Yatırımcı Arıyorum

Başarılı Bir Kariyer

Başarı Nedir?

İnsanın kendine koyduğu hedefe ulaşmasını başarı olarak adlandırabiliriz. Başarılı bir kariyer ise oldukça önemli bir unsur olmakla beraber, hayatta bir çok kapıyı da açan sihirli bir anahtardır. Bireysel amaçlarınız kadar çalıştığınız topluma, toplumsal ihtiyaçlara cevap verebildiğiniz de başarıya çok yakınsınız demektir. Ayrıca belki de başarılar kadar başarıları hikayeleştirme, başarılarınızı pazarlama da önemli olabilir. Çağa göre, topluma göre ve hatta kişiye göre değişen ve aslında göreceli bir kavram olan başarı, kariyer hayatında ise daha somut ve olmazsa olmazlardan. Başarı, yarına geçmemizi kolaylaştırır. Yani hayatımıza devam etmemizi daha kolay kılarken aslında bir yerde beşeri menfaatlerimize de hizmet etmektedir.

Kariyer Yolunda Başarı Beklentisi

“Başarıda kartallarda vardır, yılanlarda” sözünü bir çoğumuz duymuştur. Bu söz şöyle devam eder. Kimi süzülerek gelir başarıya kimi ise sürünerek. Kariyer hayatımızda başarıyı yakalamak için çalışmak büyük önem arz eder. Taktir görmeseniz bile en azından sizin iç huzurunuz ve ben üzerime düşeni yaptım diyebilmeniz için önemlidir. Peki kariyer planlarınızı yaparken karşınıza hiç adil olmayan durumlar çıktı mı? Unutmamak gerekir ki başarı etik değerler ile bir arada ise gerçek bir başarıdır. Çoğumuzun başarıdan beklentisi dopomin yüklü duygular iken üstelik toplum olarak başarıya karşı sabır eşiğimizde hayli düştü. Dış kaynaklı hedefler ve iç kaynaklı hedeflere göre ayrılan somut başarılara baktığımızda aslında başarımızı biz mi istiyoruz yoksa başkaları mı?

Başarınızı başkaları sizin için istiyor ve siz bunu yapıyor iseniz mutlu olmanız zordur. Kariyer dünyanızda zirvede dahi olsanız bile mutsuz olma ihtimaliniz vardır. Fevkalade bir kariyeri bırakıp dağ evine yerleşenleri düşünelim. O halde gerçekten kendi istediğimiz bir işe odaklanmalı ve kariyerimizi bu yolda inşa etmeliyiz. Özellikle üniversiteye başlayacak olan gençler bu hataya sıkça düşmekte ve gelecek endişesi ile hiç haz almadıkları bölümlerde okumak zorunda kalmaktadırlar. Daha sonraki çalışma hayatları üniversite yaşamlarından sirayet eden yapı taşları ile kurulduğundan burada da beşeri tatmin ve mutluluk ihtimalleri düşmektedir.

Para mı Kariyer mi?

Dünya çapında, muhtelif ülkeler ile yapılan oldukça geniş bir araştırma sonucu elde edilen bazı bilgiler, çok fakir ve olması gereken hayati ihtiyaçlarını karşılayamayan kişiler için paranın mutluluk kaynağı olduğu ancak bunun da yetmiş bin dolar ile sınırlandığı, yetmiş bin dolar ve sonrası paranın ekstra bir mutluluk getirmediği, örneğin yetmiş bin doları var ve fevkalade mutlu, ancak yüz elli bin dolar verildiğinde mutlulukları iki katına çıkmadığı görülmüştür. Orta sınıf ve üstü insanlar için ise beklemedikleri paraların kısa süreli mutluluklara sebebiyet verdiği, daha sonraki zamanlarda paraya bağlı farklı mutluluklar yaşamadıkları saptanmıştır. O halde kariyerde para da sadece bir yere kadar önemli ise, aslında elde kalan verimliliğiniz ile kendinize olan saygınızın artması, başarınızın başkaları tarafından kabul görmesi oluyor.

Etik Yollar ile Başarıya Ulaşmak

Gerçekten başarılı bir kariyer için başarıyı gerçekten elde etmiş olmanız, etik yollar ile başarıya ulaşmış olmanız gerekiyor. Kendinize olan saygınız işinize yansırken, başarılarınız ile başkalarınında size saygı duyması ve aranılan isim olmak gerçek bir başarı olarak kabul görüyor. Hayatta işinize dair bir amacınızın olması ve her sabah yataktan bu amaç veya amaçlar için kalkmanın, iş hayatınızı sürdürmek yerine her gün daha iyiye götürerek devam etme anlayışının hakim olması sizi gerçek başarıya götürecektir. Kariyerinizde gerçek başarı için vizyon sahibi olmanız ve bu bakış açısını kaybetmemeniz çok önemlidir.

Vizyon, aslında kendinize nasıl bir geleceği yakıştırdığınız ile alakalıdır. Başarılı bir gelecek ve kariyer için hayalleriniz ve hatta tasarılarınız olmalı, yenilikçi bir bakış açısı ile aklınızdaki en iyiye ulaşana dek çalışmaktan yılmamalısınız. Kariyer basamaklarında yükselirken karşılaşacağınız zorluklar kendinizi tanımanızda fevkalade yardımcı olacak basamaklardır. Evet, zorlukları sizi yükseltecek olan basamaklar olarak görür iseniz başarı size çok daha yakındır.

Kariyer Yaşamı

Zorluklar ile kendinizi ve becerilerinizi sınayabilir ve gelişim gösterebilirsiniz. Kariyer yaşamında başarılı olmanın bir diğer önemli anahtarı da zamanı iyi kullanmak, planlı olmaktır. Planlı olduğunuz taktirde zamanınızı verimli, kaynaklarınızı ise etkin bir biçimde kullanabilirsiniz. Başarılı bir kariyer istiyor iseniz incinmeye ve kalbinizin kırılmasına da hazırlı olmanız gerekir. Bu elbette illaki olacak anlamına gelmez. Ancak sağlam bir duruş size çok şey kazandıracaktır. Başarılı bir kariyer önemlidir ancak bunu nasıl elde ettiğiniz ise çok daha önemlidir.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz