Yatırımcı Arıyorum

At Yetiştiriciliği İş Fikri

At Yetiştiriciliği Yapmak

At yetiştiriciliği günümüzde pek kullanılan bir iş olmamasına rağmen çok güzel gelirler elde edilen bir sektördür. At yetiştiriciliği yapmak çok yatırım ister. Lakin alacağınız geri dönüşler bunun katı katını karşılar. At yetiştiriciliğinin amacı atları çiftleştirip, onun tayını almaktır. At yetiştiricileri ürettiği tayları hipodromdaki at sahiplerine satarlar. Bu at sahipleri de jokeyi ile bu tayı yarışa sokarak kazanmaya çalışırlar.

Atlar genellikle en fazla 4 yaşlarına kadar yarışırlar. At yetiştiricileri ise taylarını genelde 1 – 2 – 3 yaşlarında satarlar.

At Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

  1. At yetiştiriciliği yapmak için, atlarla iyi anlaşmanız gerekmektedir. Atların bakımı nasıl yapılır? Tımarı ve temizliği nasıl yapılır? Atlar dikkat edilmesi gereken asil hayvanlardır. Dövülmeye ve azarlanmaya çok gelmezler. Atların ilmini biraz kavradıktan sonra atları besleyebileceğiniz bir araziniz olması gerekiyor. Atları koyabileceğiniz ahırlar ve onların serbest gezebilecekleri ve çiftleşebilecekleri bir arazi bulunması gerekiyor.
  2. Hangi ırkı besleyeceğiniz de önemlidir. Türkiye’de sıklıkla Arap atları ve İngiliz atları kullanılmaktadır. Aralarındaki fiyat farkı yok denecek kadar azdır. 8 yaşında ortalama bir Arap atını 3 bin TL ile 12 bin TL arasında alabilirsiniz. İngiliz atları da aynı fiyat aralığındadır.
  3. Daha çok şöyle bir taktik uygulanmaktadır. Piyasadan hızlı koşan erkek atları araştırıp örneğin; 12 bin TL’de olsa o erkek atı alıp çok sayıda da kısrak alarak o erkeğin soyu alınabilir. Bu üretilen tayın çok daha iyi olacağını garantiler. Atlarınızın bakımı iyi olmalıdır. Sakatlık ve yaralanma gibi durumların olmaması gerekir. İyi beslenmelidir ve iyi antrenman yapılmalıdır. Atların muayeneleri ve aşıları zamanında yapılmalıdır.
  4. Atların bakımı çok masraflıdır. Günlük yem ve saman parası cebinizden çıkacaktır. Ek olarak da aylık nalları çakılmalıdır. Bunlarda sizin cebinizden çıkacaktır ama yapmaya değer olduğunu yazının devamında anlayacaksınız. Yetiştiricilik, genetik bilim, yetiştiricilik faaliyetleri ve başarılı bir yetiştirme operasyonun günlük faaliyetleri ile ilgili öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenin. Araştırmalar yapın.
  5. Atların kilolarına dikkat edilmelidir. Kilolu atlar hantal olurlar. Çok da zayıf olmamalıdır. Ortalama kiloda bir at çok hızlı koşabilmektedir. Kazanacağınız para hem atı satmaktan gelecektir, eğer yetiştirdiğiniz at iyi olursa; yarışlar kazanırsa bu yarışlarda at yetiştiricisine kazandığı miktarın %5’i at yetiştiricisine verilmektedir. Bu sayede de atınızı satmış olsanız dahi ondan para kazanmaya devam edersiniz.


At Yetiştiriciliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dediğimiz gibi zaten atların bakımı iyi yapılmalıdır. Lakin bundan farklı olarak bir çok incelikleri vardır bu işin. Atlara bakmış olduğunuz ahırın ısı seviyesi ne çok soğuk ne de çok düşük olmalıdır. Bu besleyeceğiniz at ırkına göre de değişir. Örneğin Arap atları sıcağı severler. Soğuğa ise çok dayanıksızdırlar. Yani bunun gibi dikkat edilmesi gereken birçok bilgi bulunmaktadır. Atların kış aylarında, soğuk günlerde blanketleri takılmalıdır. Ayak bakımları, beslenme bakımları yapılmalıdır.

Atlar çok asil olsalar da aralarından çok huysuzları çıkabilir. Atlar kimseye saldırmak için ısırmaz ya da saldırmak için tepmezler. Korktukları zaman kendilerini güvensiz hissettikleri zaman teperler ya da ısırırlar. Atlara ani hareket yapılmamalıdır. Her yaptığımız hareketi yavaşça ve onun korkmayacağı bir şekilde yapılmalıdır. Lonç antrenmanları düzenli yapılmalıdır. Günlük olarak ayakları soğuk su ile yıkanmalıdır. Atlar 11 ayda bir doğum yaparlar.

At Yetiştiriciliği ile Para Kazanmak

At yetiştiriciliğinde çok para var ama şöyle var. Hem şanslı olmanız gerek hem de atlarınızın bakımını çok iyi bir şekilde yapmanız gerekmekte. Sorumluluk isteyen bir iştir. Yani 10 adet ata baktığınızı düşünerek 10 adet cana bakıyor olacaksınız. Şimdi örneğin; 10 adet at aldığınızı düşünerek, on bir ayda 10 tane tay elde edersiniz. Bu 3 bin TL ile 12 bin TL’ye almış olduğunuz atlardan çıkan tayların fiyatlarını duyduğunuzda inanamayacaksınız. Ortalama iki yaşında bir tay 100 bin TL’nin üstünde çok rahat satılabiliyor.

Bu tabi ki atınızın hızına ve kalitesine göre değişir. Ama kötü bir at bile olsa 100 bin TL civarındadır. Çünkü tay piyasası çok pahalıdır. En kötüden 10 tayı 100.000 TL’ye satmış olduğunuzu var sayarsak 11 ayda 1.000.000 gibi bir kazanç elde etmiş olursunuz. Bundan da ayrı olarak her atın kazandığı yarıştan %5 pay alırsınız.

(belirtilen fiyatların tümü tahmini ve temsili olarak belirtilmiştir)


yatırım ilanları
kobi vadisi
Abone Ol
Bildirim Alın
guest
8 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Cenap SEREZLİ
Cenap SEREZLİ
2 yıl önce

catalcada 4 dönüm üzerinde butik bir çiftiğimiz var. kendi capımızda yetiştiricilik yapmaya calısıyoruz. bu sene biraz daha tecrübeli olarak işin üstüne düştük. 6 senedir buradayız sadece bir dostumuzun yetiştiricilikten biraz para aldığını gördük. ancak bu sene umutluyuz. şuan bir kısrak… Devamını oku »

uğur
uğur
2 yıl önce
Yanıtlanan kişi  Cenap SEREZLİ

Merhaba. Çiftliğinizi ziyaret edip bilgi edinmek isterim. Mesajımı görürseniz instagramdan dm atarsanız sevinirim. ***

fatih.kocak1027
fatih.kocak1027
3 yıl önce

Ailem eski yarış atı sahibi ve yetiştiricisi. geçmişten gelen bir bilgi birikimim var. Ayrıca Hali hazırda ailemden aktif olarak bu işi yapanlar hala var.Yani En azından bilmedigim bir hususu ögrenip uygulatabilecegim çevrem var. ben aktif olarak yapmıyorum/yapamıyorum. Ama hertürlü bilgi… Devamını oku »

Sedat
Sedat
3 yıl önce
Yanıtlanan kişi  fatih.kocak1027

Merhaba,Fatih koçak
Nerde yasıyorsunuz, iletişim kuralım.

Ayça Gülle
Ayça Gülle
2 yıl önce
Yanıtlanan kişi  fatih.kocak1027

Fatih Bey bu konuda bilgi almak istiyorum

EMRETML
EMRETML
3 yıl önce

Çok güzel özetlemişsiniz, lakin girişimcilik anlamında fikir eksikleri var. bana ulaşabilirseniz geliştirebiliriz.

hasan
hasan
4 yıl önce

bence kimse bu sektöre girmesin hem maddi gücü yüksek insanlar var baş edilmesi kolay değil tammıyla bir kumar ben yandım kimse yanmasın

Turan
Turan
4 yıl önce

Ben canakkalede yasiyorum atlari cok severim bu ise baslamak icin ne kadar bir sermaye gerekir ve kac donumluk araziye ihtiyac vardir
bayilik veren firmalar
iş planları
Yatırımcı Bul
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
Uyarı: bu sayfada bulunan; bilgiler, içerikler veya yorumlar yatırım tavsiyesi değildir.
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz