Yatırımcı Arıyorum

Araç Takip Sistemleri İş Fikri

Araç Takip Sistemleri Sektöründe İş Kurmak

2016 Senesinde 750 Bin ticari otoda araç takip sistemi kullanılmaya başlamış, sektörün yıllık büyüme hızının %30-40 aralığında gerçekleştiği belirtiliyor Pazar büyüklüğü için verilen rakam ise 2016 yılında 300 Milyon Lira. Türkiye’de bu sistemin kullanılma nedeni araç filosuna sahip işverenlerin ekibini kontrol edebilmesi ve yakıt tasarrufu olarak açıklanıyor.

İstatistikler ciddi rakamlarda yakıt tasarrufu gerçekleştiğini söylüyor. Sistemin avantajlarına gelince uzun bir liste yapmak mümkün.

  • İş verenlerin nakledilen kıymetli ürünlerini takip olanağı sağlaması
  • Araçlarda rölanti süresinin denetlenebilmesi
  • Sürücünün izlemesi gereken yolu takip ederek kural dışına çımasının engellenmesi
  • Planlanan dinlenme süreleri ve durulacak noktalara sadık kalınmasını sağlaması, sistemin yararlarından sadece Birkaç tanesi.

Kullanılan sistem ile ürün nakil sürelerinde %5 daha erken teslim gerçekleşmiş. Araç takip sistemlerinde yüksek hızlı internet, bulut teknolojisi en son gelişmeler kullanılıyor Batı’da daha 2004 yılında söz edilen M2M (Makineler arası İletişim Teknolojisi) takip sisteminde yoğun biçimde kullanılıyor. Dakikada Yüz Binlerce mesajın kaydedildiği uygulama çok iyi bir tasarım gerektiriyor diyor uzmanlar hatasız işlem takibinin gerçekleşebilmesi için.

Araç Takip Sistemleri Sektörü

Yükselişe geçen taze pazar araç takip sistemlerine, GSM operatörleri de yatırım yapmaya başlamış. Sistemin en yoğun kullanıldığı alanlardan biri de araç kiralama sektörü. Bu sektörde takip sistemi aracın çalınma riskini tamamen ortadan kaldırdığı gibi aracın yerini ve sağlıklı kullanılıp kullanılmadığını izleme olanağı veriyor. Sistem Belediyeler tarafından kullanılıyor ve pazarda kullanılacağı daha çok sektör ve alan var.

Kiralamada aracın uzaktan kontrol edilerek durdurulabilmesi mümkün ayrıca sürücü süresi dolan kiralık arabaya yine uzaktan ek ödeme gerçekleştirerek aracı kullanmaya devam edebiliyor. Hız limitini aşan sürücü gerek mesaj gerek ses ile uyarılabiliyor. Araçların hızı dahil her detayını uzaktan izleme, kontrol etme, yönetme ve müdahale etme olanağı tanıyor.

Teknolojik gelişmeler firmaları güvenlik önlemlerini yeniden gözden geçirmeye yöneltirken kullandıkları teknolojilerini de yeniden yapılandırmaları zorunlu hale geldi. Nesnelerin interneti kullanımı yaygınlaşan bir teknoloji olduğundan gizliliğin nasıl temin edileceği konusu da başka çözümleri gerekli kıldı. Firmaların AR-GE departmanları bu kez mahremiyetin korunmasına yönelik yol ve yöntemlerin araştırılmasına, yeni politikaların üretilmesine yönelik çalışmalarını artırdı. Siber saldırılardan korunmak için geliştirilen yeni teknolojiler, yeni uygulamalar firmaların en önemli gündemlerinden birini oluşturuyor. Oto Kiralama İşi Yapmak

Araç Takip Sistemleri Sektöründe Girişimcilik

Sektörde girişimci olmayı düşünüyorsanız ATP, pazarı büyüyen ve talebi her geçen gün artış gösteren bir nitelik taşıyor. Pazar liderliğini üstlenen başarılı firmalar bayilik vererek daha geniş alanlarda faaliyetlerini sürdürüyorlar. Teknoloji dünyasının dinamik yapısı içinde kendi işinizin patronu olarak yerinizi almak için başarılı firmaların koşulları hakkında bilgi toplamak ile işe başlayabilirsiniz.

Yıllık %30 gibi bir rakamla büyüme gösteren, hızla getirisi yükselen, geniş alanlarda tercih edilirliği zorunlu hale gelen sistemin başarılı ekiplerinden birinde siz de yeriniz alın. Bağımsız bir işletme olarak da sektöre girmeniz mümkün elbette fakat kişisel çabanız ile başlatacağınız bir girişimin sermaye gücü ve rekabet edebilirliğin kapasitesi açısından önemli zorluklarınız olacaktır.

Piyasada potansiyel yüksek olduğundan ve teknoloji yeni uygulanan bir sistem olduğundan pazarda çok fazla firma olmaması avantaj gibi görülse de bağımsız bir işletmenin piyasa koşullarını tek başına idare etmesi, pazarın lideri konumunda bulunan ve daha yüksek sermaye gücüne sahip firmalar karşısında dayanma gücünü güçlendirmesi zaman isteyen ve AR-GE çalışmaları ve yüksek sermaye isteyen bir süreç gerektirebilir.

Yetersiz sermaye ile başlatacağınız bir girişimde hata olasılığının söz konusu olabileceğini, olabilecek eksikliklerde tüketici memnuniyetinin zedeleneceğini göz önünde bulundurun. Sektöre yetersiz sermaye ile giriş yapan teknolojik alt yapı yetersizliği nedeni ile eksik ya da hatalı hizmet verdikleri için başarısız olan işletme örneklerini değerlendirin.

Tüm şartları ve olumsuz örnekleri dikkate aldığınızda bayilik sisteminin daha avantajlı olabileceği söylenebilir. Bayilik veren firmalarla bir an önce iletişime geçerek koşullar hakkında bilgi alın, sizin olanaklarınız ile uyumluluğunu değerlendirmeye başlayın. Güçlü bir firmanın kalite ve teknoloji güvencesi ile gerekli eğitim desteklerini de alarak tüketici potansiyeli yüksek sektörün bir üyesi olmanız mümkün.

Bayi olduğunuzda rekabet gücünüz yükselir, teknik bilgi, satış sonrası hizmet ve pazarlama stratejileri konusunda ana firmanızla beraber hareket etme özgürlüğüne sahip olursunuz. Tanınmak, kalite güvencesi sağlamak, güvenilirlik, hizmet kalitesi gibi çok emek ve sermaye gerektiren profesyonel çalışmaları çözüm ortağınız sayesinde kolayca atlatırsınız.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz