Yatırımcı Arıyorum

A,B,C Yatırım Serileri

Yatırım Serileri

Ülkemiz sınırları içerisinde ve dünyadaki diğer ülkelerdeki girişimcilere bakacak olduğumuzda çoğu zaman üretmiş oldukları fikirleri hayata geçirebilmeleri için finansal olarak kaynaklara ihtiyaç duydukları gözlemleniyor.

Örnek verecek olursak, kişinin oluşturmuş olduğu bir iş fikri varsayalım. Bu girişimcinin üretmiş olduğu fikir de herhangi bir metrobüs durağının üst geçitinde aydınlanmalar olmasını hayal edelim. Amaç ise bu hayal ile başlayarak dünya üzerinde yayılmış olan inovatif bir ürün elde etmeyi planlıyoruz. Bu aşamada yapılması gereken iki durum meydana geliyor.

  • Bootstrapping, hayali bir ürünün girişimini kişisel olarak ya da arkadaş, eş, dost ya da çevremizdeki herhangi biri ile hayata geçirmeyi planlayarak banka kredisi alma yolunda ilerlemek olduğu nitelendiriliyor.
  • Diğer aşamada ise hayal edilerek girişimine başlanması planlanan iş fikri için yatırım aramak olduğu gözlemleniyor.

Kişisel Yatırım

Genel olarak bakıldığında kişinin kendi üretmiş iş fikirlerine yapmış olduğu fondur. Kişinin kendi parası ile girişimini başlattığı durumlarda getiri ve götürü oranı yüksek oranla meydana gelebilecek bir yatırım türü olarak belirtiliyor. Bazen bu seçenekler arasında tek şansınız da olacağı bildiriliyor. Eğer ki girişimci kendi parası ile yatırımcısını arıyor ise genel anlamda esnek çalışmalar içerisinde iş fikrini yürüteceği gözlemleniyor.

Günümüz iş hayatı üzerinde birçok girişimci yatırımcı bulamadığı durumlar içerisinde kişisel yatırım metodunu kullanarak iş fikirlerinin devamlılığını sağladığı gözlemleniyor. Bu gibi durumlarda kişinin hesap vereceği bir kimse olmadığından kendi oluşturduğu planları, kendi oluşturduğu çalışma saatlerini ve de kendi oluşturduğu bir düzen içerisinde iş fikri hayata geçeceğini söyleyebiliriz.

Dikkat edilmesi gereken önemli durumlardan bir tanesi de her adımı tasarruf çerçevesi adı altında atacak olan girişimcinin, her hangi bir sorun ile karşılaşıldığında geri dönüşüm olumsuz sonuçlanabilir ya da geri dönüşü olmayacak yola girebilirsiniz. Bu girişiminiz olumsuz finans durumlarına yol açarak hem kendinize hem de bağlı olduğunuz şirkete zarar getirebilir ve de etkileyebilir. Bu gibi durumlar meydana gelmemesi için iş fikrine güvenen ve yatırımcı arayan her girişimci Kobi Vadisi platformunu ziyaret ederek yeni yatırımcılara ulaşmak için finansör bulma desteğinden yararlanabilir.

A Serisi Yatırım ve Yatırımcılar

Bir yatırım türü olan A serisi, belli şartlar sağlanması durumunda gerçekliğe kavuştuğu belirtiliyor. Kişilerin belli bir gelire ve hacme ulaşmaları gerekiyor. Bu yatırım serisinde resmiyet açısından vitrinlere çıkmış olmanız ve iş fikrinizin üst seviyeler içerisinde olması gerekiyor.

Eğer ki bu yatırım türü üzerinden yatırım alamadığınızda iflas etme durumunuz oldukça yüksek seviyelerde olacağı belirtiliyor. Örnek verecek olursak, iki milyon ile altı milyon yatırım alan bir girişimci yüzde on ile yüzde kırk arasında bir değer olarak hisse verebilir. Oluşan bu yatırım turunda ise genel olarak birden az bir melek yatırımcılar bir araya gelebilir ya da diğer bir seçenek ile küçük bir VC şirketleri iş fikriniz üzerine yatırım yapabilirler.

B Serisi Yatırım ve Yatırımcılar

Bu yatırım türü içerisinde işlerin çoğu şirketler arası gerçekleşiyor ve de girişimcinin bir üst seviyeye yükseldiği belirleniyor. Çıkılan bu aşamada ise artık girişimcinin oluşturduğu tüm iş fikirleri büyük şirketler arasındaki yatırım aramak çerçevesi arasında geliştiği gözlemleniyor.

Oluşan bu seviye ile çoğu melek yatırımcılar ya da küçük VC şirketlerin elde edemeyeceği ve de ulaşamayacağı büyüklükteki para konularının meydana geldiği bir aşama olarak belirtiliyor. Gelinen bu noktada ise sadece büyük şirketler ile muhatap olarak, gelirlerinizi büyük şirketlerden almış olduğunuz yatırımlar sayesinde büyüyerek elde edebilirsiniz.

C Serisi Yatırım ve Yatırımcıları

Gelinecek bu aşamada ise kişinin oluşturduğu şirket ve aldığı yatırımlar ile birlikte oluşturduğu iş fikri için finansman desteği aramak olduğu belirtiliyor. Kişi bu durumlarda bazı büyük desteklere ihtiyaç duyarak, geliştirmiş olduğu iş fikrinin değerinin arttırılmasını hedefler.

Bu gibi durumlar içerisine girildiğinde karlı olan şirketler üzerinde değerinin sabit olduğu ve ihtiyaç duyulmadığı bazı durumlar içerisinde dahi olsa yatırım desteği ve aşamalar üzerinde yapılan yatırım türlerinden bir tanesi olarak meydana geliyor. Bu destekler genel olarak 1 ve 100 Milyon TL olarak değişim gösterdiği belirtiliyor.

Yatırımcı Bulma

Eğer ki geliştirmiş olduğunuz bir iş fikri veya farklı bir proje içeriği var ise, Kobi Vadisi platformunu ziyaret ederek ilan verebilir ve de yeni yatırımcılara ulaşmak için destek alabilirsiniz.kobi vadisi

Yorumunuz