Yatırımcı Arıyorum

Apart veya Yurt Açmak, İşletmek

Girişimcilere özel fırsatlar sunan apart ve yurt işletmeciliği, üniversite sayısının yüksek olduğu kentlerde şahane kazançlar sağlıyor. Turizm beldelerinde açılan apartlar, son yıllarda öğrencilerin gözde konaklama seçenekleri arasındadır. Satın alma, kiralama gibi farklı seçeneklerle yurt açmak veya apart işletmek isteyenler için tüm detayları sunuyoruz.

Kimler öğrenci yurdu açabilir? Apart faaliyet belgesi nasıl alınır? Başka hangi amaçla kullanılır? Gibi konular için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Yurt Nasıl Açılır?

Öğrenci yurtları, Milli Eğitim Bakanlığı izniyle açılan ve kurumun denetiminde olan işletmelerdir. Özel yurt işletmeciliği yapmak için, ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü başvurusu yapmak gerekiyor. Ancak üniversite mezunu kişiler, öğrenci yurdu açabilirler. MEB’in talep ettiği ilk belge, üniversite diplomasıdır.

Şahıs şirketi veya kişi kendi adına müracaat ederek, öğrenci yurdu açabilir. Yurtlar ayrıca;limited şirket veya anonim şirket yapısında açılabilmektedir. Bu yapıda başvurular için herhangi bir üniversite diploması gerekmiyor.

Yurt Açmak İçin Gerekli Şartlar

Oturum ve kullanım izni olan binalarda yurt faaliyeti sürdürülebilir. MEB’in talep ettiği şartlar arasında, apart veya yurt olarak faaliyet edecek binanın iskânı olması gerekiyor. Yurt işletme ruhsatı için iskan belgesi ile başvuru yapılabilir.

Mevzuatlara ve yurt işletme yönetmeliğine uygunluk gösteren binalarda, apart veya öğrenci yurdu başvurusu yapılabilir. Hem iç yapı özelliklerinin hem de bina dış dekorasyonunun, yönetmeliğe uygun olması önem arz eder. Analiz edilen; yurtta kalacak öğrencilerin can güvenliğinin ideal biçimde sağlanmasıdır.

Bahsedilen binanın; deprem, yangın, su, elektrik ve doğalgaz denetimlerinin yapılması, onaylanması gerekli şartlar arasındadır. Sonrasında denetim raporları MEB’e sunularak, faaliyet izni alınabilir.

Öğrenci Yurdu Açmak İçin Aranan Nitelikler

Apart ve yurt işletmek için, binanın yapısına göre kapasite belirlemesi, itfaiye denetimiyle yapılır. İtfaiye raporuna göre belirlenen yurt kapasitesi, binada konaklayacak öğrenci sayısını ifade eder. Binanın bağlı bulunduğu belediyeye başvuru yapılarak, itfaiye raporu alınabilir. Yangın güvenliği ve bina öz nitelikleri incelenerek, öğrenci kapasitesi belirlenir ve rapor hazırlanır.

Öğrenci kontenjanları, binanın dış kısmında bulundurulan yangın merdivenine göre daha fazla sayıda kapasite olanağı sağlar. Yurt işletme ruhsatı almak için gerekli işlemler arasında, kat planı hazırlanması bulunuyor.

Kat planlaması; yatak odaları, yemek salonu, etüt salonu, spor ve etkinlik salonu, banyo ve tuvalet, mutfak ve kantin gibi tüm alanlar belirtilerek hazırlanır. Sonrasında yurtta çalışacak görevlilerin girişleri yapılır. Güvenlik görevlisi, gece müdürü, yurt genel müdürü gibi çalışan kayıtları ile ruhsat başvurusu yapılabilir.

Apart Ve Yurt İşletme Belgesi

Yurt ve öğrenci apartı işletmek için tüm belgelerin mevzuata uygun ve eksiksiz şekilde hazırlanması ve Milli Eğitim Müdürlüğüne başvuru yapılması gereklidir. Çalışma ve İş Yeri Açma Ruhsatı, başvuruya göre değerlendirme, analiz ve denetimlere göre veriliyor. Ortalama 2 ayda verilen yurt ruhsatları, MEB müfettişlerinin denetimleri sonrasında temin edilebilir.

Öğrenci Yurdu Açmanın Yolları

Yurt işletmeciliği yapmak için bayilik veya hali hazırda yurtların satın alınması düşünülebilir. Kimileri için yeni bir bina satın almak veya kiralamak, yepyeni bir yurt açmak daha cazip olarak değerlendirilebilir.

Yurt veya apart satın almak, işletme sahibi olmanın en avantajlı yöntemleri arasında sayılabilir. Hem hazır sistem hem hazır öğrenci gibi cazip yönleriyle, var olan bir işletmeyi satın alarak işe başlayabilirsiniz.

Bayilik almanın avantajı ise marka bilinirliğinden faydalanmak ve kurulu sistemden en hızlı sürede kâr sağlamaya başlamaktır. Sermaye, oluşturduğunuz bütçe, girişimcilik hedeflerinize göre strateji belirleyerek yurt ve apart işletmeciliğine başlayabilirsiniz. Size en uygun yöntemi belirlemek için tüm fırsatları değerlendirmelisiniz.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan yurt apart iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Öğrenci Yurdu Nerede Açılmalıdır?

Özellikle büyük kentlerde çok sayıda üniversite ve eğitim kurumunun olması, yurt işletmeciliğinin de popüler olarak yapılmasına olanak sağlıyor. İstanbul, yüzlerce eğitim merkeziyle yurt ve apart işletmeciliğinin en gelişmiş olduğu şehirdir.

Ankara, İzmir, Eskişehir ve Bursa gibi kentlerin yanı sıra özellikle Güney Doğu Anadolu ve Doğu Anadolu’da yurt işletmek muazzam kazançlar elde etmenizi sağlar. Doğu bölgelerinde özel yurt ve apart işletmeciliğinin fazla olmaması, esasen şahane bir pazar yaratıyor.

Üniversite, fakülte, yüksekokul veya şehir dışında bulunan özel eğitim kurumları civarında yurt açmak, bulunduğunuz alanda tek olmanıza olanak sağlar. Bölge ve şehir analizi, konum ve ulaşım analizleri yaparak, alternatif işletmeleri değerlendirebilirsiniz.

Ek gelir elde etmek

İşleteceğiniz yapının giriş veya dış alanına imkanlar el veriyorsa ufak bir market açabilirsiniz. Öğrencilerin tüm ihtiyaçlarına yönelik ürünlerini satarak çok ciddi gelir elde edebilirsiniz. Bu ürünler örneğin; kırtasiye ürünleri, kişisel bakım ürünleri, fast food tarzı yiyecekler olabilir.

Başka hangi amaçla kullanılabilir?

Bildiğiniz üzere okul sezonu yılın yaklaşık 8-9 ayını kapsamaktadır. Öğrencilerde doğal olarak geri kalan tatil sezonunda memleketlerinde geçirmektedirler. Peki geri kalan 3-4 ayda neler yapabilirsiniz? Şayet bulunduğunuz alan merkezi bir bölgesi ise, ilgili kurumlardan gerekli izinleri alarak butik otel tarzında hizmet verebilirsiniz. Büyük otellere göre daha ekonomik bir fiyat sunarak rahatlıkla iş yapabilirsiniz. Ayrıca yine yaz sezonlarında düğün, dernek işlerinin artmasıyla birlikte gelecek olan misafirlere hizmet verebilirsiniz. Gurbetçilerin ülkemizi ziyaret etmesini fırsat bilerek de yine bu kitlelere de ulaşabilirsiniz. Dünya genelinde hizmet veren birçok oda kiralama web sitesi var. Bu sitelere üye olarak yeni müşteriler kazanabilirsiniz.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumlar(2)

 1. Cevap yaz
  Anonim yorumu:

  Açmayın kardesim 2 yıl once actigimiz mebe bagli ogrenci aparti. Devletin isletemedigi yonetmeliktenn dolayi is yapmiyor. Merdiven alti pansiyonlar kapanmadikca is yapmaz.

  • Cevap yaz
   Adem yorumu:

   Ögrenci apartı olarak bakmıyoruz sadece yani kış sezonu iş az olursa ögrencilere de daire vererek yaza kadar o şekilde ilerlemeyi planlıyoruz ama MEB e baglı olarak degilde apart otel olarak bir planımız var o şekilde de iş yapmaz mı diger yerlere istinaden daha uygun fiyatlarda tutmayı düşünüyoruz kiraları

Yorumunuz