Analitik Düşünceye Giriş

Analitik Düşünce Nedir?

Analitik düşünce anlam olarak; bir sorunu veya durumu parçalarına ayırarak, her parçayı ayrı ayrı değerlendirme ve sorgulama biçimidir.Bunu yapmaktaki amaç geçmişte öğrenilen ezbere bağlı çözümler bulmak değil bu sorun veya durum için en doğru çözümü bulmaktır.

Doğduğumuz gümden bu yana, bize ne öğretiliyorsa, sorgusuz sualsiz kabul ediyoruz. Nedenler, nasıllar ve ne içinler asla aklımızı meşgul etmiyor. Beynimiz tamamen ezbercilik ile çalışıyor.

Beyin muhakkak ki doğanın tüm evrim süreci boyunca geliştiği en mükemmel, en olağanüstü bir organdır. Ancak beynin ufak bir sorunu varsa, o da edindiği bilgilerin gerçekçi olup olmadığını ve bilgi ile değerlerimiz, varsayımlar, hurafeler, yalanlar, dolanlar arasındaki farkları ayırt edemez. Edemediği içinde dış dünyasından aldığı her türlü yazılı veya sözlü söylemi, iddiayı, varsayımı, bilgi olarak kabul eder ve ömür boyu tekrarlamak üzere hücrelerine kaydeder.

İşte burada Analitik Düşünce devreye girmelidir.

Analitik Düşünmek

Analitik düşünmede konuya kuşkuculukla yaklaşmalısınız. Ama bu paranoya gibi yetersiz ve kesin kanıtları olmayan bir düşünce tarzı demek değildir. Ön yargılar ve ezber ile değil sağlıklı öngörülerle hareket etmektir. Analitik düşünce yapısı ile sorunlara çözüm bulmak için; öncelikle sorunu iyi anlamalısınız. Sorun nedir? Konu ile ilgili gerekli bilgileri toplamalısınız. Bu bilgiler ışığında alternatif çözümleri de kontrol etmelisiniz. Çözümleri uygulayıp işe yarayıp yaramadığını denemelisiniz. En son olarak en az riskli ve en doğru cevabı çözüm olarak kabul etmelisiniz.

Eğer size konu, şudur budur dediklerinde; aklınıza şudur budur dan başka “Neden?, Nasıl?, Niçin?” soruları dönmeye başlıyorsa tebrikler!… Artık siz de analitik düşünmeye başlamışsınız demektir.

Günümüze kadar gelişen bütün büyük buluşlar, analitik düşünce sayesinde gerçekleşmiştir.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
Burada yer alan; blog, bilgi, içerik ve yorumlar yatırım tavsiyesi değildir.
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Analitik Düşünceye Giriş

okuma süresi: 1 dk
0