Yatırımcı Arıyorum

Başarılı Startup İçin

Başarılı Startup Yöntemleri

Startup olma yolunda artık hayallerden çok daha fazlasını yaparak harekete geçtiniz. Ancak başarılı bir startup için bazı tekniklere ve stratejilere ihtiyacınız olabilir. Bir startup yolculuğu muazzam fikirler ile başlasa da yola çıktıktan itibaren gerçekçi ve ayaklarınız yere basıyor olmalısınız. Ayrıca taktiklerinizin ve özellikle stratejilerinizin fevkalade güçlü ve farklı olması da sizin için büyük avantaj olacaktır.

Sizin ve startup şirketinizin temelini oluşturacak olan bir yerde stratejilerinizdir. Sizi diğer rakiplerinizden ayıracak ve güçlü kılacak olan stratejiler, amacınıza ulaşmak üzere uygulayacağınız yöntemlerinizdir. Kısacası başarılı olmanın bir yolu farklı olmaktan geçmekte.

Startup’da Fark Yaratmak İçin Neler Yapmalı?

Evvela unutmamak gereken öncelikli olgu, her müşteri kendini tek müşteri gibi hissetmek ister. Müşterinizin kendini nasıl özel hissettirebilirsiniz bu kolay ve önemli sorudan başlamalısınız. Son günlerde özellikle bayanların cep telefonlarını istila eden fal programlarını görmüş, duymuşsunuzdur. İki farklı fal programı düşünün. Birinin baktığı fallar gerçek ile daha çok eşleşmesine karşılık salt fal yorumu yapmakta, bir diğeri ise hoş geldiniz, ne güzel sizi görmek, bize enerji verdiniz, enerjiniz harikulade gibi motive edici sözler ile başlıyor ve fal yorumunu yapıyor.

İkinci örnek fal programının kat be kat çok daha fazla tercih edildiğini ve indirildiğini biliyor muydunuz? Bu sizin işinizle çok alakalı olmasa da vermek istediğimiz örnek, müşterinize ne hizmet yahut ürün sunuyorsanız sunun, kendisini özel hissettirmenin yollarını bulmalısınız. Bir diğer önemli husus ise sizin ekibiniz ile alakalıdır. Başarılı bir startup şirketi oluşturabilmek için takım ruhuna inanmalı ancak en önemlisi takımınızı doğru ve size inanan insanlar ile birlikte kurmalısınız. Pazarlama ekibi bir startup için fevkalade önemlidir. Pazarlama ekibi ve doğru pazarlama taktikleri ile başarıya çok daha yakın durabilirsiniz.

Startup Kurarken Düşük Bütçe ile Başarı Sağlamak

Hiç bir zaman bütçenizi küçümsememelisiniz. Bir çok startup şirketi, küçük paralar ile büyük başarıla ulaşmıştır. Burada paradan önemli meziyetler ve başarılardır. Başarı için muazzam rakamlarda paralara ihtiyacınız yok. Gayet makul paralar ile de merak uyandırabilir, başarıyı elde edebilirsiniz. Reklam, tanıtım ve muhtelif masrafları iyi gözden geçirmeli ve bütçeleri doğru ayırabilmelisiniz.

Dirsek Teması

Sizi başarılı bir sonuca götürecek olan kavramlardan bir tanesi aslında hedef kitlenizdir. Hizmeti yahut ürünü sunduğunuz bu hedef kitle, pazarda başarınız için büyük rol oynamaktadır. Geri dönüşleri takip etmeli ve tepkilere göre revize etmeye hazır olmalısınız. Bu geri dönüşlerin olumlu anlamda olması sizin hedef kitlenizi net tanımanız ile de son derece alakalı. Doğru kitleyi yakalayıp ürün yahut hizmeti de beğendirdiğiniz taktirde başarı sizindir. Bir de elbette network sistemi var ki bu da son derece mühim. Network ağınızı genişletebilmek ve mümkün olduğunca insanlar ile iletişimde kalabilmek gerekli.

Deneyimli kişiler ile fikir alışverişleri de yeni fikirler açısından oldukça kıymetli. Dirsek teması yaptığınız kişileri anlayabilmeniz ve isteklere karşı tarafın gözünden bakabilmekte startup için ince ancak önemli detaylardır. Eleştiriler hususunda da bakış açınız önemli. Fevri tavır ve görüşler sizi zedeler. Olumlu ve sakin bakış açısı ise markanızın kazanmasına vesile olur.

Sosyal Medyayı Kullanmak

Elbette bir de sosyal medya ağları var. Bugün sosyal medya pazarlama konusunda kelimeler ile zor tarif edilebilecek bir öneme sahip. Müthiş bir pazar aracı olmuş vaziyettedir. Sosyal medyayı hafife alan tavırlar içerisine girmek büyük kayıplar vermenize sebep olur. Etkileşim içerisinde olduğunuz sosyal medya takipçilerinizin ilgisini daimi kılmakta önemli bir başka ayrıntı. Sosyal medya etkili olduğu kadar yorucu ve zaman zaman zorlayıcı bir zemin olabiliyor. Bu açıdan sabırlı ve her takipçinize cevap verebilecek kadar içinde olmanız da mühimdir. Unutmamalıdır ki bir startup şirketi için müşteri kazanımı hayati değer taşır.

Akabinde pazarı iyi tanımak ve analiz edebilmek gerekir. Bir de ben tüketici yerinde olsam ne gibi farklılıklar aradım sorusu ile mevcut olmayan eksikleri görebilmek bir startupçı için oldukça önemlidir. Yeni fikirlere daima açık olmanız gerektiği de unutulmaması gereken bir diğer önemli husus. Eğer daha evvel pazarlama hususunda tecrübeniz yok ise evvela pazarlama konusunda kendinizi geliştirmeli, tecrübeli kişilerin fikirlerini almayı da ihmal etmemeli. Pazarlamaya ne kadar hakim iseniz startup ta başarılı olma oranınız o derece artacaktır.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz