Yatırımcı Arıyorum

Adım Adım Başarılı Bir Marka Oluşturma

Marka Oluşturmak

Yapılan bir ankete göre tüketicilerin %59’u bildikleri markalardan alışveriş yapmayı veya bildikleri bir markadan yemek yemeyi tercih ediyor. Eğer kendinize ait bir işletmeniz varsa ve rekabet ortamından rakiplerinize ulaşmak veya onları geçmek istiyorsanız sağlam bir plan yapmalı ve markalaşma sürecinizi güçlendirmelisiniz. Başarılı bir marka nasıl olunur bilmiyorsanız, bu yazımızdan sonra işletmeniz hakkında önemli kararlar verebilecek duruma geleceksiniz.

Marka Oluşturma Adımları

Hedef Kitleyi Belirlemek

Marka oluşturmanın temelinde hedef kitlenizi gerçekçi olarak belirlemeniz bulunmaktadır. Eğer hedef kitleniz net bir şekilde belliyse misyonunuzu onlara uygun bir şekilde belirleyebileceksiniz ve bu da markalaşma sürecinizde size yardım olacaktır. Tüketicilerin yaşam standartlarına göre detaylı bir araştırma sonucunda hedef kitleniz kolayca belirleyebilirsiniz. Örneğin, üniversite okuyan öğrenciler, emekli insanlar veya teknolojiyi her an takip eden teknoloji meraklıları sizin sağlayacağınız hizmetin veya satacağınız ürünün hedef kitlesi olabilir.

Markanızın Hedef Tanımını Yapmak

Güvenilir bir marka inşa etmeden önce işletmenizin nasıl bir değer sunduğunu net bir dille ifade etmelisiniz. Bir varoluş amacı belirlemelisiniz. Varoluş amacınız belliyse markalaşma sürecinde bu amaç size her zaman yardımcı olacaktır. Logo, reklam, slogan, karakter ve ses gibi bütün tanıtıcı özelliği varoluş amacınıza uygun bir şekilde tasarlamalısınız.

Sektördeki Diğer Markaları Araştırmak

Kendi iş yapacağınız sektördeki büyük markaları yakında takip edin. Onları taklit etmek yerine onların yaptıklarından ders alarak markanızı ileriye taşımayı hedefleyin. Sektörünüzdeki rakipleriniz hakkında detaylı araştırmalar yapın.

  • Farklı mecralardaki görsel kimlikleri ile genel mesajları birbirine uyumlu mu?
  • Verdikleri hizmetin veya sattıkları ürünün kalitesi nasıl?
  • Sosyal medyada rakipleriniz hakkında müşteri yorumları var mı?

Bu gibi soruların sonuçlarını öğrendiğinizde rekabet ortamında tutunmamanız içten bile değil.

Markanızın Avantajlarını Öne Çıkarmak

Her zaman sizin bütçenizden fazla bütçeye sahip olan ve kaynak açısından daha zengin olan rakipleriniz olacaktır. Fakat siz markalaşma sürecinizde onların önüne geçebilmek için farklı bir hizmet sunmalısınız. Örneğin, fiyatları makul düzeyde tutarak müşterilerin aynı hizmeti almasını sağlayacak bir yol ve üretkenliği destekleyen bir yol sizi markalaşma sürecinde bir adım öne çıkaracaktır.

Marka Logosu ve Sloganı Seçmek

Markanızın görsel kimliğini kullanacağınız her alanda logonuz da bulunacaktır. Bu yüzden logo tasarımı tamamıyla size uygun ve sizi anlatan şekilde olmalıdır. Logo tasarımı yaparken elbette aklınızda fikirler olacaktır fakat bu fikirleri kendi başınıza değil kreatif ajanslar ile çalışarak değerlendirmek daha profesyonel sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Markanızın Resmi Sesi

Müşterilerle iletişim kurmadaki üslubunuz ve müşterilerin size verdikleri cevaplar markanızın sesidir. Bu yüzden markanızın sesini güzel planlamalı ve uygulamalısınız.

  • Profesyonel
  • Hizmet odaklı
  • Cana yakın
  • Konuşkan
  • Tanıtım odaklı
  • Bilgilendirici

Bunlar markanızın sesini oluşturmakta temel alabileceğiniz örneklerden bazılarıdır. Bunları artırabilir veya temel alarak azaltabilirsiniz bu markanızın hedefi ile ilgilidir.

Markanızın Mesajı

Örneğin TOMS adlı ayakkabı firmasının mesajı büyük bir yankı uyandırmış ve insanları kendisine çekmeyi başarmıştır. “Satın alınan her TOMS ayakkabıları sayesinde ihtiyaç sahibi bir insana yardım ediyoruz.” Bu mesaj gibi kendi tercih ettiğiniz mesajı yayınlamalısınız. Hedefini kısa cümlelerle belirlemeli ve halka sunmalısınız.

Markanızı Her Alana Entegre Etmek

Asla bitmeyen bir süreç olan markalaşma sürecinde markanız her alanda kendini belli etmelidir. Size gelen bir müşteri markanızı hem ortamda hem de kişisel etkileşimlerde görebilmeli ve hissedebilmelidir.

Marka Bayiliği Vermek

Ayrıca, oluşturmaya çalıştığınız markanız hakkında sonraki dönemlerde bayilik vermeyi düşünürseniz özenle hazırlanmış Bayilik Vermek adlı yazımızı okuyabilirsiniz.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz