Yatırımcı Arıyorum

B2B Nedir?

B2B Ne demek?

İş bloglarını ya da profesyonel forumları okuyorsanız, muhtemelen B2B kısaltmasıyla karşılaşmış olursunuz. Nedir B2B? Tam olarak hangi anlama gelmektedir?

Bu tanım, tüketiciden ziyade diğer işletmelere ürün veya hizmet satmaya odaklanmış herhangi bir şirket anlamına gelen “işletmeler arası iş” anlamına gelmektedir.

B2B Şirketi Nedir?

B2B şirketleri, diğer işletmelerin işletilmesi ve büyümesi için ihtiyaç duydukları şeyleri destekleyen, destekleyici işletmelerdir. Bunlar, bordro işlemcileri veya endüstriyel tedarikçiler gibi işletmeleri içerir. Doğrudan bireysel müşterilere satış yapan işletmeler arası (B2C) modellerin ve son kullanıcıların bir işletme için ürün veya hizmetler oluşturduğu tüketiciden işletmeye ( C2B) modellerin aksine faaliyet gösterir.

B2B şirketlerinin farklı bir hedef kitlesi vardır. Diğer işletmelerin çalışması, büyümesi ve kar elde etmesi için ihtiyaç duyduğu hammaddeleri, bitmiş parçaları, hizmetleri ya da danışmanlığı sunarlar.

B2B Şirketlerine Örnekler

Üretimden perakendeye kadar hemen hemen her sektörde B2B şirketleri faaliyet göstermektedir. İş nerede yapılırsa yapılsın, bir dizi B2B tedarikçisinin ve danışmanlık firmasının aktif olduğundan emin olabilirsiniz. Her B2C şirketi belirli ürünler, hizmetler ve profesyonel danışmanlar gerektirir. Bu nedenle her B2C şirketi B2B faaliyeti üretir.

B2B pazarına örnek olarak otomotiv üretimi verilebilir. Tüketiciler en büyük otomotiv markalarından pek çoğunu bilir ancak üretilen her otomotiv veya kamyon modelinde başka pek çok şirketin de ürünü vardır.

Bunlar, aracın düzgün çalışması için gerekli olan lastikler, hortumlar ve elektroniğidir. Üretici bu ürünleri çeşitli tedarikçilerden satın alır ve nihai ürüne dâhil eder. Bir şirketten araba satın aldığınızda, dünyanın pek çok ülkesinden de yüzlerce başka işletme tarafından üretilen parçaları satın alırsınız. İşletmeler arası satışlar, her endüstrinin tedarik zincirinin hayati bir parçasıdır.

General Electric, tüketim malları üretir ancak diğer işletmelere de parça sağlar. Xerox işletmelere kâğıt ve baskı hizmetleri sağlar ve milyonlarca dolar kazanmaktadır.

Bir B2B Şirketi İçin Bir Pazarlama Planı Nasıl Geliştirilir?

B2B ürün veya hizmetlerinin pazarlanması ve markalaştırılması benzersiz bir yaklaşım gerektirir. B2C şirketlerinin aksine, hedef kitle tüketici değil başka bir şirkettir. Bu B2B pazarlamacılarının karar verme sürecinden sorumlu olanlarla doğrudan konuşmaları gerektiği anlamına gelir. Satışları artırmak, başka bir şirketin iş süreçlerini anlamak ve satış ekibinizle potansiyel müşterileri alıcıya dönüştürmek için işe özgü bir strateji oluşturmak anlamına gelir. Online Pazaryerleri

B2B şirketleri, müşteri ilişkilerini kurmak ve güçlendirmek için satış işlevine ve hesap yönetimi ekibine güvenir.

Yöntemler B2C şirketlerine benzer olsa da mesajlaşma ve markalaşma genellikle farklıdır. B2B şirketleri, tüketicilerin yeni, eğlenceli veya kullanışlı bir şey almaları arzusuyla konuşmak yerine, şirket karar vericilerini ürün veya hizmetlerinin yatırım getirisi elde edeceğine ikna etmekle karşı karşıyadır. İçerik oluşturma ve sosyal medya yönetimi konusunda uzmanlaşmış dijital pazarlama şirketleri gibi bazı B2B şirketleri için bu zor bir satış olabilir, bu tür işler anında sonuç vermez. Bu nedenle satış yapmak potansiyel müşterileri eğitmeyi gerektirir ki burada devreye satış ekibi girer.

Dijital B2B Şirketleri

B2B, E-ticaret çözümlerinin yükselişi, işletmeler ve tedarikçiler arasındaki ilişkiyi yeniden tanımladı. Dijital devrimin bir ürünü olan bu işletmeler, ürünleri doğrudan e-ticaret platformlarını kullanarak diğer şirketlere satar. Ayrıca ürün veya hizmetler hakkındaki verileri ve güncellemeleri paylaşır.

B2B Ticaret şirketlerinin birçok türü vardır ancak en yaygın olanları web geliştirme, tedarik ve satın alma borsaları ve infomedierlerdir.

B2B İş Modeli İçin Örnekler

İşletmelere Yardım Etme İşi

Bir düşünün. Dışarıda küçük ve büyük tonlarca işletme var. Onların büyümesine ve gelişmesine katkıda bulunmak için özel beceriler kullanılabilir. Mobil uygulama geliştirme ve e-ticaret hakkında bilgi sahibi iseniz ve sunabileceğiniz yazma becerileriniz varsa, hizmetlerinizden yararlanacak pek çok şirket bulunmaktadır.

Teknik Danışmanlık ve Uygulama

Teknoloji konusunda bilgili misiniz? Ancak pek çok şirket bilgili değil. Teknoloji küçük işletmeler için gittikçe daha önemli hale geldikçe, teknoloji deneyiminiz ve uygulamalarınız işletmeler için yarar sağlayacaktır.

E-Ticaret Danışmanlığı

Son zamanlarda e-ticaret alanında çok kişi çevrimiçi alışveriş yaparak aktif olmaktadır. Bu nedenle pek çok insanın e-ticarete başlaması veya mevcut şirketine bir e-ticaret bileşeni eklediği görülmektedir. E-ticaret becerilerinizden ya da uzmanlık alanlarınızdan biriyse, bir danışman olabilir ve diğer işletmelere web sitelerini iyileştirme, ürün kopyası yazma, ürünleri fotoğraflama, kasaları ve müşteri posta listelerini yönetme ve daha fazlası hakkında rehberlik ve tavsiyelerinizi sunabilirsiniz.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan e-ticaret iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Sanal Asistan Servisi

Şirketler büyüdükçe idari görevleri takip etmek daha güç olabilir. Sanal asistan, işletmelerin tam zamanlı şirket içi bir çalışanı işe almadan, iş yükünü hafifletmek için etkili bir yoldur. İdari işlerle ilgilenmeyi seviyorsanız, diğer işletmelerin görevlerinden bazılarını üstlenebilirsiniz.

Defter Tutma

Çoğu küçük işletmelerin kurum içinde bir muhasebecisi yoktur. Bu nedenle kayıt tutma görevi genellikle işletme sahibine aittir. Güvenilir bir muhasebeci makbuzlar ve vergi iadeleri yoluyla tasnif stresini hafifletir.

Olay Yönetimi

Organizasyon yeteneğiniz var mı? Parti ve etkinlik planlayabiliyor musunuz? Diğer işletmelerin şirket etkinliklerini planlamasına ve yönetmesine yardımcı olmak için bir iş kurabilirsiniz. Etkinlikler şirket tatil partilerini, galaları, bağış toplama şirketlerini ve lansman partilerini içerir. Kiralama ve hizmetlerde indirim sağlamak için farklı mekânlar, hazır yemek şirketleri ve çiçekçiler gibi yerel işletmelerle birlikte çalışın. Ayrıca planladığınız etkinliklerin fotoğraflarını çekerek gelecekteki müşterileriniz için portföy de oluşturabilirsiniz.

İş Planı Yazarı

Girişimci adayları çok fazla olsa da pek çoğu bir iş planının ne olduğunu ve nasıl yazıldığını bilmemektedir ve belgeleri bir araya getirmek için de deneyimleri yoktur. İş planı yazarlığı pek çok işletmenin işine yarayacağından bu konuda işletmelere destek sunulabilir.

Eko-Danışmanlık

Yeşil yaşam konusunda uzman mısınız? Bir eko-danışmanlık hizmeti başlatarak diğer işletme sahiplerinin ofislerini daha çevre dostu hale getirmelerine yardımcı olunabilir. Bu danışmanlar evleri ve ofisleri değerlendirerek daha çevre dostu hale getirecek çözümler sunar. Enerji tasarruflu cihazlara geçilmesini önlemek ya da basitçe bir geri dönüşüm programı uygulatılabilir. Müşterilerin güvenini kazanmak için de sertifika edinilmesi daha yararlı olacaktır.

PR Firması

İşletmeler uzmanlaştıkça halkla ilişkiler ihtiyaçları da artış göstermektedir. İşletmeler hikâyelerini farklı kitleye pazarlayacak ve farklı mesajlar gönderecek halkla ilişkiler şirketlerine ihtiyaç duyarlar. Belirli bir iş kategorisinde uzmanlaşmış bir halkla ilişkiler firması, bir uzmana ihtiyaçları olduğunu bilen müşterileri çekecektir.

Web Tasarımı

Her işletmenin bir web sitesine ihtiyacı vardır. Ancak kendi iş, müşteri ve rekabeti anlayan bir web tasarımcısı bulmak düşünüldüğü kadar kolay değil. Web tasarım işi kurmak, bu tarz işletmelere oldukça yarar katacaktır.

Mobil Danışmanlık

Artık hemen hemen her şey cep telefonlarından ya da tablet bilgisayarlardan kontrol edilebiliyor. İşletmelerden pek çoğunun bir mobil uygulamanın nasıl hazırlandığı konusunda bilgisi bulunmamaktadır. Daha az ücretle yapılacak bir mobil danışmanlık hizmeti kesinlikle iyi çalışma imkânları yaratır.

Güvenlik Danışmanlığı

İşletmeler ister fiziki açıdan isterse dijital açıdan koruma altına alınmalıdır. İşletmeler giderek karmaşıklaşan güvenlik düzenlemelerine uymak zorunda kalır. Bu aşamada güvenlik danışmanlarına her zaman ihtiyaç bulunmaktadır.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz