Yatırımcı Arıyorum

2022’de Büyümesi Devam Edecek 10 Kârlı İş Fikri

2022 Yılında Kârlı İş Fikirleri

Türkiye’nin en büyük iş platformu Kobi Vadisi olarak, editörlerimiz tarafından birçok araştırma yapılıp yeni trendler ve son dönemde en çok karlılık sağlayan iş fikirlerini sizler için araştırdık.

Genellikle birçok girişimci ve yatırımcının bütçesine uygun iş modelleri arasında piyasada en çok tercih edilenler de var çok fazla duyulmamış iş modelleri de var. 10 madde de hazırlayıp sunduğumuz iş fikirlerinin dışında yüzlerce farklı iş fikrine yine Kobi Vadisi iş fikirleri sayfalarında bulabilirsiniz.

Şimdi lafı daha fazla uzatmadan hem karlılığı yüksek hem de devamlılığı olan iş fikirlerini, elimizden geldiğince yorumlayarak siz değerli okuyucularımızla paylaşmak istiyoruz.

2022’de Yüksek Kâr Sağlayacak Trend İş Fikirleri

#1 Araba Alım Satım İşi

Pandemi sürecinin başlamasıyla, dünya genelinde yaşanan üretim sorunları maalesef ülkemize de yansıdı. Bunun en büyük zararlarından biride otomotiv sektörüne yansıdı. Büyük otomotiv şirketleri ürettikleri araçlara çip tedarik edememesi sebebiyle ve ayrıca döviz piyasasındaki artış ile de otomotiv üretimi büyük darbe aldı. Sonuç olarak 0 kilometre araçların satışı azaldığı için, tüketici 2. el araçlara yönelmek zorunda kaldı.

2021 başından itibaren ülke genelinde yaklaşık %50’lik bir fiyat artışıyla, tüm otomotiv sektöründe çok ciddi bir artış meydana geldi. Hem kişiler hem de galericiler bu sektöre daha fazla ağırlık verip, para kazanmak için yatırım yapmaya devam ettikleri çok net bir şekilde belirginleşti.

Sektörün büyüklüğü ve devamlılığı olması nedeniyle geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de araç alım satım işi karlılığı elden bırakmayacak gibi duruyor.

Sizinde bu alanda biraz tecrübeniz, bilgi birikiminiz ve elbette sermayeniz varsa çok karlı alım-satımlara imza atabilirsiniz. Konu hakkında hazırlamış olduğumuz iş fikri modeline, bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

 

#2 Market Ürünlerinin Online Satışını Yapmak

Pandemi sürecinden sonra, tüketicilerin büyük bir çoğunluğunu ev’den online sipariş vererek hayatlarını sürdürmeye başladılar. Büyük firmaların birçoğu da bu pazardaki boşluğu iyi analiz ederek, kapsamlı reklam çalışmaları ile satışlarını arttırmaya devam ettiler.

Elbette bu durum sadece büyük şehirlerde geçerli değil. Ülkemizin birçok şehrinde de hem bölgesel hem de lokal olarak hizmet veren birçok süper market bu alana yatırım yapmaya devam etti. Ama halen geç kalınmış bir durum olmadığını düşünüyoruz.

Sizde ortalama 50-100 bin TL’lik ön yatırım ile bu alanda iş kurmaya başlayabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için, 2019 yılında siz değerli ziyaretçilerimiz için hazırlayıp paylaştığımız bu iş fikrinin detaylarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

 

#3 Scooter Kiralama İş Modeli

Ticaret hayatında herkesin benimsediği bir söz vardır: bir işi ilk yapan kazanır.

Evet, bu duruma birçok örnek verilerek doğrulanabilir. Fakat bunu unutmamakta fayda var ki; bir işi ilk yapanlar genellikle büyük şehirlerde (nüfus yoğunluğu, arz-talep gibi vb. sebepler) yapmayı tercih ediyor.

Peki siz bu durumdan faydalanıp, büyük şehirler yerine anadolunun nüfusu büyük ve orta seviye de olan şehirlerinde tercih etmek istemez misiniz?

İşte tam da böyle bir karlı iş modelinden bahsediyoruz: Elektrikli Scooter kiralamak.

Ülkemizde hem çok sevildi hem de oldukça kar getiren bir iş modeli olmayı başardı.

İmkanlarınız dahilinde uzak doğudan uygun fiyatlarla toplu olarak ithal etmeniz durumunda çok cazip bir yatırımla büyük bir iş kurabilirsiniz. Orta seviyede bir yazılım ekibiyle birlikte de işlerinizi büyütebilirsiniz.

Geriye tek kalan: kapsamlı bir pazarlama çalışması olduğunu düşünüyoruz. İş modeli hakkında tüm detaylara ulaşmak için tıklayın.

 

#4 Bebek SPA Merkezi İş Fikri

2020 TÜİK verilerine göre; 2020 yılında 1 milyon 112 bin yeni çocuk ülkemizde hayata gözlerini açmıştır.

Bu rakamı 81 ile böldüğümüzde: yaklaşık 13.728’lik bir yeni doğan çocuk sayısı meydana gelmektedir.

Bu bilgileri neden mi anlatıyoruz? kısaca özetleyelim: dün olduğu gibi bugünde her ebeveyn çocukları için en iyiyi düşünüyor. ve çocuklarının hem sağlığı hem de mutluluğu için harcama yapmaktan çekinmiyor.

Durum böyle olunca, hem Avrupa’da hem Dünya genelinde oldukça yaygınlaşan bebek spa merkezleri oluşmaya başladı. Ülkemizde de çok aşırı bir büyüme göstermeden sizde orta bütçeli bir sermaye ile kendi işinizi kurabilir, bulunduğunuz şehirdeki yaklaşık 13.728 yeni ebeveyni müşteri listenize ekleyebilirsiniz. Tüm detaylar için: bebek spa merkezi açmak.

 

#5 Kurye Servisi İşi Kurmak

Trafikte veya toplu taşımadayken etrafımızdan vızır vızır motosikletlerin geçtiğine şahit oluyoruz. Peki sizin de dikkatinizi çekti mi hiç? Bu kadar motosiklet nereye gidiyor, ne taşıyor ya da amacı nedir?

Siz kendinizi yormadan biz yanıtlayalım: özellikle son yıllarda ülke genelinde popüler olan iş modellerinden biri de kurye taşımacılığı.

Bu karlı ve devamlılığı olan iş modeliyle, sizde orta çaplı bir yatırım yaparak sadece telefon ve internet üzerinden para kazanabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken; şirketinizi kurmak, reklam vererek motosikleti olan kuryelerle anlaşma yapmak ve bağlantı da olacağınız şirketlerin kurye tedariğini karşılamak.

İş modeli hakkında detaylar için: Kurye Servisi İşi Kurmak

 

#6 Online Satış Yapmak

Eskiden birçok girişimcinin hayali bu şekildeydi: 50 bin TL para ile, bir cafe açsam hem para kazanırım hem de zamanımı geçiririm…’di.

Ama pandemi sürecinden sonra, cafe açma hayallerini artık birçok insan ertelemeye başladı.

Peki bu büyük hayalin yerini ne aldı? Elbette bu kadar büyük bir hayalin yerini, online mağazacılık sistemi alabilirdi.

E-ticaret hepimizin hayatına girdiğinden bu yana eminiz ki, her evde bulunan bir kişinin aklına bu fikir gelmiştir.

Hemen bir internet sitesi kuralım, birkaç tedarikçi ile anlaşma yapalım ve internetten ürün satalım.

Evet aslında fikir çok basit ve sade…

Üstelik müşteri kitlesi çok büyük.

Eğer sizinde evinizde bu iş fikri konuşulmaya devam ediyorsa, buyrun sizin için hazırladığımız online satış yapma iş fikrinin detaylarını inceleyebilirsiniz.

 

#7 Kargo Şubesi Açmak

Konu hazır kurye servisi ve online satış yapmadan açılmışken, lojistik sektörüne de girmezsek olmazdı.

E-ticaret bu kadar yaygınlaşmışken, her gün milyonlarca gönderi şehir içi ve şehirler arası taşınıyorken, yurt dışından artık çok rahat bir şekilde ürünler sipariş veriliyorken lojistik sektörünün büyüklüğünden bahsetmemize gerek olmadığını düşünüyoruz.

Peki sizce de kargo firmalarının hem devamlılığı hem de karlılığı yüksek hacimler sağlamıyor mu?

Şu an sokağa çıktığınızda eminiz en az birkaç tane kargo firmasının şubesini görüyorsunuzdur.

Peki sizde yeni bir iş kurmayı hedefliyorsanız, neden bir kargo firmasının bayisi olmayasınız? Tüm detaylar için tıklayın.

 

#8 Turizm İş Fikirleri

Yasaklar ha kalktı kalkacak derken, sezon açıldı açılacak derken 2021 yazı tüm ülke genelinde büyük bir coşku-kalabalık-tatilci gibi vb. olarak doldu ve taştı.

TÜİK’in paylaşmış olduğu bilgilere göre; 2021 yılında ülkemizi yaklaşık 4 milyondan fazla turist ziyaret etti.

Durum böyle olunca, önceki yıllarda yaşanan yasaklar sebebiyle turizm alanında bulunan tüm işletmeler fiyatları arttırmasına rağmen otellerde yer bulamayan insanlar oldu.

Peki her sene ticaret hacmi büyüyen cennet vatan ülkemizde, sizde turizm sektöründe iş yapmak istemez misiniz?

