Yatırımcı Arıyorum

Başarılı İçeriklerin Ortak Özellikleri

İçerik Üretmek

Günümüz içerik pazarlama dünyasının karşısına çıkan büyük bir sorun vardır;  bu aşırı doygunluk yaşanmasıdır. Doğru yapıldığında, içerik pazarlaması oldukça etkili, düşük maliyetli ve karlı bir pazarlama stratejisidir. Ancak, haber ve blog yayınlarında ve organik arama sonuçlarında daha fazla görünürlük elde etmek için rekabet eden çok sayıda rakip olduğunda geri sıralarda kalmak olası bir durumdur.

Bazı raporlara göre, üretilen tüm içeriklerin sadece dörtte biri herhangi bir bağlantı veya paylaşım çekmektedir. Yani tüm içeriğin dörtte üçü, bunları üreten markalar için esasen değer taşımamaktadır ve geri dönüşüm sağlamamaktadır. Rekabet her geçen gün daha da sertleşirken, tüketici zevklerinin gittikçe artması, içerik alanındaki bu kalite açığını daha iddialı bir şekilde büyütecektir. İçerik Pazarlama Nedir?

Peki; başarılı içerikleri diğerlerinden ayıran özellikler nelerdir?

Başarılı İçeriklerin Ana Bileşenleri

1. Eşsiz bir konu seçilmelidir

Bu bileşen temel bir konudur ve muhtemelen listelenen bileşenlerden en eski bileşenledir. Zaten defalarca ele alınmış bir konu ele alınırsa, söyleyecek yeni veya ilginç bir şey olmadığı sürece kimse tarafından okunmayacaktır. Eğer öne çıkmak isteniyorsa, daha önce kimsenin vermediği bilgiler vermek gerekir. Şayet yazılacak konuda kısıtlı bir bilgi varsa ve içinde bulunduğu endüstri de yeni gelişmeye maruz kalınmıyorsa, kapsamlı bir şekilde ele alınarak benzersiz bir dönüş yapılabilir ve durum telafi edilebilir. Örneğin, eski bir işlem hakkında yeni bilgiler sunmak veya popüler bir konu hakkında muhalif bir bakış açısı sunmak içeriğin öne çıkmasını sağlayabilir.

2. Yararlı rehberlik edecek içerikler seçilmelidir

Benzersiz bir konu seçmek iyi bir başlangıçtır, fakat konu insanlar için önemli mi? Yararlı mı? Pratik mi? Değerli mi? diye düşünmek gerekir. Şayet rehberlik edecek bir kapasiteye sahip değilse içerik, okunmayacak, paylaşılmayacak veya bağlanmayacaktır. En başarılı içerik türleri aslında insanlara yardım eden içerikler gelmektedir çünkü değer sağlarlar. Belirgin seçimler nasıl yapılır tarzındaki yazılar ve öğretici yazılardır, ancak bu kategorilerle sınırlı kalınmamalıdır. Fikir bildirimleri, genel bakış bildirimleri ve SSS gönderileri bile faydalı olabilir.

3. Kanıtlanmış araştırmalara dayandırılmalıdır

Araştırmadan bahsederken, yazıda bazı alıntılar eklemek gerekir. İnsanlar doğal olarak nesnel kanıtlarla desteklenmeyen içerik üzerinde iyi araştırılmış içeriğe güvenirler. En iyi eylem yolu, bir araştırmayı yaparak kişinin kendi araştırmasını üretmesidir. Bu, içerikteki özgünlük değerini daha da artıracak ve daha önce hiç kimse bu bilgiyi teklif etmediğinden, okuyanlar için daha değerli olacaktır. Ancak bu her zaman mümkün olmadığından veya düşük maliyetli olduğundan, uygun bir alternatif ikincil araştırmadır. Başkalarının içerik konusu hakkındaki araştırma sonuçlarını tarihli olarak alıntı yaparak içerik hazırlanmalıdır. Fakat yetkili kaynakları alıntılanmamalı ve talepleri yedeklemek için harici bilgiler kullanılmamalıdır.

4. Konu hakkında tahmin edecek düzeyde detay verilmelidir

Yazının kelime sayısı, içine eklenilen detayların miktarı ve faydalı içerik dolgusuna göre çok önemli değildir. Birincisi ham bir detay ölçüsü, ikincisi ise bir özsellik ölçüsüdür. Verilecek mesaja ne kadar fazla ayrıntı eklenirse, o kadar değerli olacaktır. Ne kadar öz bilgiler veriliyorsa okuyucuya verilen kelime başına değer o kadar fazla olur. İçeriğin başarılı olması isteniyorsa öz ve gerekli olduğu kadar detay vermek gerekir.

5. İçeriği farklı kılacak akılda kalıcı bir tını eklenmelidir

Sadece sayfaya içerik eklemek için yazı yazılmamalıdır. İçeriğe akılda kalıcı bir anlam yüklenmelidir. Bu ister gizlice yazarın kişiliğinden bir yansıma olsun, ister marka için benzersiz bir görünüm olsun akılda kalıcı bir özellik olmalıdır. Mesela içeriğe uygun bir yazı karakteri seçmek, figürlü bir tarz seçmek, samimi bir üslup seçmek şeklinde olabilir.

6. Doğru biçimlendirme yapılmalıdır

Biçimlendirme, içeriğin yüzeysel olarak kalitesi görünmesini sağlar. Ancak aslında fark edebilirliği daha önemlidir. Birçok çevrimiçi okuyucu, tek bir kelime okumadan sadece bir yayına göz atar ve anında o içeriğin değerine dair bir izlenim oluşturur. İçerik yalnızca metin ise ve büyük bir duvar metni içinde gruplandırılmışsa, ayrıcalıklar, numaralı listeler, başlıklar, gömülü görüntü ve videoların bulunduğu alt bölümlere ayrılırsa, bunların beğenilmesi çok daha olası olacaktır. Yazı estetik açıdan hoş ilgi çekici bir biçimlendirme yapılmalıdır.

7. Paylaşılabilirliği sağlayan duygusal bir bağ oluşturmak

İçeriği başarılı kılmanın en iyi yolu, paylaşılmasını sağlamaktır ve bunu yapmanın tek yolu, insanları arkadaşlarıyla ya da aileleriyle paylaşmaya teşvik eden duygusal bir bağ oluşturmaktır. Bu duygusal bağ, mizah veya sürpriz, hüzün veya heyecan ve hatta korku şeklinde olabilir. Duygu ne kadar güçlü olursa, diğer tüm içerik denetimlerinin yerinde olması koşuluyla bir paylaşıma ilham verme olasılığı artar.

İçerik Oluşturmak

Bir içerik oluştururken, bu yedi önemli bileşenin bulunması durumunda, içerik kalitesi açığını aşılabileceği gibi rekabette başarılı olma olasılığı artmaktadır. Bir içerik hazırlarken daha fazla içerik bileşeni kullanmak demek, web’te daha fazla alan, daha fazla trafik ve daha fazla görünürlük demektir. Ancak kalitenin her zaman önce gelmesi gerektiği unutulmamalıdır.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz