Yatırımcı Arıyorum

Açık Hava Araba Sineması İş Fikri

Hepimiz Amerikan filmlerinden hatırlarız bu tarz yerleri. Final sahnesinde yakışıklı arkadaşımız sevgilisinin de içinde olduğu arabasını sürer sinemaya ve o öpücükle film son bulur. Bugün size, bir nostaljiyi canlandırmak ve bunun üzerinden para kazanmak için bir iş fikri sunuyoruz.

Tarihi yaklaşık 150 yıl öncesine dayanan sinema sektörü, maalesef günümüzde tekel durumundadır. Ayrıca neredeyse tüm alış-veriş mağazalarında bir sinema bulmak mümkün olduğundan şu an ha deyip bu sektöre girmek pek de mantıklı görünmüyor. Ancak rekabet ortamının neredeyse sıfır olduğu nostaljik sinema fikirleri de mevcut. Dünyada ve hatta ülkemizde küllerinden doğan bu sektör yeni yeni örneklerini göstermektedir. Gelin bu sektörde yerimizi nasıl alabileceğimize bakalım.

Açık Hava Sinemacılığı Yapmak

1- Yer Bulma

Açıkçası bu projenin neredeyse tek zahmetli basamağı, kuşkusuz bu basamaktır. Bir arazi satın almalı ya da kiralamalısınız. Seçeceğiniz arazi şehirden ve dolayısı ile gürültüden uzakta, sessiz, sakin olmalı. Ayrıca arazi fiziki olarak olabildiğince engebesiz olursa daha faydalı olacaktır. Seçtiğiniz arazinin etrafını çitlerle çevirmelisiniz ki yalnızca biletli müşteriler film izlemek için içeriye girebilsin. Tercihen çitleri nostaljik renkler ile boyamanız çevre bütünlüğüne artı puan katacaktır. Ek olarak tuvalet ve kantin gibi hizmet sunan küçük yerler kurmalısınız.

Zaten böyle bir araziye sahip fakat bu araziyi farklı şekilde değerlendiren insanların işi daha kolay olacaktır. Hurda toplama merkezleri ya da büyük otoparkların bulunduğu yerler bu anlamda dönemsel olarak değerlendirilebilir.

(Kiraladığınız yeri daha işlevsel kullanmak için insanlara kısa süreli depo hizmeti de sunabilirsiniz.)

Ayrıca bu basamakta bir seçenekte sizi bekliyor.

Açık Havada Mobil Sinema İşi Yapmak

Her şey güzel fakat o araziyi satın alacak ya da kiralayacak bütçeye sahip değilseniz anlatacağım basamakları mobil sinema fikriyle birleştirebilirsiniz. Otellerin, okulların ya da istek dahilinde insanların bahçelerini değerlendirebilir, ücret karşılığı insanlara sinema keyfi sunabilirsiniz. Ek olarak sinemanın bulunmadığı kırsal kesimlere giderek ya da internet üzerinden insanlara duyuru yaparak bir araziyi kısa süreli kiralayarak sinema geceleri de düzenleyebilirsiniz.

2- Çevre Düzenleme ve Teknik Gereksinimler

Araziyi bir şekilde ayarladınız, etrafını çitlerle çevirdiniz, konsepte uygun boyadınız; tuvalet, kantin ve gişe gibi küçük kulübeleri de konsepte uygun bir şekilde yerleştirdiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken birkaç şey var. Öncelikle arabalarıyla ve minderleriyle gelen insanlar olacaktır. Bu noktada insanları ve arabaları ayrı ayrı yerleştirmelisiniz ki minderleriyle gelen insanlar arabaların içinde kaybolmasınlar. Ayrıca arabaların, filmi en net şekilde görebilecekleri konumları net olarak belirleyin ve balonlu park sistemini (Bu sistem,  Asya ülkelerinde park sorununu en aza indirmek için kullanılan bir yöntemdir. Park yerlerine kalın ipli, insan boyundan biraz daha uzun, uçan balonlar bağlanır. Bu şekilde insanlar boş park yerlerini rahatça görebilirler.

Arabalar bu park yerlerine girdiklerinde ise balonların ipleri arabanın altında inerek balonun yere yakın bir konuma gelmesini sağlayacak ve bu şekilde insanların o yerin boş olmadığını görmesine imkan verecektir. Araba çıktığında ise balon tekrar yükselir ve park yerinin boş olduğuna dair işaret oluşur. Biraz araştırma ile internette rahatça bulup kendi projenize entegre edebileceğinizi düşünüyorum. ) kullanın ki insanlar rahatça park yeri bulup en güzel şekilde filmi izleyebilsinler. Daha sonra gişe, tuvalet ve kantin gibi gürültünün olabileceği yerleri perdeden olabildiğince uzağa yerleştirmelisiniz ki film sırasında gürültü olmasın. Biraz daha sermayeye sahipseniz insanların film, kitap ve o günkü film ile uyumlu eşyalar ve posterler alabileceği bir yer daha ekleyebilirsiniz.

Teknik gereksinimlere geldiğimizde ise filmi göstermek için gerekli olan bir perde ve yazılıma ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca arabaları ile gelen insanların arabalarının hoparlörlerinden film seslerini dinleyebilecekleri yazılımı da oluşturmalı ya da satın almalısınız.

3- Film stüdyoları ile anlaşma

Filmlerini gösterime koymak için anlaşma yapmalısınız. Stüdyolar bu durumda marka bedeli olarak belirli bir ücret talep ederler. Bilet fiyatlarınızı buna göre ayarlamalısınız.

4- İnsanların Desteğini Alın

Beton duvarların içinde sıkılan, bunalan birçok insan belki vakıf bu projeye destek verecektir. Birkaç sosyal sorumluluk projesi ile de kendinizi tanıtabilirsiniz.

5- Açılış

Son olarak büyük bir açılış düzenlemeli ve birkaç filmi ücretsiz insanlara sunmalısınız. İnsanlar bu projeye biraz yabancı oldukları için onların ilk deneyimlerini kolayca edinmelerini sağlayın.

Özetle

Geçmişte sektörün asıl sahibi olan açık hava sinemaları bugün yeniden doğuyor. Siz de bu sektörde yerinizi alabilirsiniz. Bir arazi edinerek birkaç çevre düzenlemesi ile bu sektörün lideri bile olabilirsiniz. Mevcut, büyük alanlara sahipseniz dönem dönem kendi işiniz dışında bu alanları açık hava sineması şeklinde kullanabilirsiniz. Araziye bütçe ayıramam diyen insanlar da açık hava mobil sinema konsepti ile istek dahilinde hizmet sunabilir, kırsal kesimlere sinemayı taşıyabilir, internet üzerinden buluşmalar düzenleyerek haftalık ya da aylık gösterimler yapabilirler.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumlar(2)

 1. Cevap yaz
  Arif yorumu:

  Bunun icin koskep desteği vatmi varsa bana kim yardimci olur 05320626102 bana dönüs yaparmisiniz

  • Cevap yaz
   kobivadisi yorumu:

   Arif bey merhaba, Kosgeb sadece belirli sektörlere göre değil, sizin tarafınızdan hazırlanacak projelere/sunumlara göre girişimcilere destek vermektedir. Uzman bir kişiden destek alıp kapsamlı bir çalışma projesi hazırlarsanız destek almanız çok daha kolaylaşacaktır.

Yorumunuz