Yatırımcı Arıyorum

Az Gelirle Geçinmek ve Tasarruf

Bu yazımızda dar gelirli okurlarımızın ay sonunda kara kara düşünmemesi için çözüm yolları vermiş olacağız. Ülkemizde birçok aile ay sonunu yetiştirmekte zorlanır. Bunun çok fazla sebebi olabilir. Gereksiz harcamalar, ürün alırken dikkatsiz alım yapmak, gereksiz borçlara girmek bu sebeplerden bazılarıdır. Bunları nasıl engellemenizi gerektiğini yazımızın devamında anlatmış olacağız. Hadi bunlara başlayalım.

Tasarrufa Gitmek

Kalabalık bir aileyseniz su, elektrik, doğalgaz vb. sizlere büyük yük olmuş olur çünkü kişi sayısı arttıkça hepsinin kullanımı artmaya başlar. Peki, nasıl tasarruf yapılır:

SUDA TASARRUF

Kalabalık bir ailede duş alma ihtiyacı çoğalacaktır. Ortalama bir insan için beş dakika duş yeterlidir. Mümkün oldukça bu süreyi kısa tutmaya çalışın. Duş alırken kullandığınız şampuan miktarında da aşırıya kaçmamalısınız. Aynı şey ellerinizi yıkarken ve diş fırçalarken de geçerlidir. Suyla alakalı bir diğer hususta çıkan bulaşıklar ve çamaşırdır. Elde yıkamak çok fazla su kaybına neden olur. Bunun yerine makinalarınızda yıkamanız size büyük yarar sağlar. (Makinaları doldurmadan çalıştırmayınız aksi takdirde bir kaç parça kirli eşya içim daha fazla su kullanmış olursunuz.)

ELEKTRİK

Kullanılmayan ışıkları ve cihazları kapatmaya özen göstermelisiniz. Bu küçük gibi görünmüş olsa da en büyük tasarruf yoludur. Eğer kemeri biraz daha sıkmak istiyorsanız aynı anda bir ya da iki elektrikli alet çalıştırmamaya özen gösterin. Kemeri sıkmaya devam etmek istiyorsanız geceleri erken yatarak ışıktan ve televizyon elektriğinden tasarruf edebilirsiniz.

DOĞALGAZ / ISINMA

Evinize yalıtım yaptırmak ısınmada size büyük ölçüde kâr ettirir. O ay ya da birkaç ay sıkıntıya girseniz de kışları çok rahat edersiniz. Yazın yaptırsanız ısınma paranızı yalıtıma harcamış olur ve fazla sıkıntıya girmemiş olursunuz. Doğalgaz için ise fazla sıcak su kullanmamaya özen göstermelisiniz. Soğuk kış ayları haricinde duş harici sıcak su kullanmamaya dikkat edebilirsiniz.

Gereksiz Harcamaları Engellemek

Öncelikle gereksiz harcamalarınızı belirleyin. Bunun için yaptığınız harcamaları önemliden önemsize doğru sıralayın. Daha sonra bütçenizi sınıra dayandıran harcamaların ilk başına bir çizgi çekin, çektiğiniz bu çizginin altında kalan tüm harcamalar sizler için gereksiz harcamalardır. Bunları belirlediğinize göre aksilikler olmadığı takdirde bu doğrultuda ilerleyin. Aksilik olup da ekstra harcamaya geçerseniz o çizgiyi biraz daha yukarı çekip birkaç harcamanızdan feragat etmek zorunda kalmış olacaksınız. Eğer birazda kenara para koyup birikim istiyorum diyorsanız çizgiyi bir iki tık daha üste koyarak paranızı arttırabilirsiniz. Tasarruf Yapma ve İsrafı Önleme

Gereksiz harcamaya giren bir diğer durum ise bilinçsiz ve araştırmadan ürün almaktır. Bunu engellemek için ise marketleri gezerek en uygun ürün fiyatını veren marketi bulun. İkinci olarak aşırı bir kalite farkı olmuyorsa marka takıntınızı yıkın ve ucuz olan ürünü tercih edin. Her üründen bir ila iki lira arası kâr ederseniz elli üründen elli ila yüz lira arası kâr etmiş olursunuz. Ayda iki defa alışverişe gittiğinizi varsayarsak bir ay için normalden yüz ila iki yüz lira kâra geçmiş olursunuz. Küçümsediğiniz bu yöntemi her alanda uygularsanız “Aman! Ne olacak sanki bir, iki liradan? Alalım gitsin bunu da.” şeklindeki gereksiz harcamalarınızı da engellemiş ve böylece sonuna biraz daha para arttırmış olursunuz

Gereksiz Borca Girmemek

Buda bütçeniz için çok önemli bir husustur. Ödeyemeyeceğiniz borçların altına girmek sizi borç bitene kadar zora sokar bu yüzden gerekli hesaplamalarınızı yapmadan asla borca girmemelisiniz. Evinizde her şeyin en iyisini bulundurarak borçla yaşamak yerine planınızı ve hesabınızı düzgün yaparak gereksiz borca girmeyin ve size yeten şeylerle idare edin. Sonuç olarak herkeste her şey olacak diye bir kural yok.

Geliri Arttırmak İçin

Bunun birçok yolu vardır. Gerek ek işler yaparak gerek yatırımlar yaparak kısa ya da uzun vadede gelirinizi arttırabilirsiniz. Ek iş olarak önünüze birçok seçenek çıkabilir. Sayfamızda ek işler için yardım alabileceğiniz makalelerimizde bulunmaktadır. Yatırım yapacak kadar parayı bulamıyorsanız bir dönem ek iş yaparak biriktirdiğiniz paralarla yatırım yaparak da gelirinizi büyütebilirsiniz. (Ayrıca sayfamızda bulunan yatırımcılıkla ilgili yazılarımızıda okuyabilirsiniz.) Bunların yanı sıra bir projeniz varsa yatırımcı bulabilir ve ekstra gelir elde etme şansını bulabilirsiniz.

Özetle

Herkesin geliri aynı düzeyde olmayabilir. Sizler bu doğrultuda gerekli tasarruflar ve gereksiz harcamaları kesmeyi bilmelisiniz. Aşırıya kaçmayıp temel ihtiyaçlarınızı kısıtlayacak şekilde kendinizi kısmadığınız durumda refah seviyenizin artması hızlı bir biçimde olur. Yukarıda yazdığımız birçok yöntemi gerek ay sonunu rahat getirmek gerekse para biriktirmek için kullanabilirsiniz. Bunların yanı sıra gelirinize gelir katıp boşluklarınızı feda ederseniz ek işlere girebilirsiniz. Bu aileniz için rahat olsa da sizi gördüğünü ve performansınızı düşürdüğünü unutmayın. Son olarak har vurup harman savurmayın, tasarruf ve birikimin sizi çok rahatlattığını sizlerde göreceksiniz.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz