Yatırımcı Arıyorum

6 Farklı Yatırım Aracı

Karlı Yatırım Araçları

Yatırım yapmak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir öncelikle bazı bilgiler edinip ona göre yatırım yapmak gerekir. Paranızı değerlendirebileceğiniz birçok yatırım aracı vardır. Ama en önemlisi risk alıp o parayı doğru şekil de nasıl değerlendirebileceğinizdir. Özellikle Türkiye piyasalarında dalgalanmaların çok olmasından dolayı biriktirdiğiniz paranızı doğru değerlendirmeniz gereklidir. Çünkü kimse tasarruf edip biriktirdiği para boşa gitsin istemez.

Gelin şimdi paranızı değerlendirebileceğiniz yatırım araçlarından bazılarına kısaca göz atalım.

Kar Getiren Yatırım Çeşitleri

1- HİSSE SENETLERİ

Hisse senedi günümüzde hele ki 2000’li yıllarda insanların en çok tercih ettiği yatırım araçlarından biridir. Hisse senedinin anlamı bir şirketin hisselerine ortak olmak demektir. Eğer bir şirkete güveniyor ve onun gelişeceğine inanıyorsanız küçük bir miktar paranızın bir miktarıyla hisse senedi alıp kendinizi deneyebilirsiniz. Bunun için öncelikle piyasaları çok iyi takip etmeniz gerekir. Çok riskli olmasından dolayı çok para kaybedebilir ve ya kazanabilirsiniz.Takip edeceğiniz en iyi siteler Bloomberg HT ve investing.com siteleridir. Oranlar sürekli güncel tutulur. Hisse senedi uzun vadede gözle görülür paralar kazandıran ya da kaybettiren bir yatırım aracıdır.

2- DÖVİZ

Döviz yatırımı en bilindik herkesin risk almadan yapabileceği yatırım şeklidir. Genellikle Türkiye’de alınan döviz şekilleri dolar ve ya euro’dur. Döviz demek bizim paramızın dolar değerinden ya da euro değerinden ne kadar olduğudur. Altın gibi bu kurlarda dalgalanmalardan çok etkilenmektedir özellikle şu son dönemlerde siyasal olaylardan daha çok etkilenmektedir. Döviz cinsinden paranızı biriktirecekseniz artık eskisi gibi bankaya gitmenize de gerek yok. Vadeli hesabınızı internet bankacılığından çok kolay açabilirsiniz. Ne kadar gün faizde kalacak seçtikten sonra zaten size vade oranını vermektedir.

3- GAYRİMENKUL

Günümüzde hem kendinizi güvenceye alacağınız hem de kullansanız da değeri asla düşmeyen hep artan tek yatırım gayrimenkuldür. Bir yer ya da bir ev aldığınızda asla sırtınız yere gelmez ve gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki aldığınızın saniyesinde kara geçtiniz demektir. Geçmişten günümüze gelen yatırım kafası denildiğinde en akla gelen yatırım aracıdır. Tabii ki riskler var; deprem, heyelan  bunların başında geliyor. Bunun için de gerekli önlemler deprem yangın sigortaları yaptırılmalıdır. Zaten günümüzde devlet bunları elektrik ve su bağlatırken bile zorunlu koşmaktadır. Gayrimenkul diğer yatırımlara göre daha fazla para gerektiren bi yatırım şeklidir. Bununda bilinci de olup ona göre ayağımızı yorganımıza göre uzatıp dara düşmeden yatırım yapmalıyız.

4- ALTIN

Genellikle en çok tercih edilen yatırım araçlarından biridir. Özellikle insanlarında gidip aldığı düğün, sünnet ya da yeni bebek sevinçlerinde genelde geleneklerimizden dolayı altın takılır. Altınlar genelde evde saklanmak istese de çalınmalara karşı önlem amaçlı bu altınlar genellikle insanlar tarafından banka kasalarında saklanır. Hiç kimse altınları kısa vadede bozdurmayı düşünmez çünkü altın gün geçtikçe değer kazanan bir yatırım aracıdır. Altına yatırım yapacaksanız düşükten almanızda fayda vardır. Altın fiyatları siyasi olaylar ve ekonomik dalgalanmalardan çok etkilenen bir yatırım aracıdır. Altında cumhuriyet ya da bilezik almayı tercih etmektense daha çok gram altın alıp ilk başta kendinizi altının dalgalanması nasıl oluyor diye alıştırmanız da fayda var.

5- MEVDUAT

Aslında insanların günümüzde en çok sevdiği yatırım türüdür. Peki mevduat hesabı nedir, nasıl işliyor ondan bahsedelim. Diyelim ki 100.000 TL ana paranız olsun ve bankanın da 1 yıllık faiz oranı %20 olsun. Siz paranızı bankaya veriyorsunuz o sizin adınıza paranızı farklı mevduat türlerinde değerlendiriyor. Farklı mevduat türlerinde değerlendiriyor kaybetme durumu olmam mı derseniz korkularınızı yenmeniz açısından mevduat türlerini açıp incelerseniz sizin zararınıza olmadığını göreceksiniz. Paranız ne kadar uzun kalırsa banka size ana paranızın haricinde o kadar faiz öder. Ama faiz oranı değişirse diye ilk başta paranızı aylık yatırmanız da ve sabit faiz oranında ilerlememeniz de fayda var bakarsınız oranlar yükselir.

Hala bu kadar bilginin ışığında birikmiş paranızı sadece vadesiz hesapta tutmak yerine değerlendirmekte fayda olduğunu umarım anlayıp harekete geçmişsinizdir. Unutmadan ilk başta kendinize en içinize sinecek yatırım aracını bulup sonra az miktarda bu işe başlamanızda fayda var. Yatırım araçları kazanırsanız kazançtır ama kaybederseniz tam bir kumardır ve sizi zor duruma düşürebilir.

6- PROJELER

Türkiye nüfusu 80 milyonu geçmiş durumda. Eğitim oranımız eskiye oranla çok ciddi ilerlemeler göstermektedir. Teknoloji kullanımımız şu anda dünyanın her yeriyle hemen hemen aynı standartta. Özellikle genç nüfus yeni fikirler ve projeler ile topluma ve ülkemize çok faza katkıda bulunuyor. Sizde kendine özgü fikirleri olan, yeni icat veya buluşlara yatırım yapmak isterseniz Kobi Vadisi portalında yer alan yüzlerce ilan arasından dilediğinizi seçerek anlık olarak ilan sahipleri ile iletişim kurabilirsiniz.

Doğru Yatırımı Yapmak

Dikkatli olun ve akıllı hamleler yapın ki paranız artsın. En doğru yatırımı yapmanız ümidiyle.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz