Yatırımcı Arıyorum

Acil Para Lazım Nasıl Bulabilirim?

Acil Paraya İhtiyacım Var

Hepimiz insanız. Bu gerçeğin neticesinde bazen beşeri zaafiyetlerden ötürü, bazen art arda gelen talihsizliklerden dolayı acil paraya ihtiyaç duyabiliriz. Peki böyle bir durumda nasıl davranmalıyız? Özellikle bankaların gözünde sicili krediye uygun olmayan kişilerin para bulması çok daha zordur.

Atılacak illegal adımlar ise hayatınızda dönüşü olmayan yollara girmenize ve bütün hayatınızı, hem siz hem sevdikleriniz nazarında bir kalemde silmenize neden olur. O halde neler yapılabilir?

Para İhtiyacı İçin Bankalara Başvurmak

Bankalar ile hukukunuz bankaların dilediği şartlarda gitmemiş ise bir banka kredisi almanız hayli zor, hatta imkansız olabilir. Ancak yine de özellikle kolay kredi veren bankalar ile mutlaka görüşmelisiniz. Evvela sükunetinizi korumalı, eşinize ve dostunuza borç alıp alamayacağınızı sormaktan asla çekinmeyiniz. İçinde bulunduğunuz durumu ailenizle mutlaka paylaşınız. Beklemediğiniz ortak çözümler doğabilir. Geçici ve sizi bir sonraki ay çok daha büyük çıkmaza sokacak yöntemlerden uzak durunuz. Daha kalıcı ve işe yarar çözümler bulmak için odaklanınız.

Tüm borçlarınız üzerinden bir ödeme planı çıkararak ve tüm borçları kapatıp, tek bir yere borçlu kalacak bir biçimde finans kuruluşlarından kredi almayı deneyebilirsiniz. Çokça başvurulan yöntemlerden biri olan hat üzerine yahut senetle alınan cep telefonlarını, hiç açmadan satmak ve nakit para elde etmektir. Ancak bu çok geçici bir çözüm olmakla beraber sizi yeni bir borcun içine sokmaktadır. Bunun yerine elinizde mevcut olan bir eşyayı satışa çıkarmak çok daha mantıklı olabilir. Evde iki oturma grubu var ise birini satışa çıkarmak, aracınızı satmak, evde bulunan klimanızı elden çıkarmak gibi, sizi borca sokmadan nakit sağlayacak fikirlere yönelmek çok daha mantıklı olacaktır.

Senetle nakit verilir gibi adreslere fevkalade büyük bir temkinle yaklaşmalı, daha büyük pişmanlıklara hayatınızda yer açmamalısınız. Onun yerine nakit avans seçeneğini kullanabilir, en azından bir banka ile kanun çerçeveleri içerisinde sorun yaşarsınız.

Ayrıca para arayışınıza destek olabilecek: Acil Paraya İhtiyacım Var adlı içeriği de inceleyebilirsiniz.

Acil Para Bulma Yöntemleri

Borç Yapılandırması Yapmak

Eğer ki borcunuz bir bankaya ise, banka ile görüşerek yeni bir yapılandırmaya gidebilirsiniz. Aksi halde borcunuzun son ödeme tarihine kadar fazladan çalışır, uykusuz geçireceğiniz bir kaç güne karşılık, yeni bir borca girmeden, mevcut borcu kapatma yoluna gidebilirsiniz. Detaylı ve dikkatli bir arama ve araştırma ile çok kolay haftalık işler dahi bulabilirsiniz. Mevcut işiniz mesaiye kalmaya müsait ise en azından bu durumu değerlendirebilirsiniz.

Gereksiz Eşyaları Satmak

Zor ve sıkışık zaman dilimlerinde hiç birimizin gözü eşya görmez. Üstelik bekar biri iseniz ve sorumlu olduğunuz bir aileniz yok ise ikinci el eşyalarınızı satarak nakite çevirebilirsiniz. Altın, gümüş ve benzeri materyaller dışında ayrıca, kitaplar, kahve makinesi, evde bulunan ikinci bir tv gibi para eden eşyalarınızı şu geçici süre zarfı için satabilirsiniz. Giymediğiniz kıyafetlerinizi bile bir gözden geçirdiğinizde çıkan sonuca kendiniz bile şaşırabilirsiniz. Hakim olduğunuz bir branşınız var ise özel ders verebilirsiniz. Bu da kısa sürede para biriktirmenize vesile olabilecek bir seçenektir.

Harcamaları Minimuma İndirmek

Evet, para maalesef hayatımızı idame ettirebilmemiz için gerekli olan bir kavram. Maalesef paranın olmadığı bir ekonomik gidişat yahut sistem düşünülememekte. Para hayatınızdaki yaşamsal değerlerinin altını kırmızı kalemle adeta çizerken, parasızlık durumunda, ne yapmamız gerektiği hususunda ise yapılabilecekler çok sınırlı. Bu noktada harcamalarımızı mümkün mertebe zaafiyetlerimiz ve keyfi alış verişlerimiz üzerinden yapmamalı ve en azından gerçekten gerekli mi sorusunu kendimize sormalı ve bu soruyu cesurca cevaplamalıyız.

Elbette her zaman keyfi durumlar için değil, bazen hiç beklenmedik ve nahoş durumlar karşısında da paraya ihtiyacımız olabiliyor. Bu gibi durumlarda ise açık ve net olmalı, kendimizi doğru ifade edebilmeli ve çevremizden yardım istemekten çekinmemeliyiz. Bankalar size kredi vermiyor ise eşiniz, ağabeyiniz, kardeşiniz yahut annenizin sizin için kredi çekmesini isteyebilir, her ay ödemelerinizi kredi çeken şahsa yapabilirsiniz. Ancak hem çevredeki itibarınız, hem de kendinize olan saygınız için ödemelerinizi mutlaka gerçekleştirmeli ve alnınızın akı ile bu zor süreçten çıkmalısınız. Bankalar bazen üzerinize olan araç yahut eviniz üzerinden ipotek ile de kredi vermeye yanaşabilmekteler. Tüm bu durumları mantık çerçevesinde tartmalı, iyi düşünmeli ve ona göre kararınızı vermelisiniz. Az Gelirle Geçinmek ve Tasarruf Yapmak

Borçlarınızı ödedikten yahut ödemeye başladıktan sonra bu borca nasıl düştüğünüz hususunda bir kriz yönetimi kurmalı ve tekrar aynı duruma düşmemek için neler yapılmalı bir yol ve plan çizmelisiniz.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz