Araba Alıp Satmak

Araba Alıp Satarak Para Kazanmak

Araba alıp satarak para kazanabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Evet, elbette bu yöntemle de gelirinizi arttırabilirsiniz. Bu yazımızda bunun hakkında bahsetmiş olacağız. Kısaca sizlere açıklamak gerekirse araştırarak ucuza aldığınız arabaları yaptırarak beş yüz lira, bin lira ya da daha çok kâr koyarak satmanızdır. Bu durumdan bazen zarara da girebilirsiniz ama biz sizleri en az zararla en çok kâra geçebilmenizin yolunu açıklamış olacağız. Şimdi yazımızın asıl bölümüne geçelim.

İlk olarak sizlere tavsiyemiz bir tamirci ile anlaşarak aylık olarak belli bir miktarda araba getirmeniz koşuluyla arabaları ucuza tamir etmesini sağlamaktır. Bu sayede hasarlı olan arabaları düşük fiyata alıp ucuza yaptırarak normal fiyatına satabilirsiniz. Her arabada belli bir miktarda kâr etmenizi sağlar.

Satılık Araç Bulmak

İkinci aşamaya geçersek hızlı bir biçimde araba bulmanız lazım ve gene aynı şekilde hızlı bir biçimde müşteri bulmanız lazım. Bunun için ise kullanabileceğiniz birkaç yöntem vardır. Bunlar ise, internete ilanlar vermek, arabanızın camlarına ilan yapıştırmak, toplu araba alım satım yerlerine arabanızı götürmek gibi yöntemlerdir. İşi hızlandırdıysanız ve arabalarınızı satarken müşteri bulma sıkıntısını çekmek istemiyorsanız galerilere satabilirsiniz. Galerilere satmak bir miktar daha az para kazandırır. O yüzden çok sıkıntıya düşmediğiniz veya işleri hızlandırmadığınız sürece tercih etmemenizde fayda vardır.

Meslek Öğrenmek

Hepsini toparlarsak yapmanız gereken şeyler ilk olarak işleri öğrenene kadar az arabayla alım satım yapmaktır. İşleri öğrendikten sonra bir tamirciyle anlaşarak ayda belli bir miktar araba getirmeniz koşuluyla ucuza tamir etmesini sağlamaktır. Hızlı satıcı bularak ve aynı hızda da müşteri bularak seri şekilde ek gelir elde etmiş olursunuz. İşlerinizi çok büyütürseniz direk olarak galerilere de satabilirsiniz. Hem satım uğraşından kurtulmuş olursunuz hem de seri satımla daha hızlı para kazanmış olursunuz. Bunlar anlatımda yüzeysel olarak basit gözükse de dikkat edilmesi gereken hususlarında vardır. Bunlar:

  • Aşırı Bozuk Araç Almamak: Altından kalkamayacağınız ya da sizi çok uğraştıracak araçlar almamalısınız. Bu hem garanti kâr yöntemi değildir hem de sizi gereksiz yere uğraştırmış olur. Bunun yerine sizi uğraştırmayacak ve fazla masraf etmeyeceğini araçlar almayı tercih edin.
  • En Çok Satılan Araç Türlerinden Almak: Bu sizler için daha kolay müşteri bulmak anlamına gelir. Daha hızlı müşteri bulmanız daha çok para kazanmanız anlamına gelir.
  • Hasar Kaydı Olmayan Ve Çok Kullanılmamış Araba Almak: Daha hızlı müşteri bulmanız yolunda buda büyük önem arz eder. Hasar kaydı olan araçlar fiyatı çok düşürür ve insanlar genelde tercih etmek istemez. Çok eski arabalarında sorunları çıkabileceğinden gene insanlar pek almak istemeyebilirler.
  • Araştırmadan Almamak: Bu işi yapıyorsanız mutlaka alacağınız arabayı her yerden araştırmalısınız. Daha çok kazanç elde etmek istiyorsanız en sağlamını en ucuza almaya çalışmalısınız. Buda sizlerin araştırma ve pazarlık yapmasına bakar.

Bunlar en basit olarak dikkat etmeniz gereken hususlardır. Bunların yanı sıra güvenliğe çok dikkat etmelisiniz. Alımda ve satımda dolandırılmamalısınız. Bu sizlerin ek gelir için girdiği bu işten büyük zararla çıkmasına yol açar. Bu yüzden gerekli evraklara ve alım satım sırasında oluşan işlemlere çok dikkat edin.

Araç Alıp Satmanın Sıkıntıları

İlk olarak ciddi manada kâr etmek istiyorsanız sizi çok yoracağını belirtmek istiyorum. Çünkü ayda dokuz on araba satmanız için sürekli müşteri aramanız lazım. Müşteri bulunmadan da o arabayı tamir ettirmeniz lazım. Bundan öncede belirlediğiniz arabayı almadan önce sürekli araştırmanızın gereklidir. Bu tür işler sizi çok yorar bu yüzden mümkün olduğunca bir yerlerle anlaşarak sadece aracı olma pozisyonuna gelmeye çalışmanız işin yükünü çok fazla hafifletmiş olur.

Her yerde olduğu gibi ülkemizde de birçok dolandırıcı ve hırsız vardır. Sizler mümkün olduğunca bunlardan kaçınmalı ve güvenliğe önem vermelisiniz. Çünkü yaptığınız iş gereği toplu parayla gezmek zorunda kalırsınız. Bu parayı çaldırmak ya da kaybetmek sizler için büyük bir felaket olur. Bir tek bununla da bitmemektedir. Arabaları alıp satarken de sizi dolandırabilirler. Her zaman dikkat etme şansınızda olmayabilir. Eğer bu işi yapıyorsanız bu tarz sıkıntılarının da olduğunu bilmelisiniz.

Resmi olarak bir şahsın yıl içerisinde belirli sayıda araç alım satım yetkisi vardır. Şayet bu yasal sayıyı aşmanız durumunda, ciddi bir cezai yaptırım olabilir.

Özetle

Yaptığınız iş her ne kadar size kâr ettirmiş olsa da birçok sıkıntısı ve dikkate alınması gereken yönleri vardır. Ek iş olarak yapmaya başladığınız bu işte başlarda zorlanabilir hatta zarar bile edebilirsiniz. İşleri öğrendikten sonra birkaç kişiyle (galericiler, tamirciler vb.) anlaşmalı olarak bu işi yaparsanız daha çok gelir elde eder ve çok yorulmazsınız. Yazımızı dikkatlice okuyarak ve araba piyasasını takip edip öğrenerek sizlerde bu işi ek işiniz haline getirebilirsiniz.

Benzer İş Modellerikobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Araba Alıp Satmak

okuma süresi: 4 dk
0