Yatırımcı Arıyorum

Antika Ürün Satışı Yaparak Para Kazanmak

Antika Ürün Satıcılığı Yapmak

Antikalar ve koleksiyon parçalarından para kazanmaya başlamanın bir yolunu mu arıyorsunuz? Bazı insanlar, antika alım satımını bir hobi olarak görürken, diğerleri antika ürünlerin satışını yaparak bunu kazançlı bir yan işe ve hatta ana iş modeline dönüştürmektedir. Antikalarla uğraşmanın birçok farklı yolu vardır. Ancak bunu ek iş olarak yapmak istiyorsanız, doğru yoldan gitmelisiniz.

Antika ürün satış işine başlamadan önce hangi adımları takip etmeniz gerektiği hakkında sizi elimizden geldiğince bilgilendirmeye çalışacağız.

Antika Satışı İşine Başlamadan Önce Atılacak Adımlar

Ana işinizin yanında antika alım satım işini ek iş olarak da rahatlıkla sürdürebilirsiniz. Her iş gibi antika satış işine başlamadan evvel, atılması gereken bazı adımlar vardır. Bunlar;

 • Ödevinizi Yapın

Dışarı çıkıp, birinin antika koleksiyonunu satın almadan önce, neyin değerli olup olmadığını bilmeniz gerekir. Koleksiyon kitaplarında ve online olarak birçok bilgi bulabilirsiniz. Herhangi bir alım işi yapmadan önce, antika ve koleksiyon eşyalarıyla uğraşmak hakkında olabildiğince çok şey öğrenin. Bu şekilde, neyin satın almaya değer olduğunu ve neyin olmadığını bilirsiniz.

 • Bir Alana Odaklanın

Antikalar ve koleksiyon ürünleri terimleri çok geniş kategorilerdir. Orada bulunan tüm farklı antika ve koleksiyon parçalarıyla ilgili her şeyi öğrenmek çok zor olabilir. Bu yüzden birçok kişi tek alana odaklanır. Örneğin antika mobilyalarla ve eski pul koleksiyonlarıyla ilgilenebilirsiniz. Odağınız daraltarak, neyin değerli olduğunu daha iyi anlayacak ve ürünlerinizi satmak için belirli alıcılar bulabileceksiniz.

 • Yalnızca İyi Bir İtibara Sahip Yerlerden Ürün Satın Alın

Bu, özelikle online bir antika koleksiyonu satın almayı düşünenler ve eşyaları şahsen inceleme şansı olmayanlar için geçerlidir. Antika işinde her zaman dolandırılma riski mevcuttur. Dolandırılmamak için her zaman iyi bir üne sahip birinden antika satın alım işinizi yapın.

 • İstediğinizi Satın Alın

Satmak için pek çok antika ya da koleksiyon ürünü olsa da satacağınıza inandığınız ve istediğiniz ürünü almalısınız.

 • Nadir Eşyalara Odaklanmak

Nadir bulunan eşyalar, her zaman antika severlerin dikkatini çeker ve bir ürüne sadece kendilerinin sahip olacağını bilmek onları heyecanlandırır. Bu yüzden antika satışı işinizde nadir parçalara daha çok yer vermelisiniz. Bunları satın almak için muhtemelen daha fazla harcamanız gerekecek olsa da, onları daha çok fazlasına satabilirsiniz.

 • Sahte Ürünlere Dikkat Edin

Antika alımı yapmadan önce dikkat etmeniz gereken; alacağınız ürünün gerçekten antika olup olmadığını öğrenme tekniklerini bilmeniz önemlidir. Bu teknikleri sahteleri, asıllarından nasıl ayırabileceğinizi tespit edebileceğinizi öğrenin. Bir şeyin gerçekliğinden emin değilseniz, satın almadan önce bir uzmana danışın ve 2 kez düşünün.

 • Restorasyon Sürecini Anlayın

Öğelerin nasıl restore edildiğini ve restorasyon belirtilerinin neye benzediğini bilmeniz gerekir. Restore edilmiş eserler orijinalinden ayırt edilebilir ancak restore yöntemlerini bilmeyen kişi, ürünün orijinal mi yoksa restorasyona uğramış mı, işte bunu bilemeyebilir.

 • Sigorta Yaptırın

En değerli eşyalarınızı veya koleksiyonunuzu bir bütün olarak sigortaladığınızdan emin olun. Bu nadir koleksiyon parçalarını taşıyorsanız ve zarar görmüşlerse, sigorta yaptığınız için daha çok memnun kalacaksınız.

 • Açık Artırma Maliyetlerini Anlayın

Bir müzayede ortamından ürün satın alıyorsanız, hangi ek ücretlerin ve maliyetlerin dâhil olduğunu bildiğinizden emin olun. Birçok müzayede ortamı, teklifinizin miktarına ek olarak satıcı primi (komisyon) adı verilen bir ücret alır.

Fuarları Gezin

İstanbul Antika & Sanat Fuarı, İstanbul Kongre Merkezinde açılmıştı. Bu gibi fuarları ziyaret ederek ya da mümkünse yurt dışındaki antika fuarlarına katılarak istediğiniz nadir eserleri bulabilirsiniz.

Antika Satışı Yapacağınız Ürünleri Nasıl Belirleyebilir ve Araştırabilirsiniz?

Antikalar söz konusu olduğunda, birçok soru akla gelir.

Tam olarak elinde ne var?

Değerli bir şeyin var mı?

Ürününüz bir reprodüksiyon mu?

Biraz çabayla, antikalarınızı nasıl belirleyebileceğinizi ve değerini nasıl araştıracağınızı öğrenebilirsiniz. Bu bilgi aynı zamanda neye bakmanız gerektiğini bilmenize de yardımcı olacaktır. Böylece sahtekârlıklara kapılmaktan kaçınabilirsiniz.

İşaretler ve İmzalar

Antikaları ve koleksiyon parçalarını tanımlamanın ve değerlemenin ilk adımı, genellikle bir işareti veya imzayı araştırarak ürünün üreticisini belirlemektir. Çanak, çömlek veya porselen izlerini bulmak için parçanın altına veya arkasına bakmanız yeterlidir. Benzer şekilde, gümüş ve gümüş levha işaretleri genellikle karelerin içine yerleştirilmiş bir dizi küçük semboldür.

Bunları nasıl okuyacağınızı bilirseniz, size; yapanı, menşei ülkesini ve hatta bazı durumlarda yapıldıkları tarihi bile söyleyebilirler. Mobilyalar da etiketlenebilir. Bu nedenle bir üretici veya zanaatkârın adını bulmak için çekmecelerin içini ve parçaların arkasını ve altını kontrol ettiğinizden emin olun.

Antika Mobilyalarda Kod Çözme

Mobilya, antika dünyasında başlı başına bir kategoridir. Çeşitli stiller, ünlü yapımlar ve bilmeniz gereken bir dizi kafa karıştırıcı terim var. Antika mobilyaları tanımlarken bakılması gereken ilk şeylerden biri stil veya dönemdir.

Gotik stili, 13. yüzyıl başında ortaya çıkmış bir mobilya tarzıdır. Chippendale, 1700’lü yılların ortalarından sonlarına kadar hazırlanmış bir mobilya tarzıdır. Queen Anne mobilyaları ise yüzyılın başlarında tarihlenir. İki stil birbirine benzer ancak eğitimli gözler. aralarındaki farkları anlayabilir.

Reprodüksiyonlarla Kandırılmayın

Reprodüksiyon, sanat eserinin aynısına benzeyen kopyasına verilen isimdir. Reprodüksiyonları gerçek antikalardan nasıl ayırt edeceğinizi öğrenmek, yapabileceğiniz en kolay şey olmayabilir, ancak çabaya değer.

Antikalarınızın Orijinalliğini Test Etmek

Antikaları ve koleksiyon parçalarını özgünlük açısından test etmenin birkaç yolu vardır. Bunlardan bazıları çok akıllı yöntemler kullanır. Örneğin, siyah ışık her şeyi test etmek için çok kullanışlı olabilir.

İyi Bir Antika Rehberi Alın

Antikalar hakkında her şeyi bilmek güçtür ve antikalarınızı veya satın almayı düşündüklerinizi araştırmak için yapabileceğiniz her şey yardımcı olacaktır. Bazı hızlı ipuçları için internet araştırması yapabilirsiniz. Ancak, uzmanlaştığınız konularda iyi bir kitaplığa da sahip olmak da çok yardımcı olabilir.

Genel antikalarla ilgili güvenilir bir antika rehberi, araştırmaya başlamak için genellikle iyi bir yerdir. Bu kitaplar, en sevdiğiniz antika türlerini öğrenirken iyi temel olabilir.

Antika Satışı Yaparak Nasıl Ek Gelir Elde Edilir?

Antika satmak, iş dünyasına hakim olmayı ve sektör hakkında bilgi sahibi olmayı gerektirir. Ancak, başarılı olursanız, istikrarlı bir alanda olacaksınız. Antikalar, dalgalanan ekonomilere rağmen uzun süredir varlıklı ve orta sınıf insanlar için popüler bir yatırım olarak kaldı. Biraz çabayla antika koleksiyon hobisini başarılı bir ek iş olarak yapabilirsiniz.

 • İşletmenizi diğer antika dükkânlarından farklı kılacak şeyleri belirleyerek bir niş geliştirin. Örneğin, erken dönem Amerikan mobilyaları gibi belirli bir dönem veya tarzdaki antikalarda uzmanlaşmayı düşünün. Kendinize lüks parçalar, sıra dışı ancak düşük bütçeli eşyalar gibi hangi tarz antikaları satmak istediğinizi sorun. Satmak istediğiniz ürünleri bulabileceğinizden emin olmak için pazarınızı araştırın.
 • İş planınızı hazırlayın. Çoğu antika işletmesi iyi tasarlanmış bir planı olmadığı için başarısız olmaktadır. Başlangıç sermayesini nereden alacağınızı, işinizi kurma programınızı ve rakiplerinizin kim olduğunu belirleyin. Hedef tüketici tabanınıza nasıl ulaşacağınıza dayalı bir pazarlama stratejisi geliştirin. Örneğin, yerel gazetenizde ya da elit izleyici tarafından takip edilen dergi gibi yayınlarda reklam verin.
 • Mağazayı nerede kuracağınıza karar verin. Evinizin alanı yeterliyse ve evinize ana yollardan kolayca ulaşılabiliyorsa, evinizden satış yapabilirsiniz. Evinizi eşyalara uygun bir tarzda zevkli bir şekilde dekore ettiğiniz sürece ev gibi bir atmosfer, aslında antikalar için avantajlı olabilir. Ancak, hırsızlık gibi durumlara karşı sağlam bir güvenlik ağı kurmanız gerekir.
 • Bir işyeri kiralayacaksanız, trafiğin yoğun olduğu bir bölgede, tercihen insanların yürüyüş güzergâhı üzerinde ve vitrinlerin olduğu bir yer arayın. Hedef pazarınızın bölgeyi sık sık ziyaret ettiğinden ve yakınlarda hiçbir doğrudan rakibin mağaza kurmadığından emin olun.
 • Yeniden satmak için antika alın. Bilgili olduğunuz antikaları seçin ve iyice araştırın. Garaj satışlarında, emlak müzayedelerinde, bitpazarları ve antika dükkânlarına bakın. Ne satın aldığınızı bildiğinizden eminseniz, saygın satıcılardan online antika satın almayı düşünün.

Antika Ürün Restorasyonu Yaparak Para Kazanmak

Bulunduğunuz şehirde veya ülke genelinde, birçok insan da antika ürünler mevcuttur. Bazı hassas ürünler zamanla aşınabilir, bozulabilir veya kırılabilir. Eğer sizde veya yanınızda çalıştırdığınız personeliniz de profesyonel bir deneyim ve tecrübe varsa, antika ürünleri restore ederek çok ciddi paralar kazanabilirsiniz.kobi vadisi

Yorumunuz