Yatırımcı Arıyorum

Akdeniz Bölgesinde Yapılabilecek İşler

Akdeniz Bölgesi İş Fikirleri

Yazların sıcak, kışların ılık geçtiği bu benzersiz bölgemiz, ülke alanımızın da yüzde on dördünü kaplayacak kadar geniş bir alana sahiptir. Tüm dünyayı kendine hayran bırakan güzelliklere de ev sahipliği yapan Akdeniz bölgesi, iş olanakları bakımından da fırsatlar yaratmaktadır. Torosların gölgesinde muazzam güzelliklere sahip ve dünyanın en önemli turizm merkezlerini de içinde barındıran bu bölge, enerji üretim tesisleri ile de dikkatleri üzerine çekiyor.

Akdeniz bölgesinde yapılabilecek işler nelerdir?

1- Seracılık:

Akdeniz bölgesinde bir iş kurmayı düşünüyor iseniz akla gelen ilk fikirlerden biri seracılıktır. Devlet desteği de alabileceğiniz seracılık ile narenciyeden pamuğa bir çok şey üretebilir, uzun soluklu bir gelir kapısı elde edebilirsiniz.

2- Marangozluk:

Otellerden restoranlara, kafelerden pansiyonlara fevkalade bir iş sahası olan bir diğer seçenekte, diğer kentlerde belki yavaş yavaş unutulmaya yüz tutan marangozluktur. Akdeniz bölgesinde belki hiç bir bölgede olmadığı kadar halen rağbet görmekte olan marangozluk mesleği, halen bu işi icra edenlere iyi kazançlar sağlamaktadır.

3- Turizm sektörü:

Akdeniz’ in en güçlü sektörü olan turizm sektöründe yer almak ta isteyebilirsiniz. Pansiyon, butik otel yahut dinlenme tesisi açabileceğiniz gibi, yerli ve yabancı turistleri ağırlayabileceğiniz restoran, cafe, pub ve benzeri işletmeleri de düşünebilirsiniz. Bir turizm acentası da açabilir, hatta bir yer açmak yerine bir tekne alarak turistlere koyları gezdirebilir, eğlenceli zamanlar geçirmelerine vesile olur iken siz de gelir elde edebilirsiniz. Tarihi zenginlikler, doğal güzellikler bir yana muazzam konaklama tesisleri ile de dikkat çeken Akdeniz bölgesinde turizm adına bir çok şey yapılabilir. Burada önemli olan sizin ihtiyaçları iyi görebilmenizdir. (turizm yatırım teşvikleri)

4- Soğuk hava deposu kiraya verebilirsiniz:

Akdeniz özellikle yazın muazzam bir sıcağa ev sahipliği yaptığı için soğuk hava deposuna ihtiyaç duyan sektörler de olmakta. Siz de soğuk hava depolarını kiraya vererek fevkalade kazançlar elde edebilirsiniz. Ürünlerin soğuk havada muhafaza edilmesine vesile olan soğuk hava depoları, geliştirilmiş makineler ile yiyeceklerden fidanlara dek bir çok üründe kullanılmaktadır.

5- Takı tezgahı veya dükkanı açabilirsiniz:

El yapımı takılar özellikle tatil beldelerinde fevkalade rağbet görmektedir. Siz de ister kendi yaptıklarınızı ister tedarik ettiklerinizi bir tezgahta yahut dükkanda satabilir, yerli ve yabancı misafirlerinizin ilgileri ile oldukça iyi kazançlar elde edebilirsiniz.Kolyeler, bileklikler, yüzükler, küpeler, halhallar derken kendinizi oldukça zevkli bir işin içinde bulabilirsiniz. (takı tasarımı iş fikirleri)

6- Çocuk bakıcılığı:

Her bölgede olduğu gibi Akdeniz bölgemizde de aileler çocuklarını emanet etmek için güvenilir kişiler aramaktalar. Özellikle yaz aylarında okulların tatile girmesi ile beraber, çalışan yahut akşamları bir kaç saatliğine Akdeniz’ in tadını çıkarmak isteyen anne ve babalar çocuk bakıcısı aramaktalar. Çocukları seviyor iseniz bu işi de tercih edebilir, gelir elde edebilirsiniz. Sorumlu bir iş olduğunu unutmamakta fayda var ancak bir çok işe nazaran çok daha keyifli olduğu da aşikardır. (çocuklar için gündüz bakım evleri)

7- Bahçıvanlık yapabilirsiniz:

Çiçekleri seviyor, bahçe işleri ile mutlu oluyor ve bitkilerden anlıyor iseniz bu bölgede bahçıvanlık yapabilirsiniz. Akdeniz bölgesi diğer bölgelerimize göre bahçıvanlık yapabilmek için çok daha müsait. Kısa sürede bahçıvanlık işi bulabileceğiniz bu bölgede oldukça iyi kazanç sağlayabilirsiniz.

8- Solistlik yapabilir, enstrüman çalabilirsiniz:

İyi derecede bir enstrüman çalabiliyor yahut solistlik yapabilir derecede müzik bilginiz var ise Akdeniz bölgesinde bolca bulunan restoran, cafe ve publarda sahne alabilirsiniz. Yaz aylarında bu tarz aktiviteler fazlası ile rağbet görüyor  ve bu sebeple iş bulmanızda hiçte zor değil.

8- Dövme tezgahı açabilirsiniz:

Akdeniz bölgesinin ve özellikle tatil beldelerinin olmazsa olmazı dövmeler fevkalade rağbet görmekte. Biraz çalışma ve az bir sermaye ile siz de küçük bir tezgah ile geçici dövme işine girebilir, hayli iyi kazançlar elde edebilirsiniz. Üstelik açık havada, eğlenceli bir lokasyonda çalışacak olmanın keyfi de bambaşka. Akdeniz bölgesinde uzun süren yaz mevsimi, akabinde ılık giden havalar işinizin biraz daha uzun soluklu olmakla beraber, arzu ederseniz kışın küçük bir dükkanda da bu işe devam edebilir, ayrıca etnik takılar takabilirsiniz.

Akdeniz bölgesi iş açısından oldukça zengin bir bölgemiz olmasıyla beraber yaşaması da fevkalade keyiflidir. Başta turizm sektörü olmak üzere bir çok alanda iş imkanı tanıyan bu bölgemiz, doğal güzellikleri ve tarihi ile de insanı adeta büyülemektedir.

Akdeniz’deki Şehirlerde İş Yapmak

Sadece bölgesel olarak değil, Akdeniz bölgesinde bulunan tüm şehirler için ayrı ayrı olarak hazırlamış olduğum iş yapma rehberimizi de incelemizi tavsiye ediyoruz.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz