Yatırımcı Arıyorum

Aile Şirketlerinde Kriz ve Değişim Zamanları

Aile Şirketi Yönetimi

COVID-19 pandemisinin dünyanın her yerinde hızla ortaya çıkmasıyla birlikte, iş dünyasında yer alan birçok aile şirketi kendilerini hayatta kalma modunda buldu. Aile şirketleri dışındaki diğer işletmeler geleceğe COVID-19 pandemisi sırasında bakmaya başlamış olabilir ve operasyonel işlemlerinin nasıl oluşacağı konusunda düşünmeye ve tartışmaya başlamış olabilirler. Aile şirketlerinin kriz ve değişim zamanlarında bir araya gelme alışkanlıkları onları iş dünyasında iyi bir şekilde temsil ediyor.

COVID-19 sonrası iş dünyası yeni normalde yer almaya başladıkça, aile şirketlerinin gelişmeye devam etmesi için yeni fırsatlar doğacak. Bu fırsatlardan yararlanmak için çalışmaya nereden başlamalı?

Aile Şirketlerinde Strateji Planları

Eğer, sizin de bir aile şirketiniz varsa COVID-19 sonrası aile şirketinizin uzun vadeli stratejisini hazırlarken göz önünde bulundurmak ve cevaplarını öğrenmek isteyeceğiniz 5 tane soru bulunuyor:

1. COVID-19 sonrası iş dünyasında aile şirketinizin yer aldığı sektör yapılanması nasıl olacak? Kalıcı olarak değişen unsurlar var mı?

COVID-19 sonrası aile şirketinizin faaliyet göstermiş olduğu sektör artık tanınmaz hale gelmiş olabilir: Rakipleriniz işlerini durdurmuş olabilir, yeni bir sektörde faaliyete başlamış olabilir. Ayrıca, bulunduğunuz sektörde tüketici davranışlarının değişmiş olması olasıdır. Sonuç olarak, yeniden yapılandırılmış ürünlere/hizmetlere veya pazarlama stratejilerine yatırım yapmanız, hatta planlarınızı güçlendirmek için tamamlayıcı işletmelerin satın alınmasını düşünebilirsiniz. Madalyonun arka yüzünde bütün yönleriyle kendi sektörünüzün ve şirketinizin durumunu değerlendirin. Müşterileriniz için yaptığınız veya sunduğunuz işin önemsiz görünmeye başlayan parçaları var mı? Öyle olsa bile, işinizin önemsiz görünen parçalarını daha iyi bir amaca hizmet etmesi için ne kadar kısa sürede yeniden şekillendirebilirsiniz?

Bu sorunun cevabını verdikten sonra geleceğe aynı gözle baktığınızda şirketinizin ne yaptığına bakmak önemli değildir ama nasıl devam ettirdiği önemlidir. Özellikle kriz ve belirsizlik dönemlerinde aile şirketleri için veraset planlaması her zaman gündemde olan bir önceliktir. COVID-19’un etkisi, birçok aile işletmesinin ardıllık planlaması hakkında daha fazla düşünmesine ve özellikle de gelecek neslin geleceği şekillendirmeye yardımcı olmak için oynayabileceği farklı rollere neden oldu. Bu değişim ve kriz dönemi, işinizin her alanında yeni ve taze bakış açılarını getirmek ve tüm aile üyelerinin konuşmasını ve katılımını teşvik ederek ilişkileri güçlendirmek için ideal bir fırsat olabilir.

2. Şirketinizin bilançosu ve finansman yapısı nasıl şekillenecek? Yeniden yapılanmaya ihtiyacı olabilir mi?

İşletmeler için hükümetin aldığı önlemler dizisi hafızalardaki en büyük destek programını temsil ediyor ve şüphesiz birçok işletmenin iş hayatında kalması için çok önemli olacaktır. Ancak, bu önlemlerin uzun vadeli etkilerini, özellikle de kredi geri ödeme programlarında, personelin maaş ödeme düzeninde, tedarikçi sözleşmelerinde ve daha fazlası önümüzdeki aylarda nakit akışınızın hala yeterli olduğundan emin olmak için ne gibi değişiklikler yapmanız gerektiğinizi düşünmelisiniz. Erteleme ve geri ödeme ötelemeleri kalıcı değildir ve düzgün bir şekilde planlanmadıysanız, yakın gelecekte daha fazla baş ağrısına neden olabilir.

Başka bir husus da, finansörlerinizin, yatırımcılarınızın veya diğer paydaşlarınızın davranışlarının onlarla olan ilişkinizi nasıl güçlendirdiğini veya zayıflattığı olabilir. Gelecekte güvenebileceğiniz desteğe sahip olduğunuzdan emin olmak için bazı çalışma ilişkilerinizi yeniden gözden geçirmenin zamanı gelmiş olabilir. Bir kez daha söylemek gerekirse açık iletişim her şeyden önemlidir. Bu noktada aile şirketi danışmanlığı hizmeti almak üzere bir aile şirketi danışmanına başvurabilirsiniz. Aile Şirketini Profesyonelleştirmek

Benzer şekilde, mevcut durum birçok ailenin, aile şirketinin risklerini yönetmek ve ailenin serveti hakkında yatırım kararları almak için aile yönetiminin ne kadar sağlam olması gerektiğini göstermiştir.

Belki de şimdi, pandemi sırasında ve sonrasında aile servetini daha iyi korumak için bir aile anayasası oluşturma veya güncelleme, bir aile konseyi oluşturma hem şu anda içinde bulunduğumuz kriz sırasında hem de gelecekte yardımcı olacak acil durum mekanizmalarını yeniden tasarlama zamanıdır.

3. Bu krizde ne gibi riskler ortaya çıktı? Bu riskleri nasıl araştırabilirsiniz?

Kesin olan bir şey var: Pandemi sırasında geçirilen son birkaç hafta işletmeleri limitlerine göre test ederek güçlü ve zayıf yanlarını daha önce hiç olmadığı gibi ortaya çıkardı. Bu kriz aile şirketlerine, özellikle zayıf yönlerini nasıl giderebilecekleri konusunda durum değerlendirmesi yapmayı zorunlu kıldı. Örneğin, aile şirketiniz belirli bireylere çok mu bağımlı? Belirli durumlarla pek çok defa karşı karşıya geldiniz mi, yoksa tedarik zincirinizdeki zayıf noktalara karşı savunmasız mısınız? İşletmenizdeki mevcut yönetim yoğun denetime direniyor mu?

Son olarak, hem büyük hem de küçük resim hakkında düşünmeyi unutmayın! Bu durumun neden olduğu sıkıntıları ortaya çıkarmak için personelinizle konuşun ve her açıdan uzun vadeli düşünmeye başlayın.

Mevcut krizin üstesinden gelmek bariz bir zafer olabilir ancak işinizi geleceğe dönük hale getirmek daha büyük bir ödüldür.

4. İş Kültürü Hakkında Ne Öğrendiniz? İyi, Kötü veya Çirkin?

Pek çok aile şirketi, şirketlerinin değerini artıran ortak bir amaç ile desteklenir ve bu genellikle bir aile şirketi için gerçekten önemlidir. Kuruluşunuz paylaşılan bir amaca uyum sağladı mı ve kuruluş genelinde önemli kararları nasıl yönlendirdi? Kriz ve değişim zamanlarında bu genellikle test edilen bu soruların cevaplarıdır.

Aileler, hedeflerinin ve vizyonlarının yeniden düşünülmesi gerekip gerekmediğini ya da işin her seviyesinde hala uyumlu olup olmadıkları ve hedeflerinin hayata geçirilip getirilmediğini yansıtmalıdır.

Aile şirketlerinin karşılaştığı bir diğer önemli zorluk, uzaktan çalışan işgücünü işe bağlamak ve işe motive etmektir.

Mevcut çalışan sözleşmeleri, girişimleri ve programları tamamen yüz yüze etkileşime dayanmış olabilir ve şimdi tam bir değişiklik gerektirebilir ve üst düzey veya yönetim kurulu düzeyinde alınan operasyonel kararların birçoğu iş açısından kritik olsa da, çalışanların günlük olarak bilgilendirilmelerini ve sağlık ve güvenlik girişimleri ile eğitim programları gibi temel faaliyetlerin mümkün olduğunca ilgili ve sürdürülebilir olmasını sağlamak hayati önem taşımaktadır. Sonuçta, işi yapanlar, çalışanlar ve onların refahı gerçekten önemlidir.

5. COVID-19 sonrası işime öncelik vermek ve çalışmak için Oluşturmam Gereken Eylem planı neleri kapsamalı?

Son olarak fakat en önemlisi aileyi ve işi yeni normale hazırlamak için tüm bu düşünceleri somut adımlara dönüştürmek için zaman ayırmanın önemidir. Düşüncelerinizi somut adımlara dönüştürmek için yalnız başına bir yolculuğa çıkmanız gerekmez. Konusunda uzman bir ekipten alacağınız aile şirketi danışmanlığı ve desteğiyle hem COVID-19 sonrası iş dünyasında oluşacak güçlüklere göğüs gerebilir hem de süreçten daha güçlü çıkabilirsiniz.

Aile Şirketi Danışmanlığı

Bir aile şirketinin yöneticisi olarak verdiğimiz 5 soruyu kolayca cevaplandırıyorsanız, COVID-19 pandemisi sonrasında ne yapacağınız biliyor olabilirsiniz.

Eğer, bu soruların cevabını veremiyor ya da vermekte zorlanıyorsanız aile şirketiniz için aile şirketi danışmanlığı hizmeti alarak bu zorlu yolculuğa danışmanlarınızla birlikte çıkabilirsiniz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz