Yatırımcı Arıyorum

8 Adımda Uluslararası Genişleme Rehberi

Çevrimiçi alışveriş yapanların %70’i uluslararası perakendecilerden ürün satın alırken, sınır ötesi satışlar nispeten zorlayıcı bir durum gibi görünmektedir. Fakat günümüz şartlarında uluslararası bir kitleye satış yapmak öncekine nazaran çok daha kolaydır.Bir zamanlar önemli yatırım gerektiren göz korkutucu ve karmaşık bir işlem olan uluslar arası ticaret, günümüzde yönetilmesi çok daha kolay ve kaçırılmayacak kadar kazançlı bir fırsata dönüşmüştür.

Dünya çapında e-ticaret satışları yıldan yıla artış göstermektedir. Tahminler, 2021 yılına kadar 4.479 trilyon dolara eşit olacağını bildirmektedir ve Asya şirketleri şu an için ön planda görülmektedir.  Çin 2017’de dünya çapında tüm e-ticaret satışlarının% 67,1’ini gerçekleştirmiştir. Avrupa’da, İngiltere (178 milyar Euro), Fransa (93,2 milyar Euro) ve Almanya (93 milyar Euro), Avrupa’daki en büyük üç e-ticaret pazarını temsil etmektedir ve toplam Avrupa cirosunun üçte ikisini oluşturmaktadır. Avrupa’da e-ticaret cirosundaki sınır ötesi satışlar 2017 yılında% 11 artış göstererek 534 milyar EUR değerine ulaşmış ve ilk göstergeler geçen yıl cironun 600 milyar Euro’nun üzerine çıktığını göstermektedir.

Uluslar Arası Ticaret ile Büyümek

Büyümenin uluslararası ticaretle hızlandığı düşünüldüğünde, pek çok şirketin hedefinin bu olduğunu düşünmek yanlış olmaz. Küçük ölçekli firmalar için önceki dönemlerde çok zor gibi görünen uluslararası ticaret mevzuatları artık teknoloji sayesinde pek çok kaynağa ulaşılabilirlik ile çok kolay hale gelmiştir. Bunun yanında aracı bir acente ile anlaşılarak da bu prosedürlerin onlar tarafından yapılmasını sağlamak mümkündür. Fakat yurtdışına satış yapmak isteyen firmaların bu hedeflerine ulaşmaları için atmaları gereken bazı temel adımlar vardır.

Bu adımları şu şekilde sıralayabiliriz:

Uluslar Arası Satış İçin Atılacak Adımlar

1. Bir kısayol belirlemek

Bir UPS çalışması, küresel çevrimiçi alışveriş yapanların %96’sının en az bir kez uluslar arası pazar yerlerinden satın aldığını tespit etmiştir. Ve Amazon, eBay, Alibaba veya Etsy gibi küresel çevrimiçi mağazaları sınır ötesi satışları başlatmak için bariz bir seçim ve para tasarrufu sağlayan bir kısayol haline getirdiğini göstermektedir. Bu pazarlar, perakendecilere yüksek hacimli potansiyel müşterilere erişim sunmanın yanı sıra, yeni gelenlere zaman ve para yatırmaya gerek kalmadan belirli bir pazara satış şansı vermektedirler.

2. Pazar araştırmasına yatırım yapmak

Diğer ülkelerdeki kişilerin ürünü satın alıp almayacağını belirlemek, sınır ötesi bir genişlemenin finansal olarak değerli olup olmayacağına karar vermenin ilk adımıdır. Günümüzde internette mevcut olan çok sayıda pazar ve tüketici verisi ile arama motorlarını ve anahtar kelime araştırmalarını kullanarak pazarın alaka düzeyini ve bir ürüne olan talebi değerlendirmek zor değildir. Google trendleri bu konuda yararlı olduğu kadar ücretsiz bir çevrimiçi araçtır ve trend olan konuları, alışveriş yapanların e-ticaret aramalarını ve coğrafi bölgeler veya tek tek ülkeler için diğer verileri listelemektedir.

3. Müşterilerle aynı dil konuşmak

Dil bir anlaşmada yapıcı ya da bozucu etkiye sahip en önemli faktördür. İngiltere şirketlerinin, diğer ülkelerdeki internet kullanıcılarının genellikle yabancı dillerde alışveriş sitelerini kullandıklarında kendilerini rahat hissetmediklerini kabul etmeleri gerekmektedir. Ürünlerini kendi web siteleri aracılığıyla satmayı planlayan perakendeciler için, çevrimiçi mağazalar oluşturan veya mevcut çevrimiçi mağazaları farklı diller çeviren platformlar vardır. Bu platformlar diğer pazarlar için doğrudan alımı genişletirken şirketlerin sınır ötesi satışları yükseltmektedir.

4. Çeşitli ödeme seçenekleri sunmak

Genellikle, uluslararası alanda genişlemeyi planlayan işletmelerin zaten bir web sitesi vardır. Bununla birlikte, yerel para birimlerinin kullanımı, yurtdışında kazanan müşteriler için anahtardır. Yapılan araştırmalara göre perakendecilerin %48’inden fazlası, çok para birimi seçenekleri sunmanın sınır ötesi satışları artırdığını bildirmiştir.Aynı şekilde, yurtdışında satış yapan perakendecilerin de çok farklı ödeme tercihlerini dikkate almaları gerekecektir.

Müşterilere çeşitli ödeme seçenekleri sunmak, onları rahatlatacak, dolandırıcılık korkularını hafifletecek ve satışların artmasına yardımcı olacaktır. E-ticaret web sitelerinde de ürün fiyatları yerel para biriminde gösterilmelidir. Bu, bilinmeyen dönüşüm oranları ve müşterilerin ihraç eden bankalar tarafından alınabilecek ücretler riskini ortadan kaldırarak müşterilerin güvenini önemli ölçüde artırır.Ödeme çözümleri, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, müşterilerin ve tedarikçilerin yerel para birimindeki malları, hizmetleri ve faturaları anında fiyatlandırabilir ve bu kullanılan ödeme yöntemine bağlı değildir.

5. Mülkiyet hakları olup olmadığını kontrol etmek

Sınır ötesi mal satmak potansiyel olarak bireysel mülkiyet haklarını (IPR’ler) ihlal edebilir. Fikri mülkiyet hakları ülkelere göre ulusal düzeyde büyük ölçüde korunsa da, birden fazla yargı alanında hakların korunması için bazı mekanizmalar vardır. Örneğin, AB’de AB çapında bir marka (EUTM) elde etmek mümkündür. Sabit bir fiyat için patent ve işletme özgürlüğü (FTO) sunan bir dizi firma vardır. Avrupa Patent Ofisi, yayınlanmış patent başvurularını ve kayıtlı patentleri Espacenet platformu aracılığıyla kontrol etmek için ücretsiz bir hizmet sunmaktadır.

6. Nakliye firmalarıyla iş birliği yapmak

E-ticaret anketleri, rekabetçi gönderim bedellerinin ve gönderim seçeneklerinin önemini vurgulamaktadır. Özellikle nakliye masrafları, çok yüksek görünürse, tüketicinin alışveriş sepetinden vazgeçme oranlarını yükseltmektedir. Küresel veya yerel pazarlarda satış yapan işletmeler, ithalat ücretleri ve satıcı adına gümrük işlemleri dahil olmak üzere yerine getirme hizmetlerinden yararlanabilirler.

Bağımsız olarak satış yapan perakendeciler, görev ve tarifelerle aynı derecede ilgilenen ve ürün iadelerinin sorunsuz bir şekilde ele alınmasını sağlayan DHL, FedEx veya UPS gibi üçüncü taraf nakliye hizmetlerini kullanmalıdırlar. Profesyonel olan bu firmalar dünya çapında zamanında ve hasarsız ürün teslimatı ile müşteri açısından bir firmanın seçilmesinde de etkili bir etiket oluşturmaktadırlar.

7. Sosyal medya bilgisine sahip olmak

Günümüzde yediden yetmiş yediye herkesin elinde akıllı telefonlar olduğu düşünüldüğünde pazarlama stratejilerine sosyal medya pazarlamasını eklemenin ne kadar akıllıca olduğu ortaya çıkmaktadır. Birçok marka oluşturma ve reklamcılık artık sosyal medya aracılığıyla gerçekleşiyor. Facebook, Twitter veya Instagram gibi küresel kanalların yanı sıra, birçok yerel sosyal medya ağı yurtdışındaki tüketicilere kolay erişim sağlar. Her ülke için popüler ağların araştırılması, ilgili ürün kanallarının belirlenmesine yardımcı olurken, herkesi yanıtla gibi akıllı içerik araçları, belirli tüketici pazarlarıyla rezonansa giren içerik önerir.

Etkileyiciler veya blog yazarları kullanmak, etkileyicilerin ürününe duyduğu güveni ve popülerliği artırır. Birçok pazarlama platformları, dış pazarlarda trend olan ürünlerin bulunmasında da kaynak bilgi sağlarken hedefli bir üretim bulmaya yardımcı olur.

8. Uluslararası satışlar için finansman sağlamak

Uluslararası genişleme çok kârlı olsa da, nakit akışını etkili bir şekilde yönetebilmek gerekir. Bir banka ile işbirliği yapmak, genişlemek için doğru finansmanı sağlayabilir ve ayrıca uluslararası ödeme çözümlerine yardımcı olabilir. Uluslararası satışlarda banka güvencesiyle verilen teslimat şekillerinden birini seçmek firmanın güvenli bir satış gerçekleştirmesini sağlarken, finans çözümü de getirir.

Dış Ticaret Yapmak

Globalleşmiş bir dünyada sınırlar içinde kalmak; büyümeyi ret etmek demektir. Küçük ölçekli işletmeler olması gereken kalite standardını sağlayarak uluslararası satışlara ne kadar önce başlarlarsa, büyümeleri bir o kadar hızlı gerçekleşirken, sürdürülebilirlikleri bir o kadar garanti altında olur. Ayrıca uluslararası ticaretin; bir şirketin büyüme adına hem kendisi hem ülkesi için attığı en büyük adım olduğu unutulmamalıdır!


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz