde değerinin ciddi oranda katlama yapacağını düşünüyorum. Normalde refli satışlarıda var ama burada yanlış anlayan olmasın diye refli linkimi göndermicem isteyen araştırmasını yaptıktan sonra siteye kendisi kayıt olup yatırımını yapabilir. Ben 3 ay araştırma yaptıktan sonra yatırımımı yaptım.

Yorumunuz