Üstelik sadece yaz mevsiminde değil, 4 mevsimi yaşayan nadide ülkelerden biri olarak; yaz turizmi, kış turizmi, yurt dışı turizm gibi vb. birçok faaliyette bulunabilirsiniz.

Turizm alanında sizde iş kurmayı düşünüyorsanız, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan: Turizm İş Fikirleri‘ni inceleyebilirsiniz.

 

#9 Geri Dönüşüm Tesisi Kurmak

Muhtemelen bu sözü sizde duymuş olabilirsiniz: “Her Atık Çöp Değildir”.

Evet çok doğru ve yerinde bir tespit. Fakat bu söz artık daha çok büyüdü ve neredeyse günümüzde çöp’ler kalmadı desek yeridir.

Birçok girişimci, bu alana çok ciddi yatırımlar yapmaktadırlar. Sadece ülkemizde değil, Dünya’nın birçok noktasında büyük geri dönüşüm tesisleri kurularak evsel atıklardan tutun da bitkisel atıklara kadar toplayıp, bu atıkları geri dönüşüme kazandırdığı çok ciddi para kazanmakla beraber özellikle yurtdışına ihraç edilmektedir.

Kosgeb vb. kuruluşlarda bu tip girişimlere çok fazla destek olmaktadırlar.

Eğer sizde uzun vadede böyle bir iş kurmayı düşünüyorsanız, Geri Dönüşüm Tesisi Kurmak adlı iş fikrini araştırmanızı tavsiye etmekteyiz.

 

#10 Bayilik Almak

Kobi Vadisi olarak, Türkiye’nin en büyük bayilik – franchise platformunu yönetiyoruz.

ve yönettiğimiz bu alandaki uzmanlığımızı siz değerli girişimcilere de aktarmak istediğimiz için bayilik yatırım modelini en sona saklamak istedik.

Bazı makalelerimizde okumuş olabilirsiniz: günümüzde sokağa çıktığımızda, 10 işletmeden 6’sının artık bayilik/franchise iş modeli ile işletildiğini görüyoruz.

Evet bu örneği birçok kez paylaşmışızdır. Ama burada dikkat edilmesi gereken konu ise: siz de iş kurarken bayilik alın anlamında değildir. Sadece pazar veya piyasa araştırması yaparken, sizin gibi iş kurma aşamasından geçmiş ve işini kurmuş olan girişimci/yatırımcıların neden franchising iş modeli ile iş kurduklarını düşünmenizi sağlamaktır amacımız.

Biraz uzun bir tanım oldu farkındayız. Ama amacımız ve misyonumuz olan; yeni girişimcilere ve iş kurma aşamasında olan siz değerli ziyaretçilerimize her zaman en güncel bilgileri sağlamak istiyoruz.

Lafı daha fazla uzatmadan özete dönersek, pandemi sürecinde çok ciddi zorluk yaşayan bayilik veren firmalar birçok şubelerini kapatmak zorunda kaldılar.

Durum da böyle olunca daha önce şubesi olan şehirlere yeni yatırımcı bulmak ve eski yeri doldurmak için birçok büyük ve orta çaplı firma yeni yatırımcılara çok ciddi destek olmaya devam ediyorlar.

Sizde tam bu aşamada fırsatları iyi takip edip, sektöründe tanınmış firmalar ile iletişim kuracak olursanız, düşük yatırımlar ile uzun vadede büyük karlılıklar sağlayabilirsiniz. Bizden söylemesi 🙂

Eğer sizde franchising iş modeliyle yeni bir iş kurmayı düşünürseniz, Kobi Vadisi platformunda yer alan yüzlerce farklı markanın bayilik/franchise ilanını inceleyip anlık olarak taleplerinizi iletebilirsiniz. Tüm detaylar için: bayilik veren firmalar sayfasını ziyaret ederek işe koyulabilirsiniz.

İş Fikri Önerinizi Paylaşır mısınız?

Sizde takdir ederseniz, elimizden geldiğince en popüler ve yeni trend iş fikirlerini siz değerli takipçilerimize paylaşmaya çalışıyoruz. Eğer sizde yeni iş kurma aşamasında olan girişimcilere ister bilginizle ister fikirlerinizle katkıda bulunmak isterseniz, alt alanda bulunan yorum kısmını kullanmanızı rica ederiz.

Umut ediyoruz 2022 yılında iş hayatınız oldukça başarılı geçer, yapmış olduğunuz işlerle ülkemiz için katma değer sağlarsınız.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumlar(3)

 1. Cevap yaz
  Emel temiz yorumu:

  Organik ürünlerin satışını yapmak istiyorum mesela reçel bal marmelatlar gibi

  • Cevap yaz
   ALI yorumu:

   Emel Hanim yapabildinizmi

  • Cevap yaz
   gülay yorumu:

   bunun için ürünü alacağınız her üreticinin sertifikası olmalı çok kapsamlı bi iş umarım yaparsınız

Yorumunuz