Yatırımcı Arıyorum

Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate Marketing Ne Demek?

Satış Ortaklığı Ağı olarak tanımlanabilir. İnternet kullanımının ticaret dünyasına kazandırdığı yeni ve kazançlı iş kollarından biri. Dikkat, disiplin ve sürekli araştırma gerektiren stratejik olma becerisi göstermeyi zorunlu kılan ancak bir o kadar da kârlı olduğunu söyleyebileceğimiz çağın en cazip işlerinden biri Affilate Marketing.

Sektörde bu alanda başarılı olmuş deneyim sahibi kimseler hırs ve hızlı kazanç yaklaşımının asla doğru olmayacağını bu tür yaklaşımların riskler de doğurabileceğini belirterek sistemli ve sabırlı olmayı çok çalışma ve bilgiye dayalı bir faaliyet sürecinin sağlıklı, sürekli başarıyı getireceğini belirtiyorlar.

Affiliate Marketing Nasıl Olunur?

  • Ürününü pazarlayan sitelerden birine satış ortağı olarak üye olmakla başlıyor Affilate marketing faaliyeti. Başlangıç aşaması oldukça önemli bu nedenle bilinen tanınan prestij sahibi siteler güvenilir olarak nitelenebilir ve üyelik bu tür sitelerde gerçekleştirilmelidir.
  • Siteye üye olduktan sonraki aşamada satmak istediğiniz ürün ya da ürünleri seçiyorsunuz, ürünün kod bilgisi üye olduğunuz site yetkilileri tarafından size gönderiliyor.
  • Siz o ürünleri nerelere yönlendirdiyseniz ve yönlendirdiğiniz yerlerde satış gerçekleşmişse satılan ürün miktarı üzerinden hesabınıza geliriniz transfer edilir.
  • Ürün satan siteye üye olan satış ortağı orijinal söylem ile Affilate Marketing kimse çeşitli biçimlerde faaliyet gösterebiliyor. Bir blog açarak ürün kodlarını bu blog için yazdığı yazılar arasında kullanabiliyor ya da ücretli bir web sitesi içinde yazılan makaleler arasında kullanılabiliyor.

Affilate Marketing faaliyetinde ürünün ne olduğunun bir önemi olmadığından ve ürünün üzerinden gelir elde edildiğinden online komisyoncu gibi ya da kazanç ortağı gibi tanımlarla da ifade edilebilir. Bu işi yaparak çok ciddi rakamlarda kazanç elde eden bu sektörün uzmanı olmuş kimseler var. Ve onlar deneyimlerini aktarıyorlar.

Satıcı neden bir satış ortağı edinir? Sorusunun yanıtını online satış ortağı olarak gelir elde etmiş profesyoneller işletmelerin bu şekilde pazarlama ve reklam giderlerini ortadan kaldırdıklarını ifade ediyorlar zira bu işlevi satış ortağı olarak faaliyet gösteren kimseler üstlenmiş oluyorlar.

Tüketici hiç haberi olmayan bir üründen satış ortaklarının gösterdiği çaba neticesinde haberdar olur ve müşteri, üretici ya da ana firma ve satış ortağı olmak üzere bu sistemde herkes kazanmış olur.Affiliate Network Ne Demek?

Kazanç ortağı olabileceğiniz ürünlerin bir arada bulunduğu siteleri tanımlamaktadır. Affilate Network siteler, satış ortağı ile ürün sahibi arasındaki aracı görevini üstlenmektedir.

Affiliate Marketing’de Kazanç Yöntemleri

1- TIKLAMA BAŞINA ÖDEME

Orijinal söylemi Cost Per Click olarak ifade edilmekte. Tıklama başına ödeme modelinde siteye giriş yapan kimse yazı içindeki linke veya site içinde kodu bulunan Banner’a tıkladığında satış ortağı olarak siz para kazanırsınız. Türk ortaklar için elde edilen gelir 4 Krş ile 15 Krş arasında değişmekte.

2- SATIŞ BAŞINA ÖDEME

Orijinal söylemi Cost Per Sale olan satış ortalığı yönteminde, Affilate Marketing olan kimse satışına katkı sağladığı her üründe komisyon kazanır. Komisyon miktarı ürün sahibi tarafından belirlenmekte oranları ise %5 ile %80 arasında değişebilmektedir. Oran dijital ürünlerde yükselmekte fiziksel ürünlerde ise düşme göstermektedir. Bu durumu uzmanlar dijital ürünlerde maliyetin sıfır olmasına bağlamaktalar.

Affilate Marketin faaliyetinde makyaj malzemesinden spor malzemesine, online oyunlardan elektronik eşyalara kadar sınırsız sayıda ürün çeşidi yer almakta satış ortağı olacak kimse istediği ürünler üzerinden çalışabilmektedir isterse her Üç yöntemi de kullanarak isterse sadece aralarından birini seçerek faaliyet gösterebilir.

3- KAYIT BAŞI ÖDEME

Orijinal söylemi Cost Per Lead olan satış ortaklığı gelir modelinde satış ortağının siteye yönlendirdiği, o siteye üye olan kişi başına gelir elde ettiği yöntemi ifade etmektedir. Türkiye ’de bu yöntem ile gerçekleştirilen işlemler karşılığı yapılan ödeme 25 Krş ile 2 TL arasında değişebilmekte.

Affiliate Marketing’de İşleyiş Yöntemleri

1- ÇİFTİ YÖNTEMİ

Yöntemin özelliği nedeni ile satıcı müşteriye ulaşmaya çalışmaz tüketici satıcıya ulaşır. Bu yöntemde siz ücretli ya da ücretsiz bir site açarsınız ve ürün ya da ürünler hakkında yazılar yazarsınız tüketici grupları arama motorları ile arama yaparken size ulaşır. Profesyonel anlamada bir site oluşturup yazılar ile ürünü tanıtmak ve satıldığında gelir elde etmek en cazip yöntemdir diyor sektörün profesyonelleri.

2- AVCI YÖNTEMİ

Bu yöntemin özelliği nedeni ile satış ortağı tüketici grubunun peşine düşer. Söz konusu müşteri kitlesine sosyal medya araçları kullanılarak ulaşılmaya çalışılır. Ücretli reklam en sık kullanılan müşteriye ulaşma çabasıdır. Ücretli yöntem maliyetlidir ama kazançlıdır yorumunda bulunuyor ve mümkünse her iki yöntemi de kullanarak daha iyi kazanın diyorlar.kobi vadisi

Yorumunuz