Yatırımcı Arıyorum

7-10 Mart 2018 Kapı Fuarı

Kapı Fuarı Etkinliği

Avrasya bölgesini kapsayan kapı, kepenk, kilit sistemlerinde faaliyet gösteren firmaları birleştirme amacı güden etkinlik Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul’ da gerçekleşecek. Fuarın kapı üreticilerini, kapı ile ilgili aksesuar üretici ve satıcılarını, kepenk ve pano üreticilerini konuk etmesi bekleniyor.

İnşaattan mimari sektör çalışanlarına, Kapı sistemleri üreticilerinden toptancılara, Yapı malzemeleri ithalatçılarından üreticilerine kadar pek çok sektörün mensupları fuarı ziyaret edecek. Ulusal ve uluslararası pek çok konuğu ağırlayacak olan etkinlik sektörün liderlerini de bir araya getirmiş olacak.

Kapı Sektöründe Yakın Geçmiş

2017 Yılı Kapı sektöründe bir ilkin gerçekleştirilmesine tanıklık eder İzmir’de Kapı Çalıştayı düzenlenerek sektörün sorunlarının nasıl giderileceğinin çözümleri görüşülür.

2015 yılında kapı ve kilit sektörü senelik 20 Milyon adeti aşan miktarlarda satış gerçekleştirerek ticaret hacmini 230 Milyon Dolar civarında rakamlara ulaşan büyüklüğe ulaştırır. Pazardaki gelişmenin inovasyon çalışmaları ile yakından ilgisi bulunmaktadır. Teknolojik gelişmelerin elektronik güvenlik ürünlerindeki etkisi 21. Yüz Yıl akıllı evlerinde ve akıllı kentlerinin nerede ise tüm binalarında kullanılmaya başlayacaktır.

Kapı tabi ki tüm ilgili aparatları ile birlikte ele alınmakta aksesuarları, kapı zilleri, güvenlik teknolojilerinin her yeniliği kapı kilit tasarımlarında uygulanmakta binaların ve şehirlerin değişen yüzünü yansıtmaktadır.

İnşaat sektörü kentsel dönüşüm çalışmaları ile hız kazanırken akıllı şehirlere dönüşüm kapsamında binaların akıllı binalara, evlerin akıllı evlere dönüşmesi ile cam, kapı, kepenk, kilit gibi pek çok sektörü hareketlendirmiş inovasyon uygulamaları ilgili tüm sektörlerde uygulanmaya başlamıştır.

Konut ihtiyacının hiçbir zaman bitmeyecek olması ve giderek artan konut ihtiyacı özellikle çelik kapı talebini artıracağı ön görüsü sektörün istikrarlı ve sürekli bir büyüme göstereceğinin de teminatı niteliğini taşıyor. Kapı ticareti ulusal sınırlar içinde büyümüyor elbette, İran – Nijerya gibi ülkelere ihracat gerçekleştiriyor.

Kapı tasarımları ile ilgili gençleri teşvik edici uygulamalarda hayat bulmakta.  Kapı Tasarlıyorum adlı yarışma: İç mekân kapıların tasarımını geliştirmek, yaratıcı fikirleri teşvik etmek, bu alana ilgi duyan öğrenciliği devam eden meslek adaylarının yeteneklerini ve yaratıcılıklarını bu alana yönlendirmek amacını güdüyor.

Sektör 2016 yılında 1 Milyar Dolar kazanç elde etmiş, tabi ki sektörü alt ve ilgili kolları ile değerlendirmek gerekiyor kapı üretiminde yeni teknolojiler kullanıldığı gibi akıllı ev uygulamaları için dijital özellikler gösteren kilit sistemleri de uygulamaya konulmuş durumda. Senelik 20 Milyonu geçen satış grafiği ile kilit sistemleri sektörü gelişme ve büyümesini sürdürüyor.

Elektronik kilitlerin tüketici kitlesi tarafından daha çok tercih edildiği, inovasyon geçirmiş ürünlere talebin yoğun olduğu, parmak izi ile çalışan kilit sistemlerinin cazibesini giderek artırdığı, tüketicilerin bu ürünleri ayrıca kendilerine ayrı bir yaşam standardı kazandırdığı düşüncesi ile seçtikleri belirtiliyor.

Kapılarda bir başka yenilik dijital dürbünler, yaşlıların ve çocukların da kullanabilmelerine ayarlı olan dijital kapı dürbünleri görüntüyü geniş ekrana taşıdığı gibi kayıt yaparak daha sonra izlenme olanağı da veriyor. Teknoloji, güvenlik ve yükselen hayat standartları nedeni ile tercih nedeni olsa da ahşap kapılar yine de yaşamlarımızda varlığını sürdürecek.

Kereste, esnek kontrplaklar, MDF gibi çeşitli ürünler değişik uygulamalarda kullanılan malzemeler olarak evlerimizi, iş yerlerimizi bir şekilde kaplayacaklar. Dijitalleşen yaşamlarımıza farklı bir ruh katmayı sürdürecekler.

Dünyada Kapı Sektörü

Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri 2003 yılında sektör ile ilgili bir değerlendirme raporu yayımlamış kapı pencere doğrama sistemleri hakkında detaylı bilgilere yer vermişler. Ahşabın pek çok özelliğinin sıralandığı raporda öncelikle doğal oluşu, geri dönüşüm özelliği ile çevreci ürün niteliğinde olduğu bilgisine yer verilmekte ses yalıtım özelliği, genleşme katsayısının düşük olduğu, her iklimde ısı yalıtım özelliğinin bulunduğu gibi daha pek çok avantajı bulunduğu bilgisi aktarılmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinde en büyük üçüncü sektör İnşaat olarak gösteriliyor dolayısı ile kapı, pencere, kilit ve bina aksesuarları sektörün hemen ardından gelen diğer alt ve yan sektörler inşaat sektörünün büyümesi ile orantılı olarak büyüme gösteriyor. Ahşap pencere sistemlerinde dünya pastasının dağılımı 2000 yılında: Amerika Birleşik Devletleri %40, Kanada %14, Danimarka %12, Filipinler %12, İsveç %11 ve diğerleri %11 şeklinde sıralanmış. Ahşap kapı sistemlerinde ise, Malezya %8, Filipinler %7, diğerleri %30 şeklinde dağılım göstermiş.

Araştırmalar Türkiye’nin enerjisinin %30’unu binaları ısıtmak için sarf ettiğini bu nedenle kullanılan malzemelerin ve tekniklerin ısı kaybını önlemede büyük önem taşıdığı belirtilirken, yeni uygulamaların bu özelliğin göz önünde bulundurulduğu İnovatif yaklaşımla üretilmeye başlandığı ifade ediliyor.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz