Yatırımcı Arıyorum

Baklavacı Dükkanı Açmak İster misiniz?

Baklavacı Açmak

Baklava geleneksel Türk tatlısı, Türklerin tadından asla vazgeçemediği bayram sofralarının vazgeçilmezi muhteşem lezzet baklavamız, ülkemizin her bölgesinde o yörenin kendi özellikleri ile bir başka zenginlik kazanmış. Gaziantep’te fıstıklı yapılır baklava, bol Şam fıstık içinin bulunduğu Antep baklavası, Karadeniz’de fındık içi ile yaparlar, Ege Bademli baklavaya sevdalıyken, İç Anadolu cevizli sever baklavayı bol ceviz içi ile doldurulmuş ince açılmış yufka arasında şerbeti kıvamında tüketirler.

Her bölge kendi yetiştirdiği ürünü ile ayrı lezzet katmış en eskilerinden biri de Gaziantep baklavasıdır. Gaziantep’in en meşhur baklavacısı geleneksel tatlımızın Orta Asya Türklerinden geldiğini söylüyor. Bugün hala varlığını sürdüren pek çok baklava markası teknolojinin olmadığı dönemlerde dahi tüm ülkede tanınır bilinir, mutlaka her ilde lezzeti ile ün yapan baklavacının bir şubesi bulunurdu, ünü kendiliğinden yayılırdı muhteşem saray sofralarının dahi en önemli tatlısı olmuş baklavanın.

Baklavanın Geçmişi

Tarihten bu yana önemini sofralardaki üstünlüğünü ve Türk insanının damak tadındaki zengin yerini hiç bırakmadı. Çağ değişti, yaşam biçimleri değişti, sofralar değişti fakat baklava ve baklavanın Türk sofralarındaki yeri değişmedi. Günümüzde baklava ustaları asırlardır elden ele miras kalan bu leziz tatlı sanatını yaşatmaya devam ediyor, baklavacılığı yıllardır aile mesleği olarak yerine getiren işletme sahipleri köklerine bağlı kalarak, bugünün kuşaklarına hizmet veriyorlar.

Tatlıcılık mesleği içinde ayrı bir yeri olan baklava her pastane de, her markette, her restoranda tüketici ile buluştuğu gibi küresel gelişmelerin yakınlaştırdığı kültürel etkileşimler nedeni ile uluslararası platformda yerini aldı yoğurt gibi, döner gibi baklavamız da yabancı kültürlere açıldı. Ulusal ya da uluslararası alanlarda tüketilen bu harika tatlımız her daim talep alması nedeni ile cazip bir ticari ürün ve bu nedenle pek çok girişimci baklava dükkânı açmayı düşünebiliyor.

Tatlı Sektöründe Girişimci Olmak

Girişimci kendisi bir tatlı ustası olmasa dahi profesyonel ekip kurarak bu mesleğe giriyor oldukça iyi kazanç da elde ediyorlar. Günümüzde artan nüfus, büyüyen ekonomi, artan rekabet koşulları, teknolojinin getirdiği yeniliklere bağlı olarak elde ettiğimiz yaşam standartları tüketim biçimlerimizi, tüketici beklentilerimizi, girişimcilik anlayışımızı ve uygulamalarımızı farklılaştırdı.

Bağımsız olarak bir baklavacı dükkânı açmayı düşünüyorsanız mutlaka müşterileriniz olacaktır, Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde kolayca baklava satabilirsiniz. Türk insanının her zaman severek tüketeceği tatlının beğenilmeme riski yok denecek kadar az, tıpkı yoğurt, döner gibi bazı yiyecek türlerinde olduğu gibi Türk insanının mutlaka tüketeceği bir tatlı türü.

Hijyen kuralları ile kalite standartlarına uygun faaliyete geçmiş ve günümüz hizmet anlayışına uygun anlayış ile çalışan bir tatlı dükkânı kısa sürede müşteri edinecektir. Ürünün pazarda talebi ne kadar çok ve hazır durumda bulunursa bulunsun yine de dükkânın nerede açılacağı, hangi anlayış ile hizmet vereceği ilk anda ulaşılması düşünülen hedefteki müşteri profili belirlenmelidir.

Dükkânın faaliyete geçeceği dükkân nerede olmalıdır sorusu uzun süre etüt edilmesi gereken ilk adımdır. Maliyetlerin hesaplanması, kaynakların etkin kullanımının planlanması gibi pek çok çalışma sizi bekliyor. Pazarı büyük, talebi çok bir ürünü satmak elbette çok büyük avantaj tabi ki ürünün usta elden çıkması koşulu ile.


YouTube video player


Bir başka seçeneğiniz bu sektöre girecekseniz zaten talebi karşılamakta zorlanan ve bu sebeple büyümeye çalışan firmalar ile iş birliği yapmanız. Onlar asırlardır baklava yapıp satıyor ve markalaşırken bunu bir marka çalışması yürüterek, profesyonellerden yardım alarak yapmadılar. Esnaf kültür ve geleneğinin bulunduğu dönemlerde esnaflığın disiplin, işinde titizlik, dürüstlük gibi daha pek çok kendi kurallarına uyarak her zanaatkâr, her sanatçı, her esnaf işinde en iyi olmayı hedefleyerek ortak esnaf ahlâkına bağlı kalarak işlerinde başarılı olmuşlar.

Baklava ustaları ve baklava satıcıları ortaya koydukları ürünün temiz ve lezizliği ile tüm ulusta ün yapmış, bugünlere ulaşmış ve bugün de uluslararası alana taşarak varlıklarını sürdürmekteler. Köklü, güvenilen bir markanın bayisi olmak, onların ürünlerini emin olduğunuz kalite ve lezzet güvencesi ile tüketici beğenisine sunmak nerede ise tüm risklerinizi ortadan kaldırarak müşteriye daha kolay ulaşmanızı da sağlayacaktır.

Tatlı Bayiliği Almak

Bağımsız işletme giderlerini, müşteri edininceye kadar geçecek süreyi ve maliyetlerinizi hesapladıktan sonra Franchising fiyatlarını araştırın, Franchising veren firmaları üşenmeden tek tek inceleyin. Günümüzde rekabet koşulları sert, firmalar büyüdü bu nedenle Pazar koşullarını da çok iyi etüt ettikten sonra verin kararınızı. Franchising almak pek çok avantaj sağlayacak gibi görünüyor karşılaştırmadan karar vermemeniz de fayda var. Tatlı Bayiliği Veren Firmalar

Başarılar Dileriz


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumlar(3)

 1. Cevap yaz
  Mehmet Aktürk yorumu:

  Hırvatistan Avrupa Birliği üyesi Burda Baklava tatlı Kadayıf üzerine Açmak isterseniz Benimle iletişim kurabilirsiniz

 2. Cevap yaz
  Çağdaş yaglıcı yorumu:

  Merhabalar ben baklavacı çağdaş usta dede mesleğim olan baklavacılığı 20 yıldır yapmaktayım.

  Baklava Su böreği ve Kadayıf üzerine işyeri açmak isteyenlere

  Satış yeri kurulumunda
  İmalathane kurulumunda
  Sürekli inovasyonlar yaparak işin geliştirilmesi konusunda

  Mesleki bilgi ve birikimimi paylaşarak sizlere yardımcı olmak isterim

  Ayrıca Baklava Su böreği ve Kadayıf yapımını öğrenmek istediğiniz takdirde en güzel şekilde öğretirim

  İstanbul’da yaşıyorum
  Yurtdışı veya İstanbul içi tekliflere açığım
  *** email adresimden ulaşabilirsiniz veya faceden çağdaş yağlıcı yazarsanız bulabilirsiniz arkadaşlar aktifim cevap veririm cep numarası paylaşmak yasakmış o yüzden burdan iletişim kuralim

 3. Cevap yaz
  Çağdaş yaglıcı yorumu:

  Merhabalar ben baklavacı çağdaş usta dede mesleğim olan baklavacılığı 20 yıldır yapmaktayım.

  Baklava Su böreği ve Kadayıf üzerine işyeri açmak isteyenlere

  Satış yeri kurulumunda
  İmalathane kurulumunda
  Sürekli inovasyonlar yaparak işin geliştirilmesi konusunda

  Mesleki bilgi ve birikimimi paylaşarak sizlere yardımcı olmak isterim

  Ayrıca Baklava Su böreği ve Kadayıf yapımını öğrenmek istediğiniz takdirde en güzel şekilde öğretirim

  İstanbul’da yaşıyorum
  Yurtdışı veya İstanbul içi tekliflere açığım

  Detaylı Bilgi için *** bana ulaşabilirsiniz

Yorumunuz