Yatırımcı Arıyorum

Ayakkabı Bayiliği Almak

Ayakkabı Sektöründe Bayi Olmak

Ayakkabı sektörü her dönemde girişimcilerin ilgi odağı olmayı başarmıştır. Her ne durumda olursa olsun dolabında ayakkabı koymaya yeri kalmadığı halde alışverişe devam eden kadınların ayakkabı düşkünlüğünü herkes bilir. Elbette kadınların bu zaafları pek çok girişimcinin avuçlarını ovuşturmasına sebep olmuştur. Mağazacılık ve tekstil sektörünün en duayen iş kollarından biri olan ayakkabıcılık, bayilik sistemi içinde hatırı sayılır bir yer edinmeyi başarmıştır. Bayilik vermekte birbirileriyle yarışan ayakkabı firmalarının bu yarışı, girişimcilerin işine gelmektedir ve daha uygun şartlarda bayilik almak için araştırmalar yapmaktadırlar.

Her kıyafete, cemiyete, kombine, mevsime göre ayakkabısını kombinleme çabası sadece kadınlarla sınırlı olmayıp, erkeklerde hatta çocuklarda da üst seviyelere tırmanmıştır.  Günümüzde 2 yaşında ki çocuk bile giyeceği ayakkabıyı kendi seçecek kadar bilinçli tüketici oldu. Alışverişlerde daha süt çocuğu olduğu halde ben bunu istiyorum diye tutturan çocukların nidalarını duymuşsunuzdur. Bu da her geçen gün gelişen teknoloji ile birlikte bilinçlenen ve zevkli seçimler yapan bireylerin sayısının artırmakta olduğunun kanıtıdır. İşte bu bilinçli tüketiciler ayakkabı gibi sektörlerde kalite yanında estetik ve şıklığı yakalamış firmaların sermayelerine sermaye katıyor. Neden sizde bu fırsattan istifade etmiyorsunuz? Sizde bu fırsatlardan faydalanmak istiyorsanız Kobi Vadisi platformunda bulunan Ayakkabı Bayiliği veren firmaları araştırabilirsiniz.

Ülkemizde ayakkabı sektöründe üretilen ürünlerin %13’lük bir kısmı ihraç edilmektedir ve bu oran imalat ve perakendede bu alanı cazip bir gelir kapısı haline getirmektedir. Cirolarının her geçen gün artmasıyla birlikte şirketler bayilik verme çabalarını üst seviyelere taşımış ve alternatif ürün yelpazelerini genişlettikçe büyümüşlerdir. Ayrıca her geçen gün müşteri memnuniyeti ile büyümenin kıvancını, yeni girişimcilere bayilikler vererek ve yeni fırsatlar doğurarak artırmışlardır. Bayilik seçimlerini yaparken ayakkabı sektöründe daha önceden tecrübe sahibi olan kişileri seçerek de kalitenin tesadüf olmadığını her geçen gün kendilerine ve müşterilerine ispat etmektedirler. Bu firmalar aynı zamanda zevk, vizyon, güç ve kurumsallığın birleştiği bir şirketle verdikleri bayilikte, yatırımcıların başarısız olma ihtimalini minimum seviyelere indirerek girişimcilere cesaret veriyorlar.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan ayakkabı mağazası iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Peki, siz günümüzde pek çok ayakkabı firmasının bu dev sermayeli şirketler haline küçük bir atölyeden geldiğini biliyor musunuz? Hala verdiği bayiliklerle büyümeye devam eden bu şirketlerin girişimde bulunmayı düşünenler için pek çok bayilik şekilleri bulunmaktadır. Ekonomik tarzda ayakkabılar, lüks ayakkabılar, orta ve alt gelirli için üretilen terlik ve sandaletler gibi farklı çeşitleri farklı bayilik uygulamaları ile girişimcilere sunmaktadırlar. Verdikleri desteklerle de bu girişimcilerin kısa dönemde ödedikleri miktarları amorti etmesinde büyük rol oynamaktadırlar.

Ayakkabı Bayiliği Almak Size Ne Kazandıracak?

Büyük kitlelere ulaşan firmalarla yapılan bayilik çalışmalarının girişimciye sağladığı kazançların daha yüksek olması ve verilen alt desteğin daha etkin olması bu girişimcinin kendini daha güvende hissetmesini sağlar. Yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da adından bahsettiren bu firmalar; tecrübelerini, kurumsal yapılarının dinamikliğini, markalarının gücünü girişimciler ile paylaşarak risk oranını minimize etmektedirler. Ayrıca bayilerine verdikleri eğitimler ile bu sektörde ve kişisel gelişimlerinde artı katkılar sağlayarak iş hayatında daha sağlam adımlarla yol almasında rol oynarlar.

Ayakkabı bayiliği almayı düşünenler için her ne kadar her firmanın bayilik koşulları farklı olsa da istedikleri genel ön koşulları şu şekilde sıralayabiliriz.

Ayakkabı Bayiliği Almak İçin Bazı Ön Koşullar

  • Firmanın belirlediği tutarda banka teminat mektubu veya gayrimenkul ipoteğini göstermek
  • Daha önce ayakkabı sektörü konusunda tecrübe sahibi olup pazar ve model ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmak
  • Ürünlerinin dağıtımını belirlenen şartlarla yapmak
  • Belirlenen metrekarelerde satış mağazası alanına sahip olmak
  • Belirlenen ölçülerde depolama alanına sahip olmak
  • Belirlenen miktarda ön ödeme yapmak
  • Belirlenen yazlık ya da kışlık sezon hedeflerine uymak

(belirtilen şartlar bayilik veren firmalara göre değişkenlik gösterebilir)

Bu şartlar ayakkabı bayiliği veren bilinen firmalar tarafından istenen ortak istekler olmakla beraber, firmalara özel başka koşul ve isteklerde de bulunabilir. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda zam şampiyonu olması beklenen ayakkabı sektörü, girişimciler içinde karlılığa açılan bir kapı olarak görülüyor. Eğer sizde yeni bir iş kurup bayilik satın almak istiyorsanız, Türkiye’nin en kapsamlı bayilik platformu olan: Kobi Vadisi’nden destek alabilirsiniz.

Ayakkabı İşletmesinde Yapılabilecek Ek işler

Bir ayakkabı mağazasının içinde sadece ayakkabı vb. ürünleri satmak çok eski dönemde kaldı. Günümüzde bu mağazalarda; çanta, kemer, cüzdan, ayak ürünleri, ayak bakım ürünleri, aksesuarlar vb. daha birçok ek gelir sağlayabilecek ürünler satabilirsiniz.

Her ne kadar yan ürünler için ek gelir desek de, en az ayakkabı kadar kar marjı yüksek ve satarken sorun çıkartmadan kendini satabilen ürün gruplarıdır.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz