Yatırımcı Arıyorum

9 Liderlik Türü ve Güçleri

Liderlik Türleri

Liderler, farklı yaklaşım ve değerlerle, tüm şekil ve boyutlarda yöneticilik yapabilirler. İçinde olduğu topluluğa önderlik ederek geleneksel yapıyı sezgi, bilgi, zekâya dayalı kararlarla değiştirebilen ve arkasından sürükleyen kişilere lider denir. Ve her liderin kendine has stilleri vardır. Liderlik stilleri söz konusu olduğunda, ekibinizle aynı safta olduğunuz ve herkesin gönlünde iyi niyetler olduğu sürece, doğru veya yanlış diye bir şey yoktur.Bununla birlikte, birçok kişi rehberlik ve ilham için size güvendiğinden, alışkanlıklarınızı incelemek ve liderlik rolünüzde nasıl algılanabileceğinizi düşünmek önemlidir. 21. Yüzyıl İşyerinde İnsan Sanatına Ustalaşmak adlı kitabıyla Beatrice Chestnut, Liderliğin 9 çeşidini tanımlamaktadır.

Bu 9 liderlik türü, kişilik analiz yöntemi “Enneagram” modeli tarafından ifade edilen dokuz kişilik stiline dayanmaktadır. Bu model, bilgelik geleneklerinde kökleri olan eski bir sembol etrafında dizilmiş bir tipolojidir.  Ve her tür, özel kuvvetlere, motivasyonlara ve kör noktalara olduğu kadar dikkate de odaklanılarak karakterize edilir.

Liderlik Türlerinin Özellikleri

  1. Kalite: Bu tür liderler gelişmeye, işleri düzeltmeye, işleri olabildiğince mükemmel hale getirmeye, etik olmaya, kuralları izlemeye ve yüksek standartları uygulamaya odaklanır.
  2. İnsanları memnun etmek: Bu liderler, sevilmeye, ilişki kurmaya, başkalarının kendilerini vazgeçilmez olarak görmesine ve insanları güçlendirmeye stratejik olarak destek vermeye odaklanır.
  3. İş görevleri ve hedefleri: Bu tür liderler, verimli ve üretken olmak yanında başarılı bir büyük liderin imajına sahip olmak istemektedirler.
  4. Duygusal: Bu liderler iç deneyimlerine ve kendilerini ifade etmeye odaklanır, böylece insanlar onları benzersiz ve özel olarak tanır ve görürler.
  5. Veri ve işle ilgili bilgililer: Bu liderler entelektüel düzeyde (duygusal seviyenin aksine) daha rahat ve nesnel, analitik, özel ve bağımsız çalışmayı severler.
  6. Potansiyel problemler: Bu liderler neyin yanlış gidebileceğini anlamaya odaklanır, sorunlar olmadan önce onları tahmin ederler. Bu tür liderler, tehditlere dikkat eden, iyi bir sorun giderici olan ve riskleri değerlendirmede uzmanlaşmış, anlayışlı bir sorun çözücüdürler.
  7. Yenilikçi: Bu liderler, yeni fikirler üretmeye ve gelecek için planlamaya odaklanırlar. Bu liderlik tarzı iyimser, hevesli ve olumsuzlukları otomatik olarak pozitiflere çevirirler.
  8. Güç ve kontrol: Bu liderler, ayrıntıları ortaya çıkarmak için büyük resim düşünmeyi tercih ederler. Büyük hedefleri gerçekleştirmeyi severler ve çatışmalarla başa çıkmada diğer türlerden daha hızlı ve pratiklerdir.
  9. Uyum yaratmak: Bu tür liderler, fikir birliğine varmaktadırlar. Bunlar doğal bir arabulucudur ve herkesin dinlendiğinden, planlar yaparken ve kararlar alınırken farklı bakış açılarının dikkate alındığından emin olmak istemektedirler.

Liderlikte Güçlü Yanlar Nasıl Kullanılır?

Bu dokuz liderlik türünün her birinin etkili olma kapasitelerinin eşit olduğunu söylenir. Bununla birlikte, bazı türler bireysel liderin motivasyonlarına dayanarak daha etkili olmaya yöneliktir.Belirli bir insan türünün güçlü yanlarının ne kadar etkili olduğu iki şeye dayanır. Birincisi, kişilik tarzı, karakteristik özellikleri, alışılmış düşünce kalıpları, hissetme ve davranış biçimleridir. İkincisi ise kendini nasıl tanıdığı, geliştirdiği ve sağlık koşullarıdır. Her türünde, güçlerini daha bilinçli bir şekilde artırmak ve daha etkili olabilmelerini sağlamak için kendi özel zorluklarını ele alarak geliştirmesi mümkündür. Liderlerin kendi stilini bilmesi, yaklaşımlarını ayarlaması, liderlere başkalarını nasıl daha iyi motive edeceğini bilmesini, yönetmesini ve geliştirmesini kavramasını sağlar. Ancak, kendi sınırlarını, kendi tuzaklarını ve başkalarına karşı etkili olmak için kendi yaklaşımlarını bilmeleri gerekmektedir. Başarılı Liderlerin Sahip Olduğu Ortak Özellikler

Liderler, liderlik ettikleri insanlar için kişisel farkındalık ve kişisel gelişimlerini modelleyebildiklerinde güçlü olurlar. Burada liderin neyi iyi yaptığı ve nerede etkili olduğunun farkında olması önemlidir. Tüm bu yönlerinizi bilerek ve daha güçlü yanlarını tespit ederek, doğal yeteneklerinizi daha bilinçli ve stratejik olarak uygulamanız mümkündür.  Kendini bilen liderler gerçek güçlerini, zayıf yönlerini ve kör noktaları anlayanlardır. Liderlik, karizmatik olmakla değil, başkalarını nasıl etkileyebileceğinizi anlamakla güçlenir. Ve bu güçlü yanlarla kendilerini ve şirketlerini yukarılara taşırlar.

Liderler; sahip olduğu güçlerin farkında olarak daha bilinçli seçimler yapabilir ve birlikte çalıştıkları insanlara ilham vermenin bir yolu olarak daha fazla farkındalık yaratabilirler. Lider zaten görülmeyeni gören kişi değil midir?kobi vadisi

Yorumunuz