Yatırımcı Arıyorum

Başarılı Liderlerin Sahip Olduğu Ortak Özellikler

Başarılı Yöneticilerin Bilindik Özellikleri

İşveren. Bir firmada yeni işe alınan veya çalışan kişileri ve günlük işlemleri denetlemenin yanında çalışanlara görevlerini yerine getirmeleri için talimatlar veren kişidir. Bir işverenin genellikle bir firmada yönetim pozisyonunda olduğu için rolü liderliktir. Bir lider de genellikle bu tür bir yönetim pozisyonunu işgal etse de, tüm işverenler bir lider değildir.

Liderler; diğer insanlar üzerinde ne kadar otorite sahibi oldukları konusunda etkilerini görmek yerine, çalışanlara en iyi çalışmaları yapma, ortak hedeflere ulaşma ve şirketi daha iyi hale getirme konusunda nasıl ilham verebileceklerini araştırırlar.

Etkin Yöneticilerin Özellikleri Nelerdir?

Kurucu ve yöneticilerin yenilikçi ve etkili bir lider olmak için hangi özellik, beceri ve stillere sahip olmaları gerektiğini bilmeleri gerekiyor. Bu konuda başarılı liderler üzerinde yapılan araştırmalar ışığında; başarılı liderlerin ortak özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Başkalarından fikir almak

Bir lider olarak, müşteri veya üst yönetime karşı sorumlu olabilirsiniz. Ancak bu, bir sorun karşısında çözüm üretmekten yalnızca sizin sorumlu olduğunuz anlamına gelmez. Aslında, ekibinize yardım için başvurmak kendi yükünüzü hafifletmekle kalmaz, çalışanlarınıza şirkete değerli bir katkı sağladıklarını hissettirir. Liderler, fikir alışverişi yaparak gerçek anlamda işbirlikçi bir ortam oluşturmalarını ve ardından ekip üyelerinin bu fikirleri gerçeğe dönüştürmelerine yardımcı olan kişilerdir. Lider Olmak yada Olmamak

Sürekli iletişim halinde bulunmak

Etkili olmayan liderlerin sahip olduğu en büyük sorunlardan biri, ekipleriyle ne kadar iyi ve ne sıklıkta iletişim kurduklarıdır. İletişimdeki aksaklıklar karışıklığa ve çatışmaya neden olur, bu yüzden sürekli iletişim halinde bulunmak en iyisidir. Çalışanlarla sürekli iletişim halinde bulunmak, şirketin stratejik vizyonunu paylaşma konusunda özellikle önemlidir. Ayrıca şirketin bütün üyeleri arasında samimi bir iletişim kültürü geliştirmenin yanlış anlamaları ve güvensizliği önlemeye yardımcı olduğu da kesindir. Bir konuda neyin işe yarayıp neyin yaramadığı konusunda, herkesin konuşmanın bir parçası gibi hissetmesine yardımcı olur. Ayrıca liderin de açık ve dürüst geri bildirimde bulunması önemlidir. Çünkü bu kavram tüm ilişkilerin temelini oluşturan güven duygusunu besler.

Gelişimin ölçülmesi

Bir liderin nihai hedefi, geliştirmek için herkesin birlikte çalışmasını sağlamaktır ancak ölçmediğiniz şeyi geliştiremezsiniz. Analitik ve ilerlemenin ölçülmesi, daha sonra yapılması gerekenleri anlamak için liderlerin en iyi tahminleri yapmalarını sağlar. Ayrıca kuruluşlar, değer önerilerini ve bu önerilerle nasıl bir pazarlama yapacaklarını göz önünde bulundurmalılardır. Uygulanacak stratejilerin belirlenmesinde bu önemli bir rol oynar.

Hatalarla yüzleşmek

Başarısızlık, kabul edilmesi zor olan bir şeydir, ancak gelecekte daha iyi kararlar alınmasında tecrübe sahibi olunmasını da sağlar. En iyi liderler üzerinde yapılan araştırmalara göre bu liderler bir hata karşısında kendilerini suçlamak yerine hataları benimsedikleri sonucu ortaya çıkmıştır. Yenilikçi liderler, bir konunun tam olarak teşhis edilmesinde istekli olduklarında harika bir fikir elde edebileceğinin farkındalardır. Çoğu şirket yöneticisi müşteri sorunlarında veya kötü teslimatlar da çok hızlı bir şekilde hareket etmenin sorunu çözeceğini düşünmektedir. Lakin bu sorun karşısında durakladığında atılımlara sebep olabilecek bir değişiklik yapılabilir. Ayrıca bu liderler, kendi hatalarını benimsemenin yanı sıra, ekibinin hatalarında da yol gösteren kişilerdir. Liderlik Yeteneği ve Duygusal Zeka

Esneklik oluşturun

Her işletme, zaman zaman zorluklarla karşı karşıya kalır ve bir lider şirketi bu zorlu noktalar boyunca yönlendirmekten sorumludur. Esneklik, adaptasyon, aksilik ve engeller karşısında geri sıçrama yapacak kadar güçlü olmak, başarılı bir liderin temel özellikleri arasında gelir. Bu liderler uzun vadeli strateji ve hedeflere odaklanması gerektiğinde yol boyunca zorluklara ve engellere maruz kalabilirler. İşte böyle zamanlar da kimsenin göremediği çözümleri bu liderler bulur ve bu özellik başarılı bir lider olmada hayati bir önem taşır.

Perspektif bakış

Liderler gün içinde yapması gereken pek çok küçük işten dolayı, bazı günlük işlemlere yetişemeyebilir ve gözden kaçırabilirler. Başarılı liderler, uzun vadeli hedefleri etkileyen günlük kararlar vermeleri gerektiğinde, olayın büyük resmine bakarlar. Ve stratejik iş planını ekibine aktarıp bazı günlük kararların alınmasında personellerine yetki verirler. Bu şekilde hem kendilerine önemli kararlar almada zaman ayırırlar hem de ekip içi iletişimi güçlendirirler.

Başarılı Bir Liderlik İçin Gerçekçi Olmak

Tüm başarılı liderlerin yaklaşımlarında gerçekçi bir iyimserlik hissi bulunması gerekir. Buradaki anahtar kelime “gerçekçi”dir. Kendi fikirleriniz konusunda kendinize karşı dürüst olmalısınız ve bu fikirlerin en iyi olamayacağını itiraf etmekten çekinmemelisiniz. İşlerin bitmesi için ısrar etmek gerekir ama yanlış yolda ısrar etmekte başarının düşmanıdır.

Yenilikçi liderler, iyi fikirlerini öldürmenin kabul edilebilir olduğunu biliyorlar, çünkü harika fikirlerin her zaman önüne geçildiğinin farkındalar.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz