Yatırımcı Arıyorum

At Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

At Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Yüzyıllar boyunca insanların bir noktadan diğerine ulaşmasının en kolay ve hızlı yolu at üzerinde seyahat etmekti. Ancak günümüzde onların yerini arabalar almış olsa da hala bu hayvanlara ilgi duyuluyor. Güzellikleri, güçleri ve asil birer hayvan olmaları nedeniyle insanların vazgeçmesi mümkün görünmüyor.

Günümüzde bu hayvanlar büyük yarışlarda kullanıldığı gibi at binme çitleri ile insanların kullanımına sunuluyor. Tabi diğer hayvanlara göre özgürlüklerine daha çok düşkün oldukları için geniş bir alanda bakılmaları, beslenmeleri gerekiyor.

Gerektiği zaman yeşil düzlüklere bırakılmaları ve kendi hallerinde gezmelerine izin verilmesi de gerekiyor. O nedenle at yetiştiriciliği yüksek bir kazanç sağlama imkanı olan bir iş olsa da herkesin yapabileceği bir iş değildir.

At Yetiştiriciliği Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz

At yetiştiriciliği yapacakların öncelikle bu konuda gerekli bilgiye ve deneyime sahip olmaları gerekiyor. Bu bilgi birkaç ay içerisinde öğrenilemez. Uzun yıllar boyunca bir at çiftliğinde çalışarak deneyimli insanlardan bilgi alınarak elde edilebilir. Atlara nasıl davranılması gerektiği, ne tür yiyeceklerin sunulması gibi detaylar konusunda gerekli bilgiye sahip olmak gerekiyor.

Arazi çok geniş olmalıdır. Başlangıçta birkaç at ile işe başlayacak olsanız dahi alanı geniş tutmanız gerektiğini unutmamalısınız. Atların gece kalacakları alanlar, bakım yapılacak alanlar ve taylar için özel alanlar kurulmalıdır. Bunların hepsini yaparken yakınınızda mutlaka bir veteriner bulunmalıdır. Büyük bir tesis kurmayı düşünüyorsanız işe bir veteriner dahi alabilirsiniz. Ancak daha küçük bir işletme için size yardımcı olacak birisi ile anlaşmalısınız.

Konu hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için: at yetiştiriciliği adı içeriği inceleyebilirsiniz.

At Yetiştiriciliği Yapmanın Maliyeti

At yetiştiriciliği profesyonel olarak yapılabilecek bir iştir. Bu işin maliyeti çok yüksektir. At fiyatlarını göz önüne alındığında bunun çok doğal olduğunu söyleyelim. Bir atın doğduktan sonra koşacak seviyeye gelene kadar geçen zamana kadar maliyeti 250 bin TL’yi bulmaktadır. Bunun üzerinde atın alım fiyatını da eklersek maliyet çok yüksek olacaktır.

Arazi sizin olsa dahi bir 10 atın bulunduğu bir çiftlik kurmanın maliyeti 2 milyon TL ve üzerinde olabilir. O nedenle işten anlamayanların girmemesi gereken bir iştir. Zamanınızı, emeğinizi ve maddi olarak gücünüzü buraya aktarmanız gerekiyor.

At Yetiştiriciliği Yaparak Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz?

At yetiştiriciliği yaparak yüksek miktarda para kazanma imkanınız var ama öncelikle yetiştireceğiniz atın cinsini tercih etmeniz gerekiyor. Doğru tercih ile bu işten yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Milyonlarca dolara satılan at cinsleri mevcut olduğu gibi yüz binlerce TL fiyat biçilen atlarda vardır. Bu atların hangi soya ve hangi ırktan geldiğine göre bakılan bir detaydır. Gelir seviyesi çok yüksek bir iş olmakla birlikte aynı zamanda risk oranı da yüksektir. Dünya üzerinde ki en pahalı 10 attan 7 tanesi yatırımına karşılık vermemiştir.kobi vadisi

Yorumunuz