Yatırımcı Arıyorum

Başarısızlıktan Nasıl Kurtulursunuz?

Başarısızlıktan Kurtulmak

Başarısız olmayı kimse sevmez ve kendine yakıştırmaz. Durum böyle olsa da sadece kendinden kaynaklanmayan sebeplerden dolayı başarısızlıklar yaşanabilir. Her ne kadar herkesin yaşayabileceği bir durum olan başarısızlık duygusu, bir göreve yetersiz kalmanın veya çevresel faktörden dolayı hayal kırıklığına uğramanın sonucudur. Hatta öyle olur ki; bir dönem utanç, suçluluk ve hayal kırıklığı duyguları genel hedeflerinizin önüne bile geçebilir. Bakıldığında bu duygu durum, herhangi bir birey, küçük işletme veya girişimci de bulunabilecek doğal bir duygudur.

Başarısızlık; girişimcilik konusunda öncülük yapmış olan liderlerin tanımlamasıyla, başarısızlığı bir durak olarak değerlendirip hız kesmektense, başarıya ulaşmak için bir sıçrama tahtası olarak nitelendirilmelidir. Geniş bir açıdan baktığınız zaman içinde bulunduğunuz başarısızlık duygusu sizin hissettiklerinizle anlam kazanmış olmuyor mu? Siz bu durumu yola devam etmek için bir dinlenme molası görürseniz bu bir fırsat olur, aksi takdirde tükendiğiniz nokta olur. Başarısız olduğunuz bir girişimde, başarısızlığın da işletme kurma yada girişimin bir parçası olduğunu bilmelisiniz. Yeni Girişimciler Başarıya Nasıl Odaklanır?

Yönetici olarak hata yaptıysanız işte bu başarısızlık duygusundan kurtulmanın ve yolunuza devam etmenin birkaç adımı;

Başarısızlığı Tanımlamak

İçine düştüğünüz başarısızlık durumunu, ne olursa olsun kaçınılması gereken bir durum olarak görmektense bir tecrübe edinme kaynağı olarak görmek ilk zamanlar zor olabilir. Fakat yeni bir girişimde bulunmak zordur ve tecrübesiz olmanın getirdiği koşullar önünüzde barikatlar oluşturabilir. Başarı ve başarısızlık durumu, kişinin sorunu ayırt etmeyi öğrendiği anda ikili bir kavram olmanın dışına çıkar ve bir sürecin aşamaları olur. Başarılı Olmak İçin Birkaç Adım

Yaşanılan başarısızlık durumunda; alınan derslere bakılmalı ve bir daha tekrarının olmaması için alınacak tedbir konusunda olduğunca hızlı davranılmalıdır. Harvard inovasyon Laboratuvarı genel müdürü Jodi Goldstein, öğrencilerine öğretebileceği en önemli derslerden birinin başarısızlık olduğunu söylemiştir.

Goldstein‘e göre: “Girişimci olmak istiyorlarsa, nasıl çabuk başarısız olacaklarını öğrenmek zorundalar. Çünkü erken ve sık başarısız olmalarını teşvik edildiklerinde yenilik için gerekli tecrübeler ediniyorlar.”

Bilinmesi gereken diğer bir noktada, bir işletmede çalışanların başarısız olduklarında kendilerini güvende hissetmelerini sağlanması önemlidir ve başarısızlık sadece küçük bir işletmede gerçekleşmez. İşletme yöneticileri zaman zaman şirketlerinin imajını ve alt kadrolarını etkileyecek tarzda hatalar yapabilirler. Bilinmelidir ki; en iyi liderler halklarının başarısızlıklarının sorumluluğunu üstlenirler, ancak bu haksız suçlamaları kabul ettikleri anlamına gelmez. Aksine, bu davranışları çalışanlarının hatalarından sorumlu olmalarını sağlar ve bu davranışları, çalışanlarının kendilerinde olumlu değişiklik yapma fırsatı sunar. İyi bir lider olmada; sorunlar ortaya çıktığında, çalışanlarının hatalarından ders almasına yardımcı olmanın önemli bir rolü vardır.

Özür Dilemek

Kaçınılmaz bir şekilde başarısızlıkla karşılaşıldığında, lider bunu kabul etmeli ve önüne geçmek için gerekenleri en kısa zamanda yapmalıdır. İşler ters gitmeye başladığında onu görmezden gelmek, çalışan yüzünden müşterinin şirkete olan güvenini kaybetmeye sebep olur. Bunun önüne geçmek için gereken kişilerden özür dilenip bir daha aynı olayın tekrarlanmayacağı konusuna değinilmelidir. Elbette yapılan bu hata ya da başarısızlığı herkes bilmek zorunda değil ama bilmesi gereken kişiler bunu ilk ağızdan duyması hatanın telafisi içi önemlidir.

Başarısızlığın Düzeltilmesi

Yapılan hatada, hatanın giderilmesi kimseye bırakılmamalıdır. Yönetici ekibinin iyileşmesine ve çözüm bulmasına yardımcı olmalıdır. Oluşan bu başarısızlıktan oluşacak hasarı önlemek için elinden gelenin yapılması gerekir. Maddi hasar varsa mümkün olduğu kadar karşılanmaya çalışılmalı, manevi hasarlarda ise muhatabı ile iletişim kurularak gereken yapılmalı ve güven tekrar kazanılmalıdır.

Yola Devam Etmek

Elbet bu fırtına bir gün duracak. Yaşanılan fırtına sonrasında odaklanılan hedefe yürümeye ve tekrar denemeye devam edilmelidir. Araştırmalara göre başarısızlık duygusu beynin motivasyon merkezlerini etkisiz hale getirir. Fakat başarısızlık her koşulda yaşanılan bir durum olduğu bilinmeli ve bu motivasyonun bozulduğu durumlarda yürümeyi öğrenmelisiniz. Başarısızlıklarınızdan aldığınız derslerle daha donanımlı bir şekilde yola devam etmelisiniz.

Unutmayın ki; bir iş girişiminde işler çözülemez hale gelirse ve sonuç başarısız ise, bu dünyanın sonu değildir. İnsanlık tarihi boyunca, büyük başarılara sahip olanlar, bu başarının öncesinde defalarca başarısız olmuşlardır. ABD’nin 16. Başkanı Abraham Lincoln, Illinois Eyalet Yasama Meclisine ve ABD Senatosuna seçilemedi. Uluslararası bir üne sahip olan yazar JK Rowling, Harry Potter kitaplar dizisinde bu üne kavuşmadan önce eşinden boşanmış, işsiz, maddi sıkıntı yaşayan hatta çocuklarının bakımını yardım kuruluşlarından yardım alarak devam ettiren biriydi.

Gerek bireyler bazında, gerekse İş dünyasında, başarısızlıklar bir süreci bozabildiği gibi  başlangıçta yaptırabilir. Bu yanlış adımlara nasıl tepki vereceğiniz, nihayetinde siz ve işinizin zorlukların üstesinden gelip gelemeyeceğinize bağlıdır.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz