Yatırımcı Arıyorum

Başarı İçin İnovasyon

İnovasyonun Tanımı

Dünya müthiş bir hızla dönüyor, değişiyor. Bu baş döndürücü hızın içerisinde kazanmak ve ayakta kalmak için inovasyon şart. İnovasyon kelimesinin türkçe sözlük karşılığı nedir peki? Yenilikçi, yaratıcı fikir demektir. Elbette kazanmak için yarattığınız fikirlerin ticarete geçmesi kaçınılmaz. Fikirlerinizi ticaret ile hayata geçirdiniz. Ayakta kalmak için inovasyona yatırım şart.

Gelişmekte olan şirketlerin veya firmaların orta gelir tuzağına takılmaması, bu tuzağı aşıp daha da büyüyebilmesi için inovasyon şart görünüyor. Bir de şu akıllardan çıkarılmamalıdır ki kalıcı ve sürekliliği olan başarı için yenilikçilik kadar kültür de çok önemlidir. Zihniyet ve kültür çok önemli. Aksi taktirde bir seferlik başarılara imza atar yahut başarısız olursunuz. İnovasyon da bir kültür işidir. İş yerinde her bir çalışan, ne iş yapıyor olursa olsun her çalışan kendini geliştirmeye açık olmalı, üst düzey çalışanları ise inovasyon zihniyetini benimsemiş olmalıdır. İnovasyon yeni fikirler ve yeni değerler yaratma sürecidir. Bu sürece dahil olmak yolunuzu açacaktır.

İnovasyonun Gerekliliği

İnovasyonun kalbinde müşteri ve müşterinin ihtiyaçları olmalı. İnovasyon tohumlarının yeşermesi sadece bahsi geçen firma veya iş için değil ülke için de  büyük kazançtır. Çok hızlı değişen bir dünyada, pek çok şeye konsantre olmak zorundasınız. Hayal kurmayı bırakmamalı, her daim arzu etmeli, başarısızlık karşısında morali bozmamalı, çok çalışmalı ve en önemlisi yenilikçi olmalı. Bugün başarılı olarak gördüğünüz insanların ortak noktaları korkusuz oluşları ve çok çalışmalarıdır. Bir diğer olmazsa olmaz faktör de inovasyon zihnine sahip olmalarıdır.

İş Hayatında İnovasyon

İş hayatında rekabet edebilmek için inovasyon zihnine sahip olmak gerekiyor. Aksi taktirde yarışta geride kalır, kazanç kaybı yaşarsınız. İnovasyon bir strateji, bir vizyondur. Yaptım ve oldu’dan ziyade gelecekteki ihtiyaçları kazanca çevirebilmek, boşlukları yakalayabilmektir. Yeni kuracağınız işinizde yahut mevcut işinizde yapmayı planladığınız atılımınızda ihtiyaçları görebilmeli, yeniliklerle ve farklılıklarla sunabilmelisiniz. İletişim kaynaklı bir durum olan inovasyon pazara sunum şekilleri ile, ar-ge yatırımları inovasyon desteği alan şirkete fevkalade artılar kazandıracaktır. İnovasyonda bilime ihtiyacınız olduğu gibi, radikal fikirlere de gereklilik vardır. Şirketlerin hayatta kalma sürelerinin eskiye nazaran daha kısaldığı bir dönemde yaşıyor, baş döndürücü bir rekabet ile baş ediyoruz. Bu sebeple ivonasyon zaruri bir hal almıştır. Esas olan bir ürün geliştirmek yahut iş kurmaktan ziyade girişimci ruhu hiç kaybetmeden, doğru müşteri kitlesi ve doğru denklemi bulmaktır. Motivasyona ve disipline sahip girişimciler inovasyonun gerekliliğinin de farkındalar.

İnovasyon Desteği Almak

İnovasyon bir yerde ekonomik ve sosyal fayda için yepyeni fikirler ve denenmemişler demek. Ancak bu yenilikler müşterilerini veya hedef kitlesini ikna etmeli ve peşinden sürüklemelidir. İnovasyon ile dünyadaki büyük gelişmelere ayak uydurabilirsiniz. Dünyada değişim çok hızlı seyrediyor. Bunu takip etmek ve geri kalmamak, kazanmak için inovasyon desteği almanız neredeyse zaruri bir hal almıştır.kobi vadisi

Yorumunuz