Yatırımcı Arıyorum

Başarılı Logo Tasarımı İçin Gereken Nitelikler

Başarılı Logo Hazırlamak

Başarılı hazırlanmış bir logo; yalnızca şirketinizin hatlarını çizerek fark edilmesine yarar sağlamakla kalmaz, aynı zamanda müşteri kitlenizin şirketinizin kimliği ve neyi temsil ettiğiniz hakkında anında bilgi sahibi olmasını sağlar. Bu da doğru müşterilerin çekilmesinde etkilidir. Başka bir deyişle, işletmenizin marka itibarını oluşturmak için gerçekten önemlidir.

İyi hazırlanmış bir logonun sahip olması gereken özellikler vardır. Bu özellikler arasında fiziksel tasarım özellikleri olduğu kadar soyut özelliklerde mevcuttur.

Logo Tasarımının Önemi

Bir logonun fiziksel tasarımının başarılı olması kadar soyut niteliklere sahip olması da önemlidir. Ve her ikisi de net hedeflere ulaşılmasında, sonuçları daha kolay ölçülebilir hale getirir. İşte iyi hazırlanmış bir logonun sahip olması gereken nitelikler:

Benzersiz Olmalıdır

Logonuzun benzer markalardan öne çıkacak şekilde tasarlanmış olması gerekir. Bunun için logo da güçlü bir görsel etki yaratmak gerekir ve bunun için mevcut trendlerin dışında kalan tasarım öğeleri de kullanılmalıdır. Markanın benzersiz bir hikayesi olmalı ve bu hikâye farklı bir logo tasarımı için yol gösterici olduğu bilinmelidir. Markalaşmak = Geleceğe Yatırım

İlgi Çekici Olmalıdır

Alaka düzeyi, logo tasarımının hedef kitlenize ne kadar iyi bağlandığı ile ilgilidir. Hedef kitle araştırmasını, yaş ve eğitim gibi geniş tanımlayıcılardan, değerler ve hobiler gibi daha dar olanlara kadar tam olarak kiminle konuşması gerektiğini anlamak için yapmak önemlidir. Hedeflenen kitleyle ilgili bilgiler kullanılarak, tasarım öğelerinin kendilerine en iyi şekilde hitap edecekleri araştırmaya rehberlik edilmelidir. Bu, yukarıdaki önceki konuyla dengeleme eylemini içerir yani logonuzun farklı olmasını istersiniz, ancak hedef tüketicilerin onunla bağlantı kuramayacağı bir yapıda olmamalıdır.

Anlaşılabilir Olmalıdır

Dikkat edildiğinde en iyi logolar, bir bakışta anlaşılacak kadar basittir. Ünlü grafikerlerin bu konuda ortak düşüncesi, bir logo hedef kitlesinin, bir mağazanın kalabalık raflarında, reklamında, pazarlama veya tanıtım amaçlı kullanılan herhangi bir aracındayken saatte 70 mil hızla giderken bile dikkat çekecek basitlikle olması gerekmektedir. Bu yüzden sıcak bir atmosfer yaratmak için mütevazı tasarım dokunuşları kullanılmalıdır ve basitlik, doğrudan hafızaya alınabilirlik ile bağlantılıdır. Bir logo özlü bir marka mesajını içermelidir ve bu kolayca okunaklı yazı tipleri, minimalist şekiller ve küçük ayrıntılarla elde edilir (tasarımın tek renkli veya küçük boyutta ölçeklendiğinde ne kadar iyi çalıştığı unutulmamalıdır).

Zamansızlık

Bugün bir logonun iyi olması yeterli değildir çünkü gelecek yıllarda da iyi kalması gerekmektedir. Her ne kadar yeniden logo tasarımı bir seçenek olsa da sürekli değişiklikler tüketicilerin bir logoyu bir şirketle ilişkilendirme becerisine engel olabilir. Bu yüzden iyi bir logo baştan beri zamansız olacak şekilde tasarlanmalıdır. Bu sebepten başarılı grafikerlerin çoğu bir logo tasarlarken hem klasik hem de modern hissettiren bir logo oluşturmak için ince, geometrik şekiller kullanırlar.

Zamansız bir logo için, yutturmaca trendlerden kaçınılmalı veya sürdürebilirlik için sürekli olan trendleri takip edilmelidir. Trendler, izleyicilerin logoya vereceği süreden daha hızlı bir şekilde kendilerini gösterir. Bunun için logo tasarımı yapılırken pazar araştırmasına dayalı kaliteye odaklanılmalı ve zaman sınavından geçmiş, bilinen logolar gözden geçirilmelidir. Bunun yanında bazı ünlü logolar modern çağa ayak uydurmak için kendilerini güncellerken, markayı logo yinelemeleri boyunca bile tanınmaya devam edilir.

Uyarlanabilirlik

Uyarlanabilirlik, logo tasarımının dijital ve fiziksel olarak mümkün olan tüm ortamlarda ne kadar iyi hayata geçirildiği anlamına gelir. Bu yüzden birden fazla konfigürasyonla tasarlanmış, dijital ve fiziksel uyarlanabilir logolar tasarlanmalıdır. Duyarlı logolar boyut ve karmaşıklığa göre değişir ve bazen çeşitli hedefleri barındırmak için farklı renklerde bile bulunur. Mobil, web, dijital, baskı, her ölçek ve şekil için iyi bir logo tasarımı uygun olmalıdır.

Harika bir logo tasarımında hazırlayan kişinin yetenekli olduğunu söylemek kolaydır, ama bunun ne anlama geldiğini veya gereken niteliklere sahip olup olmadığını belirlemek zordur. Yalnız net bir durum vardır ki; bu da başarılı büyük firmaların logolarının kazara oluşmadığı gerçeğidir. Bu büyük logolar eleştirel düşünme, sorgulama, işbirliği yapma, keşfetme, başarısızlık ve yeniden başlamanın sonucu, olarak ortaya çıkmışlardır. Şirket Logosunu Değiştirmek Doğru Bir Karar mı?

Logoda Marka Vizyonu

Logonun; renkleri, yazı tipleri, boyutları, şekilleri gibi her detayı müşterilerin üzerinde yarattığı etkiyi değiştirebilir. Güçlü bir logo tasarım süreci marka vizyonunu hayata geçirmek için en iyi fırsattır. ve bu fırsatın değerlendirilmesi şarttır.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz