Yatırımcı Arıyorum

Başarılı Girişimcilerin Tecrübelerinden Öğrenilmesi Gereken Dersler

Başarılı İş Kurmak

Başarılı bir iş kurmanın yolu, nadiren basit bir yoldur. Bu durum sözle ifade edildiğinde; inanılmaz bir ürün üretecek, pazarlayacak ve müşteriler ödemelerini yaparken onları izleyeceksiniz. Daha sonra insanları görevlerini yerine getirmeleri için işe alacak ve CEO olarak rol alacaksınız ve sonunda işi başarmanın keyfine varacaksınız. İşte bu kadar basit gelir.

Elbette, bir iş girişimini tecrübe etmiş biri; bunun gelişen bir başlangıç ​​için ortak bir hikâye olmadığını biliyor. İşin aslı, bir iş kurmak, pek çok beklenmedik zorluklar getiriyor. İnsanlar istifa ediyor, ürünler başarısız oluyor ve girişimci olarak sizin hedefleriniz şaşıyor. Bu beklenmedik zorlukların etkisini azaltmaya yardımcı olmak için, en başarılı girişimcilerin zor yollardan geçerken edindiği tecrübelerden ders almak gerekir.

Başarıya Ulaşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşte bugünün başarılı girişimcilerinin zorlu yollardan geçerken edindiği tecrübelerden edinilecek 4 ana ders;

İlk fikriniz nadiren en iyi fikirdir

Ortaya attığınız ürününüz yeni doğmuş bir bebek gibidir. Ve girişimde bu durumda genellikle çok hassas, kırılgan ve duymak istediğiniz son şeyde ürünün başarısızlığıdır. Hatta piyasada ürün hakkında hiçbir şey duymamak kötü bir yorumdan daha kötüdür. Ne yazık ki hırslı bir girişimci sevdiği bir ürünü piyasaya sürmesi durumunda genellikle böyle bir süreçten geçer. Pazarınız tam olarak size ürününüzün iyi olduğunu söylemek istemediğinden, hiçbir şey söylemiyor ve içeriğinizle etkileşime girmiyor olabilirler. Hatta ürün reklamlarınıza tıklama alamıyorsunuz, ziyaretçi sayınız azalıyor ve e-posta listelerinden sizi çıkartıyor da olabilirler.

İlk fikrinizin sizin en iyi fikriniz değildir, ancak pazarınızı ve gerçekte neye ihtiyaçları olduğunu anlamak için elinizden gelen her şeyi yaparsanız karlı bir fikre dönüşebilir. Kazanmanın tek yolu herkesten önce hızlı bir şekilde ürününüzün durumunu öğrenmektir.

Ders: İş fikirlerinizle evlenmeyin. Önemli olan metriklere odaklanın. Ve işletme kurulum işleminizden önce ve sonrasında her şeyi test edin.

Yanlış kişiyi işe almak, doğru kişiyi beklemekten daha pahalıdır

Bir amatör girişimci ilk çalışanını işe almak için genellikle çok aceleci davranır ve büyük çoğunluğu yanlış kişileri işe alır. Ancak yanlış kişiyi işe almanız hata olabilir. İşinde iyi olan birini daha pahalı olsalar bile işe alması uzun vadede daha iyi fikirdir ve yüksek performans, size para kazandırır.

Ders: Çalışmaya başladığınız dönemde aralıklarla işe alımlar yapın. Sadece başlangıçta acil pozisyonlar için dışarıdan yardım almayı deneyin.

Sağlığınız doğrudan işinizin başarısını etkiler

Girişimciliğin karanlık bir tarafı vardır, bu da zihinsel sağlık rahatsızlıklarıyla dolu bir taraftır. İstatistiksel olarak, girişimciler iki kat depresyon ile mücadele ederler. Ve bu oran daha az iddialı meslektaşlarına göre beş kat fazladır. Elbette, girişimcilik yaşam tarzının, girişimcileri kimyasal dengesizliklerle çekme eğiliminde olduğu konusunda bir iddiada bulunabilirsiniz, ancak bir işletme kurmanın depresyon, hatta bipolar bozukluk ile ilgili semptomlar yaratması veya en azından ağırlaştırması eşit derecede muhtemeldir.

Ders: Zihinsel ve fiziksel sağlığınız her şeydir ve başarınızın maliyetine değmez. Uzun ömür ve sürdürülebilirlik odaklı bir girişimci olun, bu da fiziksel ve zihinsel sağlığınıza odaklanmanız gerektiği anlamına gelir. Sağlıklı beslenin, sık egzersiz yapın ve haftada birkaç kez iş ile bağlantıyı kesin. Dünyadaki Başarılı Girişimcilerin Hikâyeleri

Başarıya giden yol uzun olabilir

İşinizi kurduğunuzda, rüyalar boldur ve sadece geceleri hayal edilmez. Gün boyunca, milyonlarca dolar kazanmanın ya da dahi düzeyindeki çalışanlardan oluşan bir ekip oluşturmanın nasıl bir şey olduğunu dikkatlice merak ediyorsunuzdur. Sıfırdan bir şirket kurmak zaman ve iş gerektirir. Bazen mükemmel bir fırtına olur ve her şey daha hızlı ilerler, ancak uzun vadeye de odaklanın. Bazen, gerçeklik çok daha sıkıcı, ama aynı zamanda çok daha muhtemeldir. Girişimcilikte başladığınız bu yolculuktan zevk almanız gerekir. Eğer seviyorsanız, başaracaksınız demektir.

Ders: İş serüveninizde sabırlı olun ve kendinizi veya şirketinizi başkalarıyla karşılaştırmayın. Ve kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanın. Girişimcilik şimdiye kadar yaşadığınız en güzel, aynı zamanda en değişken tecrübe olabilir.

Girişimciliğe Adım Atmak

Girişimci yolculuğunuz boyunca pek çok beklenmedik dönüşler yaşayabilirsiniz ve ortaklarınızdan veya müşterilerinizden davalara maruz kalabilirsiniz. Hatta aynı gün içinde para kazanabilir ya da hepsini kaybedebilir, satışlarınızı büyütebilir veya iflas bile edebilirsiniz. Neyse ki, başarılı girişimcilerin tecrübeleri gitmek istediğiniz yere ulaşmanız için size yol gösterici ışık olacaktır. İş Girişiminde İflas Sebebi Olan 5 Hatakobi vadisi

Yorumunuz