Yatırımcı Arıyorum

Başarılı Pazarlama Personelinin Faydaları

Başarılı Pazarlama Personeli ile Çalışmanın Faydaları

Başarılı pazarlamacılar, karşısındakini konuşmalar ile etkilemeyi ve ikna etmeyi başarabilen insanlardır. Etkili bir pazarlamada başarılı bir satış yapmak ve kazançlı finansal sonuçlar elde etmek için karşınızdakinin hissettiklerinin, düşündüklerinin ve gördüklerinin ötesine geçmek gerekir. Başarılı bir pazarlama genellikle dışa dönüklük ve baskın bir konuşma ile tanımlanır ve içe dönük kişiler iş hayatında satış yapamayacakları düşünüldüğü için bu pozisyonlarda denemekten bile kaçınılan kişilerdir.

İçe dönük sessiz yapıda olan kişilerinden gözünden bakıldığı zamanda durum; bu kişiler bu pozisyonu denemek bile istemezler. Çünkü pazarlama yapmak için dışa dönük davranmak zorunda olduklarına inanırlar ve bu çok konuşmaya dayanan tekniklerin kendilerine hitap etmediğinden kendilerini rahat hissetmezler ve bu pozisyonu istemezler.

Ancak, içe dönük olan kişilerin, olayları derinlemesine analiz ederek karşısındakilere sunacakları çok şey vardır ve analiz karşısındaki ikna etmede önemli bir vasıftır. Pazarlamada liderlik konusunda çok fazla içe dönük profesyonele rastlanmamasının nedeni bu kişilerin büyük bir kariyer hayallerini sürdüremediklerinden veya bir işletme sahibi olmak gibi hedefleri olmadıklarından dolayıdır. Eğer istenirse sessiz içe dönük bir kişide bazı özelliklerinin farkında olduğunda pazarlamada başarılı olabilir.

Bu kişilerin ön plana çıkarılması gereken özellikleri alt kısımda belirtilmiştir:

Başarılı Pazarlama Personellerinde Olması Gereken Özellikler

Özgün bir yapıya sahiptirler

En iyi liderlerin son derece sosyal ve dışa dönük olduğu konusunda yaygın bir yanılgı vardır. Bununla birlikte, liderleri gerçekten mükemmel kılan aslında sahip oldukları becerileridir. Ve çok yüksek sesle konuşuyor olmak çok becerikli olmak demek değildir. Bu yapıya sahip kişiler her ne kadar pasif gibi görünse de, dinleme, ayarlama, problem çözme ve çalışanların işini benimsemesi konusunda motive etmede çok iyilerdir. Bunlar vasıflar gerçekten ilgi çekici bir liderlik araçlarıdır ve bu vasıflara sahip kişiler pazarlamada lider olabilirler.

Ön yargıdan sıyrılmaları gerekiyor

Şirketler pazarlama departmanları için genellikle dışa dönük personelleri işe almayı seçerler çünkü satış yapmakta ve siparişi sonuca bağlamakta daha iyi olduklarına inanırlar.  Bu düşünceleri pazarlamaya personel seçerken hata yaptıran bir önyargıdır. Oysa bu sessiz kişiler çok fazla empati yapma yeteneğine sahiplerdir. Bir satışın nasıl düzgün bir şekilde yapılandırılacağını öğrenmenin önündeki küçük engelleri aştıklarında, bu güçler onlar için süper güç haline dönüşecektir. Pazarlama Taktiklerinizi Geliştirmenin İpuçları

Güçlü zekâları iletişimde etkilidir

Popüler inanışın aksine, bu kişilerin iletişim becerileri doğaları kadar tatminkârdır. Bu sadece odaklanma ve pratik meselesidir aslında. Bir ürünün nasıl pazarlanacağına dair tüm bilgileri güzel bir şekilde birbirine entegre ederek bu konuda uzmanlaşabilir ve benzersiz değerlerini ve güvenilirliklerini net bir şekilde ifade edebilirler. Bu da başarılı bir pazarlamayı sağlar.

Toplantı kültürünü değiştirme becerileri vardır

Bir toplantıda baskın, yüksek sesle konuşan birini görmezden gelmek zor olabilir. Çünkü bu yapıda insanlar, toplantılarda rahatça konuşurlar ve fikirlerini kolayca paylaşırlar. Fakat hiçbir yönetici farklı fikirler ve çözümler sunan bir çalışana karşı duyarsız kalmaz. İyi fikirleri toplantı masasında sunmak için farklı bir yol sunan kişi sessiz bir yapıya sahip olsa bile her zaman karşısındakinin ilgisini çekmeyi başarır.

Yetenekli problem çözücülerdir

Yetenekli problem çözücüler, çok aranan ve nadir bulunan yeteneklerdir. Bu gerçekten, içe dönüklerin en güçlü yanları olabilir. Dışa dönüklere yetişmeye çalışmak yerine, içe dönüklerin arkasına yaslanmalarını, absorbe etmelerini ve sakin yapılarını iş başarınızda kullanabilirsiniz. Masada daha az konuşan, ancak akıllı ve süper stratejik düşünceye gerçekten katkıda bulunan kişi aslında en etkili kişidir.

Pazarlama Personelinin İleri Bakışa Sahip Olması

Modern işyerlerinde; ağ oluşturma, ilişki kurma demenin başka bir yoludur. Ağ iletişiminde en çok takdir edilen yedi davranış dinleme, pozitif tutum, işbirliği / ilişki kurma, samimi ve özgün olma, güvenilirlik, iyi takip ve ulaşılabilirliktir. Bu özelliklerin dinleme, samimiyet, özgünlük ve güvenilirlik birçoğu özellikle içe dönük kişilerin gücüdür. Geleneksel düşünceye meydan okuma için bu özelliklere sahip olmak yeterlidir. İstendiğinde bu kişiler pazarlamada da çok başarılı liderler olabilirler. Pazarlama Yöntemlerinde Yeni Trendler

Pazarlama da en iyi liderler, karşısındakinin sorunlarına çözümler üretebileceğini müşterisine daha problem çıkmadan önce hissettirebilen kişilerdir. Yenilikçi işverenler bu yapıya sahip personellerinin, içe dönük kılan özelliklerini benimsediklerinde, bu kişilerin vasıflarını şirketleri için fırsata dönüştürebilirler.kobi vadisi

Yorumunuz