Yatırımcı Arıyorum

Asırlık Bir Şirketi Nasıl Kurabilirsiniz?

Asırlık Şirket Kurmak

(makale içeriğini okuduktan sonra, alt alanda videoyu izleyebilirsiniz)

İnsanlar başarılı oldukları ve yetenekli oldukları inandıkları konular da işleri büyütmek ister. Bir şirketi ortalama bir iki hafta içerisinde kurabilirsiniz. Şirket kurmak için oluşturduğunuz sermaye kadar büyüklük oranı belirlenebilinir. Asırlık şirket kurmak istenildiği sürece kazanç getirisinin olması gereken bir iş olması ve iyi bir kazanç sağlanana kadar maddi olanakları hazır bulunması gerekmektedir.

Limited şirketi durumda kurulan minimum şirket kurmak için 10.000 tl maksimum anonim bir şirket için 50.000 tl den başlayan tutarlarla şirket sahibi olabilirsiniz. Kurduğunuz şirketin uzun yıllar hizmette kalmasını sağlamak için işiniz alanına da gelişime ve yeniliklere açık olması piyasayı iyi düzeyde analiz etmek gerekiyor. Sermaye sağlanıp şirket kurulduktan sonra gereken makineler, cihazlar ve şirketin dekorasyona kadar ihtiyaçların giderilmesine dair nakit hazır da tutulmalıdır. Alacağınız araç-gereçlerin tutarı sizi sarsmamalıdır. Bir kenarda şirketin ilk etaplar da istenilen düzeyde kazanç sağlamayacağını göze alarak bir miktar para hazırlanmalıdır. Ortaksız girişimde bulunduğunuz şirkette minimum düzeyde kurduğunuz şirketin mali ve kira ücretleri hariç 2000 tl civarlarında olacaktır.

Not: sizde yeni bir şirket kurmayı düşünüyorsanız, Türkiye’nin en kapsamlı şirket kurma rehberi‘ni inceleyebilirsiniz.

Şirketlerin Faaliyet Alanları

Limited şirketi ve anonim şirketleri birbirlerinden faklı faaliyet gösteren farklı düzey de şirketlerdir. İki şirketinde avantajları olanakları ve sorumlulukları bünyesinde barındırır. Bir şirkete ne kadar sermaye oluşturmuş ve işi başlarsanız o işteki sorumluluğunuz da o denli artmaktadır. Limited şirketler bu kapsamda daha avantajlı durumda yer alıyor. Zarar payı düşük oranlar da olacaktır. yasal düzenlemeler dahi farklılık göstererek ilerler limited şirketlerinde hisselerle ilgi olaylar noter huzurun da gerçekleşmek zorundadır. Anonim şirketler de bu tarz prosedürle ilgilenilmez. Kurduğunuz şirket kurmak istenildiği zaman yaptığınız işten emin olmak zorundadırlar. Yaptığınız işin kar oranlarının yüksek olduğunu araştırarak piyasa analizi oluşturarak kazar verilmesi gerekiyor. asırlık şirket sahibi olmak isteyenlerin dikkat etmesi  gereken diğer konular dan biri çalışacak personelin iyi seçilmesi gereken önemli konulardandır. Şirketin mali müşaviri işini hakkıyla yapan şirket yararını düşünürken yasal sürece tabi durumda kalarak işini en iyi düzeyde yapan kişiden olması işinizin uzun yıllar sürdürülmesini sağlayacaktır. Mali müşavir ile şirketi nasıl şekillendirileceğini planlanması yararlı olacaktır.

Asırlık şirket kurmak için yapılması gerekenler;

  • Şirketin limited mi anonim mi olacağına karar vermek ilk seçim
  • Ticari Odasına ve vergi dairesine mükellefiyet açtırmak
  • Adres belirleyerek mali müşavirine sözleşme hazırlatmak
  • Noter de sözleşme hazırlatmak mali müşavirine yetki vermek gerekir
  • Vergi numarası, imza beyannamesi aldıktan sonra banka hesabı açtırarak bir miktar para yatırılması
  • Ticaret Odası kaydının tamamlanması
  • Mali müşavirin resmi defteri notere tasdikletmesi
  • Vergi levhası çıkarılması
  • Verilen adrese gelinerek yoklama tutanağını imzalandıktan sonra tamamlanmış olacaktır.

Ortaklık Kurmak

Kurulan şirketin kar elde edecek planlamaları yapılmalı ve doğru strateji uygulayarak gerçekleştirmek gerekiyor. Kurulan ortaklık var ise araştırılarak  inceleyerek imzanlanması ve işleme konulması durumlarında doğru tercihler yapılmalıdır. Ortaklık kuracağınız  kişilerin iyi araştırılarak güven prosedürleri üzerine sağlam temeller üzerine kurulmalıdır.


Asırlık Bir Şirketi Nasıl Kurabilirsiniz? adlı makalemiz ile özdeşleşen, Martin Reeves’in sunumuyla: “100 yıl ayakta kalan bir şirketi nasıl yaratırsınız” videosunu izlemenizi tavsiye ediyoruz. – (Video başladıktan sonra, ayarlar sekmesinin solundaki düğmeye basarak Türkçe alt yazılı olarak izleyebilirsiniz)


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz