Yatırımcı Arıyorum

Ayakkabı Mağazası Açarak Para Kazanmak

Ayakkabı Mağazası Nasıl Açılır?

Ayakkabı günümüzde, temel insan ihtiyaçları arasından daha çok bir aksesuar olarak kullanılıyor. Hem kadınlar hem de erkekler kıyafetlerine göre uygun ayakkabıları olmasını istiyor. Artık eski yıllarda olduğu gibi, iki kışlık bir yazlık ayakkabı yerine 10 farklı çeşitte ayakkabı olmasını isteyen insanlar var.

Ayakkabı mağazası açmak günümüzde mantıklı bir iş gibi dursa da sektörde ki rekabetin çok yüksek olması bir farkınızın olmasını gerektiriyor. Ya uygun fiyatlar ile dikkat çekmeli ya da fiyata göre yüksek kaliteli olmalısınız. Binlerce TL’ye satılan ayakkabılar ise marka farkı ile dikkat çekiyor.

Merkezi lokasyonda bir dükkan bulmalı, ürünlerinizi sergileyecek kadar geniş olmalı, yanınıza bir ya da iki çalışan almalı ve doğru firmalar ile anlaşma yaparak işe girebilirsiniz.

Ayakkabı Mağazası Açmanın Maliyeti

Açacağınız işyerine ve sektörün inceliklerine göre maliyet hesabı farklılık göstermektedir. Dünyaca ünlü ayakkabı markalarını satmak istiyorsanız yüksek bir maliyet karşınıza çıkacaktır. Ancak normal bir şehirde ideal bir ayakkabı dükkanı açmak istiyorsanız 50 bin TL ile 100 bin TL arasında maliyet karşınıza çıkabilir.

Bu paranın içerisinde dükkan açılmak için ödenen vergiler de yer almaktadır. Ayakkabı satışında tercih edeceğiniz dükkan kirası, eleman maaşları ve alacağınız stok ayakkabılar ile bu fiyat uygundur. Ancak yelpazenizi daha yüksek bir seviyeye çıkarırsanız sermayenizi de aynı oranda artış gösterecektir. Tabi bu işlerle uğraşmak yerine bir bayilik almak istiyorsanız giriş için dahi ortalama 50 bin TL ödeyebileceğinizi bilmenizde fayda var.

Bu bayiliklerin ortalama maliyetiyse 100 bin TL ile 400 bin TL arasında değişiklik gösterecektir. Eğer pazarlama taktikleri ile uğraşmak istemiyorsanız ve işinizi açtığınız anda para kazanmaya başlamayı düşünüyorsanız bu tercih edilebilecek bir konudur.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan ayakkabı mağazası iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Ayakkabı Mağazası Açarak Ne Kadar Kazanılabilir?

Güzel bir ayakkabı mağazası ayakkabı başına yüksek oranda kar sağlayabiliyor. Bu ayakkabının modeline göre %20 ile %100 arasında değişiyor. Yıl içerisinde yapacağınız satış üzerinden maliyetleri düştükten sonra net hesap yapmak daha kolay olacaktır.

Tabi bu noktada unutulmaması gereken önemli detaylarda bulunmaktadır. O detayların arasında; ayakkabı serileri arasında hangi numaraların sık satıldığı olacaktır. Erkek ayakkabısı için 40-44 arası ideal tercih olurken, kadınlarda bu rakamlar 38 ile 42 arasında değişecektir. Ayakkabıların elinizde kalmamasını istiyorsanız bunlara dikkat etmelisiniz.

Tek satış ürününün de ayakkabı olmaması gerekiyor. Bunlarla birlikte farklı ayakkabı türleri, ayakkabı aksesuarları da satmalısınız. Bakım ürünleri, aksesuarlar sayesinde bu işten elde edeceğiniz kazancıda önemli ölçüde arttırabilirsiniz. Ek olarak; çanta çeşitleri, kişisel aksesuarlar, cüzdan, kemer vb. nitelikte olan ürünlerin satışını da işyerinizde sergileyebilirsiniz.

Ayakkabı Bayiliği Almak

Ayakkabıcılık sektöründe bir yatırım yapmayı düşünüyorsanız, bu sektörde bayilik alarakda avantajlardan yararlanabilirsiniz. Konu hakkında ayrıntılı bilgi için: ayakkabı bayiliği adlı makaleyi incelemenizi öneriyoruz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz