Aslında Hangi İşi Yapmalıyım

(makale içeriğini okuduktan sonra, alt alanda videoyu izleyebilirsiniz)

Herkes kendine bir yol çizer aslında. Kimi istedikleri doğrultusun da ilerlerken kimi istemedikleri işi yapmaya başlar yada devam ederler. Okul çağların da istenilen okulu kazanamamakla başlar. Bu bir son değildir insanı daha fazla hırslandırarak istediği işi yapmaya teşvik eder. Hangi konuya yeteneğiniz var hangi işi yaparken mutlu olacaksanız buna karar vermek ve belirlemek gereklidir.

İmkanlar dahilin de yapmak istenilen işi oluşturabilirsiniz. Belgeler ve yeterli imkan var ise talep edilen iş kurulur ve mutlu keyifli halde yaparak o işte başarılı olma oranları yüksek olacaktır. Okullar bittikten sonra yada çalışma hayatına atıldığınız andan itibaren yetenek ve becerilerin olduğu alanlar da çalışmaya başlanır. Peki bu iş aslında  yapmak istenilen iş mi? Bu kişinin kendini sorgulaması ve keyifli halde çalışacağı işi belirlemek ilk adım olacaktır. Karar verdiğiniz iş hakkında öncelikli olarak analiz yapmak araştırma içerisinde bulunmak önemli bir unsur olacaktır. Yapmak istediği iş için yatırım yapıldığın da kişi kendini sosyal durumum nasıl, seçtiğim işten ne beklentilerim var, yapmak istediğim işi faaliyete geçirmek için hazırladığım miktar ne kadar ve bu işi yapmaktan gerçekten keyif alacak mıyım? Gibi sorular sorarak ne istendiği belirlenmelidir. Dikkat edilmesi gereken konuların başın da gelen bir konu bir iş fikri üzerinde yoğunlaşmak olacaktır. Akıllar da birçok iş fikri olması asıl yapmak istenilen işten uzaklaşmaya yol açacaktır. Bu da yeniden yapmak istemediğiniz işi yapmaya başlanacaktır. Asıl yapmak istenilen işin avantajlarını ve dezavantajlarını belirlenmeli incelenmelidir. Burada devreye beklentiler hayat standartları işin içine giriyor. Sahip olunan maddi imkanlar yapılmak istenilen hayali kurulan işi kurmanın temel taşlarından biri halindedir. Az sermayeli işler kurularak büyüterek istenilen talep edilen seviyelere taşınabilme olanakları kişinin beceri ve yeteneklerine vizyonunu bağlı olarak ilerleyecektir. Hayali kurulan işler yapılmaya mecbur çalışmak için hayat şartlarının etkisinde kalarak zoraki yapılacak işten daha fazla emek ve zaman harcanacaktır ve o işte başarısız olmak imkansız hale dönüşecektir. Kişi asıl yapmak istediği iş için kendinden özel hayatından ve maddi olanaklarının üzerinde tutacaktır. Kazanmak ve başarı olmak için eğitim alacak piyasa analizinde bulunacak ve kafasında yenilikçi fikirler barındırarak işini bir üst seviyelere taşımak için elinden geleni yapacaktır.

Birilerinin kurallarına bağlı kalmak yok belirlediği sınırlar içerisinde çalışma hayatını sürdürmek gibi mecburiyetler yok böyle durumlar iş hayatın da olmayan biri çalışmadaki performansı gayet yüksek ve yeni fikirler ve hırslar ile işinin en iyisini yapmak için kendini şartlayacak en iyisi ve başarı için koşullar oluşturacaktır. Peki başarı oranı ne olur? Tabi en yüksek seviyeler de olacağı kesinlik kazanıyor. İnsanın inandığı ve sevdiği işi yapması, kendinin gücünün ve farkındalığın da olmak başarı kazanç merdivenlerini basamak basamak çıkmasını sağlayacaktır.


Aslında Hangi İşi Yapmalıyım adlı makalemiz ile özdeşleşen, Scoot Dinsmore’in sunumuyla: “Sevdiğiniz işi nasıl bulursunuz?” videosunu izlemenizi tavsiye ediyoruz. – (Video başladıktan sonra, ayarlar sekmesinin solundaki düğmeye basarak Türkçe alt yazılı olarak izleyebilirsiniz)kobi vadisi

Yorumunuz

aslında hangi işi yapmalıyım
Aslında Hangi İşi Yapmalıyım
İşyerinizde Kendinizi Motive Etmenin 5 Yolu
İşyerinizde Kendinizi Motive Etmenin 5 Yolu
Başarma Kavramı ve Başarmak
Başarma Kavramı ve Başarmak
Çatlak Kovanın Hikayesi
Çatlak Kovanın Hikayesi
Zihinsel Olarak Güçlü Olmanın Yolları
Zihinsel Olarak Güçlü Olmanın Yolları
Cesaret Veren Başarı Öyküleri
Cesaret Veren Başarı Öyküleri
Ön Yargı ve Stratejik Karar Alma
Ön Yargı ve Stratejik Karar Alma
Happy Hour'un Şirket Personeline Faydası
Happy Hour’un Şirket Personeline Faydası
Bir E-Mailim Bile Yok
Bir E-Mailim Bile Yok