At Yetiştiriciliği – İş Fikri

At Yetiştiriciliği Yapmak

At yetiştiriciliği günümüzde pek kullanılan bir iş olmamasına rağmen çok güzel gelirler elde edilen bir sektördür. At yetiştiriciliği yapmak çok yatırım ister. Lakin alacağınız geri dönüşler bunun katı katını karşılar. At yetiştiriciliğinin amacı atları çiftleştirip, onun tayını almaktır. At yetiştiricileri ürettiği tayları hipodromdaki at sahiplerine satarlar. Bu at sahipleri de jokeyi ile bu tayı yarışa sokarak kazanmaya çalışırlar. Atlar genellikle en fazla 4 yaşlarına kadar yarışırlar. At yetiştiricileri ise taylarını 1-2-3 yaşlarında satarlar.

At Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

 1. At yetiştiriciliği yapmak için, atlarla iyi anlaşmanız gerekmektedir. Atların bakımı nasıl yapılır? Tımarı ve temizliği nasıl yapılır? Atlar dikkat edilmesi gereken asil hayvanlardır. Dövülmeye ve azarlanmaya çok gelmezler. Atların ilmini biraz kavradıktan sonra atları besleyebileceğiniz bir araziniz olması gerekiyor. Atları koyabileceğiniz ahırlar ve onların serbest gezebilecekleri ve çiftleşebilecekleri bir arazi bulunması gerekiyor.
 2. Hangi ırkı besleyeceğiniz de önemlidir. Türkiye’de sıklıkla Arap atları ve İngiliz atları kullanılmaktadır. Aralarındaki fiyat farkı yok denecek kadar azdır. 8 yaşında ortalama bir Arap atını 3 bin TL ile 12 bin TL arasında alabilirsiniz. İngiliz atları da aynı fiyat aralığındadır.
 3. Daha çok şöyle bir taktik uygulanmaktadır. Piyasadan hızlı koşan erkek atları araştırıp örneğin; 12 bin TL’de olsa o erkek atı alıp çok sayıda da kısrak alarak o erkeğin soyu alınabilir. Bu üretilen tayın çok daha iyi olacağını garantiler. Atlarınızın bakımı iyi olmalıdır. Sakatlık ve yaralanma gibi durumların olmaması gerekir. İyi beslenmelidir ve iyi antrenman yapılmalıdır. Atların muayeneleri ve aşıları zamanında yapılmalıdır.
 4. Atların bakımı çok masraflıdır. Günlük yem ve saman parası cebinizden çıkacaktır. Ek olarak da aylık nalları çakılmalıdır. Bunlarda sizin cebinizden çıkacaktır ama yapmaya değer olduğunu yazının devamında anlayacaksınız. Yetiştiricilik, genetik bilim, yetiştiricilik faaliyetleri ve başarılı bir yetiştirme operasyonun günlük faaliyetleri ile ilgili öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenin. Araştırmalar yapın.
 5. Atların kilolarına dikkat edilmelidir. Kilolu atlar hantal olurlar. Çok da zayıf olmamalıdır. Ortalama kiloda bir at çok hızlı koşabilmektedir. Kazanacağınız para hem atı satmaktan gelecektir, eğer yetiştirdiğiniz at iyi olursa; yarışlar kazanırsa bu yarışlarda at yetiştiricisine kazandığı miktarın %5’i at yetiştiricisine verilmektedir. Bu sayede de atınızı satmış olsanız dahi ondan para kazanmaya devam edersiniz.


At Yetiştiriciliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dediğimiz gibi zaten atların bakımı iyi yapılmalıdır. Lakin bundan farklı olarak bir çok incelikleri vardır bu işin. Atlara bakmış olduğunuz ahırın ısı seviyesi ne çok soğuk ne de çok düşük olmalıdır. Bu besleyeceğiniz at ırkına göre de değişir. Örneğin Arap atları sıcağı severler. Soğuğa ise çok dayanıksızdırlar. Yani bunun gibi dikkat edilmesi gereken birçok bilgi bulunmaktadır. Atların kış aylarında, soğuk günlerde blanketleri takılmalıdır. Ayak bakımları, beslenme bakımları yapılmalıdır. Atlar çok asil olsalar da aralarından çok huysuzları çıkabilir. Atlar kimseye saldırmak için ısırmaz ya da saldırmak için tepmezler. Korktukları zaman kendilerini güvensiz hissettikleri zaman teperler ya da ısırırlar. Atlara ani hareket yapılmamalıdır. Her yaptığımız hareketi yavaşça ve onun korkmayacağı bir şekilde yapılmalıdır. Lonç antrenmanları düzenli yapılmalıdır. Günlük olarak ayakları soğuk su ile yıkanmalıdır. Atlar 11 ayda bir doğum yaparlar.

At Yetiştiriciliğinden Para Kazanmak

At yetiştiriciliğinde çok para var ama şöyle var. Hem şanslı olmanız gerek hem de atlarınızın bakımını çok iyi bir şekilde yapmanız gerekmekte. Sorumluluk isteyen bir iştir. Yani 10 adet ata baktığınızı düşünerek 10 adet cana bakıyor olacaksınız. Şimdi örneğin; 10 adet at aldığınızı düşünerek, on bir ayda 10 tane tay elde edersiniz. Bu 3 bin TL ile 12 bin TL’ye almış olduğunuz atlardan çıkan tayların fiyatlarını duyduğunuzda inanamayacaksınız. Ortalama iki yaşında bir tay 100 bin TL’nin üstünde çok rahat satılabiliyor. Bu tabi ki atınızın hızına ve kalitesine göre değişir. Ama kötü bir at bile olsa 100 bin TL civarındadır. Çünkü tay piyasası çok pahalıdır. En kötüden 10 tayı 100.000 TL’ye satmış olduğunuzu var sayarsak 11 ayda 1.000.000 gibi bir kazanç elde etmiş olursunuz. Bundan da ayrı olarak her atın kazandığı yarıştan %5 pay alırsınız.

(belirtilen fiyatların tümü tahmini ve temsili olarak belirtilmiştir)kobi vadisi

Yorumlar(3)

 1. Cevap yaz
  Turan yorumu:

  Ben canakkalede yasiyorum atlari cok severim bu ise baslamak icin ne kadar bir sermaye gerekir ve kac donumluk araziye ihtiyac vardir

 2. Cevap yaz
  hasan yorumu:

  bence kimse bu sektöre girmesin hem maddi gücü yüksek insanlar var baş edilmesi kolay değil tammıyla bir kumar ben yandım kimse yanmasın

 3. Cevap yaz
  EMRETML yorumu:

  Çok güzel özetlemişsiniz, lakin girişimcilik anlamında fikir eksikleri var. bana ulaşabilirseniz geliştirebiliriz.

Yorumunuz

At Yetiştiriciliği - İş Fikri
At Yetiştiriciliği – İş Fikri
Dünyanın Geleceği En Parlak ve En Popüler İş Modeli
Dünyanın Geleceği En Parlak ve En Popüler İş Modeli
Mobil Kuaför Hizmeti Vermek
Mobil Kuaför Hizmeti Vermek
Telekomünikasyon Sektöründe Popüler İş Fikirleri
Telekomünikasyon Sektöründe Popüler İş Fikirleri
Kişiye Özel Hediye Sepeti - İş Fikri
Kişiye Özel Hediye Sepeti – İş Fikri
Temizlik Ürünleri Satışı Yapmak
Temizlik Ürünleri Satışı Yapmak
2020'de Küçük İşletme İş Fikirleri
2020’de Küçük İşletme İş Fikirleri
Model Oyuncak Dükkanı Açmak
Model Oyuncak Dükkanı Açmak
Bahçe Mobilyaları Satışı Yapmak
Bahçe Mobilyaları Satışı Yapmak