Yatırımcı Arıyorum

Aydınlatma Sektöründe Akıllı Dönüşüm

Aydınlatma sektörünün uygulama alanı enerji tasarrufu sağlayan aydınlatmalara doğru değişim gösterdiğinden sektörün yıldızı LED aydınlatmalar olarak gösteriliyor. 2020 yılına dek aydınlatma pazarının Üçte İkisinden fazlasının LED aydınlatmalardan oluşacağı öngörüsünde bulunuluyor.

TÜBİTAK, Kalkınma Ajansı, KOSGEB, Avrupa Birliği tarafından desteklenen LED projelerinin bir kısmi tamamlanırken bir kısmının halen devam ettiği belirtilirken gerçekleşen desteklemeler sayesinde LED pazarının büyük bir hızla büyümesi hedeflenmiş.

Dış çevre aydınlatmalarında LED kullanımı büyük oranda enerji verimliliği sağlaması ile önem kazanırken kullanım alanları da ivme kazanarak genişlemiş. 2022 yılına dek LED pazarından elde edilmesi beklenen gelir 102 Milyon Dolar olarak telaffuz ediliyor.

LED pazarı hem iç mekân hem dış mekân kullanımında enerji verimliliği nedeni ile talebini artırarak büyürken LED aydınlatma üretiminin yan sanayisini oluşturan Polikarbonat sanayisini de beraberinde geliştiriyor. Polikarbonat inşaat, gıda, iletişim sektöründe kullanılan şeffaf bir ürün.

LED uygulamaya Sensörlerin adapte edilebilmesi Led talebini daha fazla artırmış aydınlatma dışında oda içindeki hava kalitesi, oda ısısı gibi özellikler aydınlatma ile aynı anda idare edilebiliyor ayrıca acil durum aydınlatmaları da bu ürünlerin tercih edilmelerinin bir başka nedeni. Ortam aydınlatmasını otomatik ayarlayabilen çeşitleri de bulunuyor.

Aydınlanma ürünlerinin 2012 iç Pazar hacmi 2,1 Milyar Dolar 2020 yılında ulaşması planlanan iç Pazar hacmi 64 Milyar Euro olarak telaffuz ediliyor kaynaklarda.

POLİKARBONAT ENDÜSTRİSİ

Ürünün keşfi 1898 yılında Alman bir bilim adamı tarafından gerçekleşiyor fakat o tarihlerdeki bilimsel donanım ürünün ticarileşmesini sağlayamıyor. 1950’ den itibaren ürün yeniden değerlendirilerek yeni bir Polikarbonat üretiliyor. İlk kullanım alanları seralar, çevre düzenleme çalışmalarında yalıtım ürünü olarak kullanılır daha sonra pek çok sektörde kullanılan ana ürün haline gelir.

Kolay biçimlenmesi, hafif olması, fonksiyonel olması, ısıya ve darbelere karşı dayanıklı olması nedeni ile tercih edilirliği her geçen gün artmış. Son dönemde inşaat sektöründe yoğun olarak kullanılır duruma gelmiş. LED aydınlatmaların kullanımında yer alan Polikarbonat miktarı 2015 yılında 123.900 Tonu geçmiş LED aydınlatma liderinin aynı zamanda Polikarbonat kullanımında da lider olduklarına vurgu yapılıyor.

AYDINLATMA FUARI

Aydınlatma sektörü İstanbul Lİght olarak tek çatı altında bir araya gelmiş. Fuar 5174 Sayılı Kanun gereğince Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin denetiminde genellikle eylül ayı içerisinde organize edilmektedir.

2017 Yılında Sektörde Gerçekleşen Başarılar

En büyük değişim 2017 yılında gerçekleşmiş aydınlatma sektöründe LED teknolojisinin kullanıldığı akıllı aydınlatma sistemlerine dönüşüm ve yaygınlaşması 2017 senesinde ivme kazanmış. Kırıkkale’den mimari bir projemiz, uluslararası aydınlatma tasımları yarışmasında Üç büyük ödüle Aynı anda layık görülmüş ayrıca 10 W güçten 1000W güce kadar ayarlanabilen modüler LED projemiz hayata geçirilmiş.

Akdeniz bölgesi yabancı iş birliği ile sürdürülebilirlik programı kapsamında aydınlatma eğitimleri vererek 2020 yılına uzanan 2 Milyar LED satış hedefi belirlemiş, sektörde Çin liderliğindeki bir gruba 500 Milyon Euro satış gerçekleştirilmiş. Hava alanları, spor salonları, çevre sokak aydınlatmaları LED akıllı aydınlatma dönüşüm faaliyetleri içinde ve Pazar oldukça hareketli.

2017 senesinin en önemli olaylarından biri İstanbul Aydınlatma Fuar etkinliği idi.67 ülkeden Müteahhit, Proje Yöneticisi, Mimar ve Tasarımcı fuarı ziyaret etti. Fuar bitiminde açıklanan toplam ziyaretçi sayısının 7.218 kişi olduğu belirtiliyor. Yeni ürünlerin tanıtımı ve seminerler Ankara’da gerçekleşmiş.

AKILLI BİNA TEKNOLOJİLERİ

Elektrik ve elektronik uygulamalar akıllı bina sistemlerinin hayata geçirilmesinde etkin olan ana sektörler.2017 yılında gerçekleşen Akıllı Bina Sistemleri Fuar etkinliği memnuniyet verici sonuçlar ile kapatmış seneyi 2018 yılında düzenlenecek olan fuar ise 22-25 Kasım 2018 Tarihleri arasında Ankara ATO Fuar ve Kongre Merkezinde kapılarını dünya ziyaretçilerine açacak.

2017 yılında Akıllı Bina Teknolojileri, Elektrik Sektörü içindeki üretici, dağıtımcı, kullanıcıları bir araya getirerek üreten, satan ve kullanan sektörün tüm unsurlarını harekete geçirdi. Fuar Toplu Kont İdaresi Başkanlığı ve Gayrı menkul Yatırım Ortaklığı tarafından gerçekleştirilmiş.

Sektör değişim ve dönüşüm içinde gerek dış cephede gerek iç cephede sektör topyekun teknolojik değişime maruz kalmış durumda tasarımcısından, mimar ve iç mimarlarına elektrik ve elektronik ürünlerin üreticisinden dağıtımcısına kadar ilgili tüm meslek alanı ve sektörlerinde dinamizm söz konusu sektöre yatırım yapmak isteyen girişimciler için fırsat zamanı desek yanılmış olmayız.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz