Yatırımcı Arıyorum

Başarılı İş Adamlarının Ortak Özellikleri

Başarılı İş İnsanı Olmak

Bugün bilişim dünyasının en başarılı ve zengin iş adamlarından biri anılarını anlatırken 30 yaşında işten kovulduğunu, kendi kurup emek verdiği firmanın ellerinden gidişini o yıkımla intiharı bile düşünecek kadar ağır bir üzüntüye boğulduğunu ifade eder.

Nasıl Başarılı İş Adamı Olunur?

KARARLI KİŞİLERDİR

İş adamını bunalımdan çıkaran nokta yeniden başlayabilirim motivasyonudur. Kaybettiği işi onun amacıdır ve yeniden amacına kitlenmek, o işi yapmaya odaklanmak ve bu konudaki önüne çıkacak engelleri aşmaya istekli olmaktır kararlılık.

Kararlı olmak bir an değil bir süreçtir ve aşamalardan oluşmaktadır. Kişinin kendisine inanması, kişinin amaca ulaşmakta gayretli yani ısrarcı olması ve sabırla çalışması. Çalışırken daima çözüm üretir pozisyonda olması her engelde bunu da çözecek bir yol var anlayışı ile hareket edilmesi, süreci başarıya taşıyan son ve güçlü adımdır.

MÜSRİF DEĞİLLERDİR

Para kazanmak ister girişimci ister iş gören olsun herkes için zor ve zahmetli bir süreç paramızı kazanırken yaşadığımız zorlukları harcarken hatırlamak, kazancımıza değer vermektir müsrif olmamak.

Müsrif olmayan kimseler paralarını nasıl harcayacaklarının planını yaparlar ve harcamalarını sınırlandırırlar. Genellikle lüks tüketimden uzak durarak sade yaşam alanlarını seçerler.

DENERLER

Girişimciler başarılı olduktan sonra uygulanmaya başlamış sisteme dokunmaya korkar gitgide geleneksel bir yapı oluşturmayı benimserler ve bu yaklaşım, süreç içinde işletmeye zarar verebilir. Sürekli dinamik bir yapı sergileyen yaşam işletmeler de dahil hayatın hiçbir anının statik kalmasına izin vermeyecek ya geliştirecek ya yok edecektir.

Yaşamın dinamizminin farkında olan girişimciler zaman zaman yaklaşımlar gösterir yeni bir hizmet ya da ürünü sunmaya ya da yeni bir yöntemi uygulamaya cesaret ederler.

AYKIRI OLMAYI GÖZE ALABİLİRLER

Başarılı iş adamları genellikle bulundukları konuma razı olmayan alışılmışın dışında isteklere odaklanan kişilerdir. At arabaları kullanılırken tekerlekler üzerinde giden aracın hayal edilmesi gibi alışılmışın dışında yeni bir fikre odaklanabilirler, denenmemişi denemeye isteklidirler. Bu uğurda

HERKES TARAFINDAN ANLAŞILABİLİR ÜRETKENLİK

Topluma arz edilen ürün ya da hizmetin toplumdaki her kesimden insanın kullanabileceği kolaylıkta olmasını hedeflerler. Zor olan belirli yetenek ve zekâ gücü gerektiren ürünler ancak uzmanlık isteyen belirli meslek alanlarında kullanılmak üzere üretilir. Genel tüketiciye sunulan ürünlerde anlaşıla bilirlik ve kullanıla bilirlik detayını önemserler. Başarılı İş İnsanı Olmak

TÜKETİCİ DEĞERLERİNİ ÖNEMSERLER

Tüketici beklentilerini araştırarak, tüketicinin tepkilerini ölçerek ürün hazırlarlar. Ürün kullanımından sonraki geri dönüşleri takip ederler.

DEĞİŞİME AÇIKTIRLAR

Günümüz söylemi ile inovasyon faaliyetlerine açıktırlar. Ortaya konulan bir ürünün yeni versiyonlarının üretilmesi, ürünün geliştirilerek yeni formlarının yeni fonksiyonlarının uygulandığı ürünlerin üretilmesi.

RİSK ALIRLAR

Yepyeni bir ürüne yatırım yapabilirler, yeni fikirlere açıktırlar yeni bir projeyi uygulamaya koyacak istek ve enerjileri vardır.

HEDEFE KİTLENİRLER

Başarılı iş adamları sorunlar ile karşılaştıklarında ya da ulaşmak üzere bir amaç belirlediklerinde bu uğurda her mücadeleyi vermekten çekinmezler. Çözüm aramak, yeni yöntemler ve yeni çözüm yolları denemek amaca ulaşıncaya kadar dirayet göstermek ortak özellikleridir.

HIRSLIDIRLAR

Hedefe kitlenmek ve risk almak aslında hırslı olmanın beraberinde gelen karakteristik özelliklerden, hırslı kişiler yenilgiyi kabul etmekte genellikle zorlanırlar ve bu neden ile yenilmemek, kaybetmemek için amaçlarına odaklanıp çok çalışırlar. Engelleri kaldırmak için inanılmaz çabalar sarf edebilirler. Başarı İçin En İyi İş Kitapları

FIRSATLARI DEĞERLENDİRİRLER

Piyasa koşullarında oluşabilecek ticari fırsatları takip eder firmanın amaçları doğrultusunda fırsatları değerlendirirler.

UYUMLUDURLAR

Değişen piyasa koşulları karşısında yeni yönetim ya da üretim uygulamaları gerekiyor ise cesur kararlar alabilir şartlarla uyumlu şirket politikalarını benimseyebilirler. Asıl olan firmanın varlığını sürdürmesi olduğundan gelenekçi çizgilerinden ayrılabilirler.

Başarılı İş İnsanının Örnek Hikayesi

Genç iş adamının öyküsü Doğu Anadolu kentlerinden birinde başlar, mesleği mandıracılıktır yurt dışına İngilizce öğrenmeye gider bu arada bir üniversiteye başlar. Bulunduğu ülkenin yaşadığı şehrinde yediği peynirler hoşuna gitmez böylece Türk peynirlerini imal edip satmaya karar verir. Batmakta olan bir fabrikayı satın almaktan çekinmez ve başarılı olur.

Başarısını özetlerken ürününde sade olmayı seçtiğini, risk alacak cesareti ürününe güvenmekten aldığını, kâr elde etme amacına odaklandığını, çalışan ekip ile birlikte hareket ettiğini ifade ediyor.

Risk almak, çalışkan olmak, fırsatları değerlendirmek, azimli olmak özellikleri örnekteki iş adamının yaşamında da hemen göze çarpmakta. Risk almış, ürününe inanmış, işinin her zaman başında olacak kadar çalışkan.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz