Yatırımcı Arıyorum

Akıllı Futbolda Start-Up

Spor Alanında Start-Up

Teknoloji sınır tanımıyor, teknoloji ile ilgilenen gençler de sınır tanımıyor. Dijitalleşme öyle bir boyuta ulaştı, yaşamlarımız üzerinde öyle bir söz sahibi oldu ki inanılmaz dijital sıçrayış spor dünyasında da inovasyona sebep oldu.

Futbol dünyası bazen genç yeteneklerin kendilerini fark ettirmesi ile bazen de futbol dehalarının genç yetenekleri bir biçimde fark etmesi ile yıldızlarını bulur yaratırdı. Dijitalleşen yaşam biçimi futbol dünyasında ki yıldızların doğuşunda, tesadüfleri ortadan kaldırarak yerine teknolojiyi yerleştirdi.

İyi futbolcuda bulunması gereken özellikler, taşıması gereken nitelikler gelişmiş algoritmalar ile seçilerek kulüplerin tercihini oluşturacak biçimde kullanılan teknolojik uygulama geliştirmiş genç girişimci adayları ve projeleri şimdiden çok ilgi görmüş. Gençler Bir Üniversitenin kuluçka merkezinde olgunlaşmış. Projede futbolcuların kendilerini tanıtmak için bir tesadüfe ihtiyaç duymamaları hedeflenirken yıldız futbolcu arayışında olan kulüpler için de aynı zemin hazırlanmış.

Geliştirilen sistem sadece iyi futbolcuları değil iyi eleştirmenleri de seçebiliyor. Test grubu çalışmaları gerçekleştirildikten sonra sistem 20 kulübe pazarlanarak sözleşme imzalanmış. Start-up yarışmasını kazanan gençler 400.000 TL yatırım ödülü kazanmışlar.

2018 yılı sonuna kadar istedikleri büyümeyi sağlamayı, yurt dışı anlaşmalarını da gerçekleştirmeyi yakın tarih hedeflerine almışlar.

Düşük Enerjide Start-Up

Sensörlerin düşük enerji ile sağlaması için 15 km uzaklıkta kablosuz internete bağlanılan proje 680.000 Euro yatırım almayı başarmış. Geliştirilen teknoloji ile geniş bir yelpazede hizmet verilmesinin mümkün olduğu belirtilmiş.

Yatırımcıların Dikkat Ettiği Konular

 • Proje sahibi ve ekibi arasında takım ruhu var mı? Yetenekleri yeterli mi ve birbirleri ile uyumlu mu?
 • Ürünün tasarımı, kullanımının cazip taraflarının nasıl olduğu, teknolojik donanımlarının olup olmadığı
 • Projenin Pazar durumu tahminleri, ihtiyaca cevap verip vermediği
 • Proje hayata geçtiğinde gösterebileceği büyüme hızı
 • Teknolojik olup olmadığı
 • Gelecekte herhangi bir soruna yol açıp açmayacağı
 • Kullanılan teknolojinin niteliği
 • Satış-Pazarlama politikaları üretilmiş mi?
 • Tüketicinin güvenini hemen kazanacak potansiyele sahip mi?
 • Proje faaliyet göstereceği sektörde Pazar payı yakalayabilir mi ya da hemen oluşacak bir Pazar mevcut mu?
 • Projenin aktif olmasının önündeki engeller neler olabilir?
 • Sürekliliğini sağlayacak politikaların önündeki engeller nelerdir?
 • Beklenen kazanç miktarı nedir?
 • Sektör kazancın yükselmesine olanak tanıyacak nitelikte mi?
 • Gelecek dönem için planlanan bir oluşum var mıdır?
 • Sektörün diğer girişimcilerinde durum nedir?
 • Projenin hayata geçmesi için düşünülen bölge neresidir?
 • İçinde bulunulan koşullar yeni yatırıma uygun mudur?
 • Proje sahipleri geliştirdikleri projenin içinde bulunduğu sektör hakkında yeterince bilgi sahibi mi?
 • Pazarın koşulları yeni yatırıma uygun mu?

Yeni yatırımcılar, melek yatırım ağlarına dahil olurken melek yatırımcılar bu kriterleri göz önünde bulunduruyorlar bu sebeple proje sahiplerinin pek çok sorunun cevapları hakkında araştırma yaparak hazırlanmaları, projeleri ile karşılaşacakları her soruya verecekleri makul cevaplarının hazır olması gerekmektedir.

2016 senesinden beri start-up yatırımcılar ülkemizde ciddi anlamda teşvikler alıyorlar, rakamlar 2016 yılının ilk yarısında 40 Milyon Dolar olarak ifade edilmiş. Genç girişimcilerin ekonomiye, verimliliğe olan katkılarının yanında istihdama da katkı sağladığı yapılan olumlu eleştirilerden.

Fintech Girişimleri

Türkiye’de son yıllarda Genç-yeni girişimci faaliyeti hızlı biçimde gelişirken, (FinTech) Finansal Teknoloji kaynaklı girişimler ile zenginliğini artırıyor.  Süratli ve olumlu gelişmelere rağmen, aşılması gereken problemlerin varlığı da gözlerden kaçmamış. Pek çok girişimci şirketini alıp dünyanın başka yerlerine gidebiliyor, vergi sorunları, hukuki problemler, yeterli kaynak olmayışı, ülke ekonomisinde meydana gelen zaman zaman aşılması gereken dalgalanmalar olabiliyor. Konunun uzmanları problemlerin çözümü ile ilgili Silikon Vadisi çalışma biçiminin örnek alınmasından yana olduklarını belirtirken, Türkiye’de de veriye dayalı, analiz sonuçlarının ortak bir havuzda toplandığı mevcut ekonomik koşulları anlamayı ve çözüm üretmeyi kolaylaştıran iktisadi bir sistemin kurulmasının gerekli ve mümkün olabileceğini dile getirirler.

Pazaryeri uygulamaları dijital dönemin yeni gelişen iş alanları, pazar yeri sanal alemde bir isimle açılıyor, insanlar internet ortamında getirip mallarını bu pazar alanında satıyorlar böylece herkes kazanıyor. Tüketici ile satıcının karşılaştığı sanal Pazar alanı girişimler artık çok popüler, çok kazançlı Üstelik girişimciler dev sektörlerden oluşuyor.

Fintech uygulaması küresel düzeyde en sıcak gündem, Ülkemizde biraz daha rekabet koşullarının dengede tutmaya çalışılmasına rağmen piyasa koşulları fintech girişimleri için olanaklar ile dolu. Bankacılık sektörü gelişmiş olan ülkemizin fintech konusunda da benzer başarıyı elde etmesi hedefleniyor.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz