Yatırımcı Arıyorum

Başarısızlık, Başarı Mıdır?

Başarı Hikayesi

Bugün dünyanın en zengin iş adamları arasında yer alan girişimci zor bir ülkede yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelir. Kendisini o yıllarda biraz kavgacı bir çocuk olarak tanımlayan girişimci, ergenliği yaşadığı yıllarda bulundukları bölge turizm açısından popüler hale gelince,  turistlere kendisine İngilizce ders vermeleri karşılığında şehri gezdirebileceğini söyler. Yabancı dil öğrenmek için kendisine göre bir çözüm yolu bulmuştur.

Lise bittikten sonra iki kez üniversite sınavına girer her iki sınavı da kazanamaz. Çok çalışması gerektiğinin farkındadır bir daha dener bu kez daha fazla çalışmıştır, eğitimci olabileceği bir bölümü kazanır, İngilizce öğretmeni olur fakat mezun olduktan sonra yaptığı onlarca iş başvurusu geri çevrilir sonunda küçük bir üniversitede düşük bir maaş ile iş bulur, bilgisayar kullanmayı bilmemektedir. Elindeki en iyi kazanım yabancı dil olduğundan küçük bir çeviri şirketi kurar bu arada Amerika Birleşik Devletleri’ ne gitmesi gerekir.

Bu seyahat genç öğretmeni çok heyecanlandıran bir yenilik ile tanıştırır; İnternet.  Seyahatinin amacı bir firmadan alacağını tahsil etmektir Amerika’da tanıştığı internet ortamında zaman geçirirken sistemde bira araması yapar fakat hiçbir marka arasında kendi ülkesine ait veri yoktu. Pazar’ da ki bu yokluk onun için fırsat niteliği taşır, internet ortamında bir Pazar yeri açabileceğini düşünür fakat tam iki kez iş kurma girişimi başarısızlıkla sonuçlanır.

4 yıl geçer aradan sonunda kalabalık bir arkadaş grubunu ikna ederek dostları ile birlikte bir kez daha girişimde bulunur. İhracat yapabileceği internet ile dünyaya ulaşabileceği internet pazarını kurmuştur, site küresel düzeyde başarı elde eder ve dev şirketler bankalar siteye yatırım yapmaya talip olurlar. Şirket o kadar büyür ki halka arz edildiğinde bile Milyonlarca Dolar kazanır.

Girişimcinin sloganı ‘Yılmak Yok’ Dostları o gün de bugün de mütevazi bir insan olduğunu ve mütevazi yaşadığını belirtiyorlar. Sosyal çalışmalara da ağırlık verdiği çevre sorunlarına duyarlı olduğu bu alanda hatırı sayılır yüklü harcamalardan hiç kaçınmadığı ve iyi bir aile babası olduğu dostlarının kendisini anlatan yorumları.

Bir sınavın kazanılamaması bir girişimin muvaffak olamayışı bir daha denememek için bir neden midir? Kişi hedefe ulaşmayı yeterince istemiyorsa nedendir. Bir hayaline ulaşan, bir arzusunu gerçekleştiren insanların hangisinin yaşamında izlediği yolu inceleseniz hedeflerine ulaşmak konusunda ısrarcı davrandıklarını, amaçlarına giden yolda inatçı olduklarını gözlemlersiniz.

Amaca gitmek üzere çıkılan yolda uğranılan yenilgi ya da yaşanılan zorluklar ancak yeni çözümler üretmek için bir neden olabilir. Yaptığı 300 deney sonunda yine başarısız olan bilim adamı yeni bir deneyin hazırlığına başlayınca yardımcısı dayanamayıp sorar ’Başarısız olmaktan bıkmadınız mı?’ Bilim adamı şöyle yanıtlar: Başarısız olmadım ki yapmamam gereken 300 yöntem öğrendim.

Başarıya Giden Yolda Hedefe Ulaşmak

Hedefe kitlenmiş kimse için yenilgi, sadece yeni çözüm yolları aramaya bahane olabilir. Başarılı olarak tanımlanan insanlar sabırlıdırlar, daha fazla bilgiye ulaşmak için çalışmak onlara zor gelmez bir önceki denemede yaptıkları hata ya da eksikleri bulup tekrarlamayarak bir daha denemek eğilimindedirler denerler sonra bir daha denerler. Kişi hedeften gözünü ayıracağı ana kadar her engel sadece engeldir kişi hedefe ulaşma arzusunu kaybetmiş vazgeçmişse eylemini başarısızlık olarak tanımlar.

Başarısız olduğunu düşünen kimsenin kendisine sorması gereken ilk soru yeterince istemiş miydim? Olmalıdır. İnsanı harekete geçiren ilk duygu istek olduğuna göre hedefim dediğiniz durumu yeterince istediniz mi? Güçlü bir istek varsa güçlü bir çaba vardır, güçlü çaba yeni çözüm yolları aramaya, yeni ve daha fazla bilgiye ulaşmaya neden olur sabrınız, dayanma gücünüz ve gayretiniz giderek artar, isteğiniz giderek artar birbirini besleyen bu döngü sonunda sizi amaçladığınız noktaya taşır.

Ülkedeki yoksulluk ve savaş bir araba firması kurmasına engel olamamıştı bir tamircinin ya da üniversiteden atılan bir bilişim öğrencisinin dünyanın en çok kazanan bilgisayar firmasının sahibi olabileceği aklına gelmemişti kimsenin. Depremde iki kez atölyesi yıkılan dar gelirli bir adamın bir daha deneyerek sonunda dünya zenginleri arasında yer alacak bir iş adamı olacağını tahmin etmemişti hiç kimse.

Başarıya Ulaşmak

Yenilgi başarısızlık değildir, kaybetmek başarısızlık değildir, reddedilmek başarısızlık değildir. Sabırla çalışmaktan vazgeçmek, sabırla bilgiye ulaşmaktan vazgeçmektir.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz