Yatırımcı Arıyorum

2020’de Küçük İşletme İş Fikirleri

2020 Yılında Yapılabilecek 14 İş Fikri

Yeni yıldan hepimizin beklentisi farklı farklıdır. Yeni bir ev, araba, kariyer, eş, aşk ya da iş kurmak…

Bu günlerde bir önceki yılın gerçekleşmeyen hayallerinin üzerine bir sünger çekilir, yeni kararlarla yeni umutlar yeşertilir. Beklentiler kişiden kişiye değişse de 20 ülke üzerinde yapılan bir araştırma çalışmasında daha çok para kazanmanın birinci, sağlık temennilerinin ikinci ortak dilek olduğu tespit edilmiştir. Elbette yeni yılda daha fazla kazanma umudu, yaşama sevincini perçinleyen bir dilek olsa da en sağlam ve güvenilir kazanç, kişinin bu konuda yaptığı girişim ve çabalar neticesinde kazandığıdır.

Aşağıda, yeni yılda bir iş girişiminde bulunmak isteyenler için 2019 yılının en popüler olan ve yeni yılda da yükselmeye devam edeceği öngörülen iş fikirlerini sıraladık.

(Kobi Vadisi platformu Türkiye’nin en büyük iş fikirleri deposudur. Makalelerimiz de çok fazla görsel paylaşmamamızın sebebi algınız dağılmadan içeriğe odaklanın diye.)

Google’da En Çok Aratılan İş Modelleri

Google arama trendlerine göre en çok aranılan anahtar kelimeler, ürünler ve 2020’de yükselişi hızla devam edeceği öngörülen iş fikirleri:

1- Siyah Nokta Temizleme

En fazla görülen cilt problemleri arasında olan siyah nokta, kadın erkek birçok kişinin şikâyet ettiği ve pratik çözümler bulmaya çalıştığı can sıkıcı bir cilt problemidir. Bu noktaların temizlenmesinde kullanılan temizleme bandı, araçlar veya kozmetik ürünlerin satışı, 2019 yılının en popüler işlerinden biri olmuştur. Ve bu cilt probleminin sürekli devam edecek kronik bir durum olduğu göz önünde tutulursa, uzun vadeli ve düşük yatırımlı bir iş alanı olmasıyla 2020 yılında da yükselişi devam edeceği öngörülmektedir. Cilt bakımı ve siyah nokta temizleme ile ilgili açılacak bir içerik sayfası, bu niş iş alanında otorite oluşturmaya yardımcı olabilir.

2- Sırt Ağrısına Yönelik İşler

Gün boyu hareketsiz pozisyonlarda çalışan kişilerde sırt ağrısının bu kadar büyük bir pazar oluşturması şaşırtıcı değildir. Anahtar kelime olan sırt ağrısı için aylık 246.000 arama olduğu göz önüne alındığında, ikincil anahtar kelimelerin çoğu, sırt ağrılarında rahatlama, çare ve nedenler gibi kelimeleri içerir. Yani, insanlar sırt ağrısının nereden kaynaklandığını ve nasıl bu ağrıları geçirecekleri ile ilgili araştırmalar yapmaktadırlar. Bu noktada sırt masajı hizmeti, müşterilerin semptomları en aza indirmeye yardımcı olabilirken, boyun ve sırt ağrısını önlemek için dik duruş korseleri de en hızlı büyüyen iş fikirlerinden biridir. Çünkü telefon, dizüstü bilgisayar bağımlılığının 7’den 77’ye artışı bu ürünlerin pazar büyümesinin birere göstergesidir. Aylık yaklaşık 74.000 arama yapılan bu dik duruş korseleri 2020 yılında da hızlı yükselişine devam edeceği öngörülmektedir. Son yapıla çalışmalar cep telefonu bağımlılığının ölçüldüğü ülkeler arasında Türkiye’nin birinci sırada olması, bu ürünleri yatırım yapmaya değer kılıyor.

3- Atletik Moda Unsurları

Spor salonu kıyafetlerini, günlük yaşamın bir parçası kılan atletik moda; Nisan 2014’ten önce neredeyse yoktu. Fakat bu modanın günlük kullanım, hatta iş kıyafetleri içinde yer almasıyla ani büyüme kaydeden bir alan haline gelmiş ve ani bir artış izlenmiştir. 2022 yılına kadar, atletik moda pazarının 215 milyar dolarlık şaşırtıcı bir değere sahip olması beklenmektedir. Uzmanlara bu eğilimin yakında geçip geçmeyeceği sorulduğunda uzmanların sürekli olarak cevabı “Hayır bu akımın artarak devam edecek” yönündedir. Bu nedenle, popüler, karlı ve sürdürülebilir bir iş fırsatı arayanlar için, atletik moda unsurları güvenli bir yatırımdır. Ürünleri tanıtmak için Facebook reklamlarına, Instagram ve Pinterest’e odaklanmak pazar büyütmede en etkili yollardan biridir.

4- Yeniden Kullanılabilir Çanta

Toplum çevre bilinci kazandıkça, plastik atık miktarını azaltmak için yeniden kullanılabilir torbalara olan ilgi de artmaktadır. Ayrıca alışverişlerde verilen ücretsiz poşet uygulamasının ücretliye dönmesi ile birlikte bu alan daha fazla hareketlenme göstermiştir. Örgü ya da bez çantalar başka eşyaları, oyuncakları evlerde saklamak veya taşımak için tekrar tekrar kullanılabilir ürünler olmasıyla yeni yılda da yükselişi hızla devam edecek bir iş alanıdır. Çevreyi korumaya odaklanmış iş fikirleri, sosyal açıdan bilinçli bir marka oluşturmaya yardımcı olabilir. Deniz yaşamını koruma veya plastik atıkları azaltma hakkında içerik oluşturarak ürünün bu sorunların çözümü olduğunu göstermek, müşterilerin alışveriş alışkanlıklarını değiştirmelerine yardımcı olacaktır.

5- Kablosuz Kulaklık

Kablosuz kulaklık pazarının yeni yılda da yüzde 7 oranında büyümesi beklenmektedir. Kablosuz kulaklıklar şu anda pazar payının yüzde 31’ine sahiptir ve bu endüstrisi için perakende pazarı 2025 yılında 15,8 milyar usd ile büyümesi beklenmektedir. Kablosuz kulaklık satmak, Bluetooth ve Wi-Fi gibi teknolojilerdeki ilerlemenin yanı sıra ürünün rahatlığı nedeniyle popülaritesini artıran bir başlangıç ​​iş fikri olma niteliğindedir. Pek çok tedarikçi, tüketiciler için uygun fiyatlı kablosuz kulaklıkları ücretsiz e-Packet sevkıyatı sunarak satışını dropshipping yöntemi ile satışa sunmaktadırlar. Dropshipping Nedir?

6- Kadın Elbise Modelleri

Kadın kıyafetlerini içeren girişim fikirleri son derece rekabetçi olmasının yanında aynı zamanda çok popülerdir. Bir süredir kadınlara yönelik moda web sitelerini araştıran uzmanlar tarafından ilginç bir trend fark edilmiştir. Çoğu moda web sitesi açılır menüler içeriyor olsa da birçok markanın üst gezinme sekmesinde aslında bayan elbiseleri bulunmaktadır ve bayan elbiseleri, giyim açılır menüsü altında her şeyi bir araya getiren bir unsurdur.

Bayan elbiseleri satmak gibi e-ticaret iş fikirleri, reklamlar yoluyla yoğun bir şekilde tanıtılabilir. Giyim reklamlarının en güzel yanı, genellikle satın alma dürtüsünü yakalamada başarılı olmalarıdır. Bir müşteri, Facebook veya Instagram’da sevdiği bir elbiseyi görür, kredi kartıyla hemen onu satın almak için harekete geçer. Konu bayan, moda ve alışveriş olunca bu işin yeni yılda da yükselişte olacağı düşünmek hata olmaz.

7- Power Bank

Güç bankası, daha sonra kullanılmak üzere önceden şarj edilen bir mobil şarj cihazıdır. Elektrik prizlerine sınırlı erişimi olan alanlarda veya yolculuklar için harika bir üründür. İnternet kullanıcılarının %80’inin mobil cihaza sahip olduğu düşünüldüğünde güç bankaları gibi aksesuarların popülaritesinin artmaya devam etmesi beklenmektedir. Aslında, 2024 yılına kadar, güç bankası endüstrisinin 17,9 milyar dolara çıkması öngörülmektedir. Bu demek oluyor ki, bu başlangıç, iş fikri sadece güç bankası endüstrisinde para kazanmak için mükemmel bir fırsat olabilir.

8- Akıllı Saatler ve Bantlar

2018’e kadar, dünya çapında 141 milyon adet akıllı saat satılmıştır ve bu sayının içinde akıllı bantlar dahil değildir. Kişiler ister adımlarını takip etmek ister gününü planlamak için kullanılsın, akıllı saatler gelişmeye devam etmekte ve bu da onları yenilikçi bir iş fikri haline getirmektedir.  Özellikle fitness veya kalp hastalarına hitap eden kalp atış hızı izlemesine sahip akıllı saatler revaçtadır. Ayrıca seyahat, yürüyüş veya açık hava etkinlikleri yapmak isteyenler için GPS’li akıllı saatlerin yanında, fotoğraf veya selfie çekmeyi sevenler için kameralı akıllı saatler piyasaya sürülmüştür ve sürekli yeni modeller piyasaya sürülmektedir.

9- Sakal Yağı

Erkeklerde son dönem trendlerinden olan sakal modasıyla birlikte, sakal bakımında kullanılan ürünlerde yükselişe geçmiştir. Erkekleri hedefleyen en popüler niş ürünlerden biri, erkek bakım endüstrisinin yıllık satışlarında yaklaşık 6 milyar dolar yapan sakal yağıdır. Erkeklerin yaklaşık yüzde 39’unda sakal bulunmaktadır ve 2012 yılından itibaren %15’lik önemli bir artış olmuştur. Bu konuda her yıl binlerce sakal bakım ürünü satılmakta, erkek kozmetik sanayi 3,4 milyar usd değerle, 1 milyar usd ile erkek tıraş endüstrisini aşarak geçmektedir.Sakal yağı niş piyasası rekabetçi olsa da, yeni oyuncular için hala yer vardır. Damatlık ürünleri ve sakal yağlarını marka haline getirerek satmak mümkündür.

10- Çizgi Kamerası

Çizgi camlar, popüler olmaları nedeniyle yeni yılda da yükselişi devam edecek başlangıç ​​fikirlerinden biridir, çünkü pratiktirler. 2014 yılında, dash cam satışları Rusya’da çekilen viral dash kamera videoları nedeniyle İngiltere’de yüzde 9,18 artmıştır. Birçok sigorta şirketi artık kanıt olarak kullanılmak üzere çizgi kamera videolarını kabul etmektedir. 2020 yılına gelindiğinde, endüstrinin dünya çapında 4.03 milyar dolar değerinde olması beklenmektedir.

11- Şişme Koltuk ve Yataklar

Küçük evlerde veya açık havada kullanılmak üzere tasarlanmış şişme koltuk ve yatak satışları 2019 yılında yükselişe geçen ürün satışlarından biridir. Her ne kadar yaz aylarında satışlar biraz daha yüksek olsa da, toplanabilir olmasıyla misafir ağırlamak ya da küçük alanlarda boş alan yaratmak için tercih edilen ürünler arasındadır. Popüler bir iş fikri olarak, bir dış mekan veya ev mağazasındaki diğer ürünlerle birlikte satılabilirler.

12- Sesli Tercüman

Zaman geçtikçe dünya genişlemeye devam ediyor ve çeviri ile ilgili iş fikirleri de ardından büyüme kaydediyor. Google Çevirinin, aylık 277 milyon arama alması kişilerin alabilecekleri tüm çevirilere ihtiyaç duyduklarını kanıtlamaktadır. Farklı dillerde metin içeren uluslararası bir kitleye satış yapmak daha fazla kişiye ulaşmaya yardımcı olur. Gezginlere, ihtiyaçlarını ve isteklerini karşılayacak türde sesli tercüme araçları satılabileceği gibi, anında birkaç dili çevirebilen sesli çevirmenler gibi ürünler de satılabilir.

13- Ayakta Çalışma Masası

En yenilikçi iş fikirleri genellikle günlük bir ürünün farklı şekilde dönüştürülmesiyle başlar. Ofis çalışanları için bütün gün bir masada oturmak sağlık açısından pek çok problemi yaratan bir koşuldur. İşte bu nedenle ayakta durarak çalışmayı sağlayan masa satışlarında bir artış yaşanmış ve aylık 15.000 ayakta çalışma masa araması yapılmıştır. Ocak 2011’den bu yana, “ayakta çalışma masaları” için arama hacminde ani ve güçlü bir artış olmaktadır ve sürekli oturmaktan kaynaklanan sağlık şikâyetleri konusunda kişiler gün geçtikçe bilinçlenmektedirler. Ergonomik olarak ayarlanabilir ofis mobilyaları satışı 2020 yılında yükselişi devam edecek işlerden olacağı öngörülmektedir.

14- Yaşlı Bakım Hizmetleri

İleri teknoloji ile birlikte gelişen tıp insan ömrünün uzamasına neden olmaktadır. Bu artış beraberinde yaşlılık dönemlerinde yaşlıların ihtiyaçlarını karşılayacak, bakımlarını üstlenecek hizmetlere olan rağbet her geçen gün artırmaktadır. Çünkü yaşlı nüfusu tüm dünyada artmaktadır. Yaşlılara dönemlik veya sürekli hizmet verecek bir iş alanı oluşturmak sürdürülebilir ve karlı işlerden biridir ve her geçen gün değeri yükselecektir. Uzmanlar tarafından üzerinde özellikle durulması gereken iddialı bir yatırım alanıdır.

Yeni İş Kurmak

Geleceğin bugüne nazaran çok daha iyi olacağına inanmak her ne kadar aşırı iyimserlik gibi görünse de yaşam enerjisi ve isteği için şarttır. Tüm bu dileklerin gerçekleşmesi için tabi ki önce sağlam bir adım atmak gerekir. Bizde Kobi vadisi platformu olarak yeni yılda da yatırım ile ilgili adımlarınıza yön verecek çok daha faydalı paylaşımlarda bulunabilmeyi ümit eder, yeni yılda tüm dileklerinizin gerçekleşmesini umut ederiz.kobi vadisi

Yorumunuz