Yatırımcı Arıyorum

Yeni Kararlara Nasıl Başlayabilirim?

Karar Verme Süresince Tereddüt Etmek

Başlamalı mıyım? Günde kaç kez bu sorunun başına karar veremediğimiz konular ile ilgili bir eylem yerleştirir ve belki de günler haftalar belki aylar boyunca düşünür strese gireriz. Aklımızı meşgul eden cevabını bulmakta zorlandığımız sorular tekrarlanırken peşine diğerleri takılır.

Toplumun her yaş katmanında ki kişisinin zihninde benzer sorunlar kendisini tekrarlar. Sorular düşünme yeteneğimizin tek çıkış noktası harekete geçiren, yönlendiren fakat bir o kadar zihnimizi perişan eden soru cümlecikleri. Sorular en çok bir eyleme başlarken yorar bizi çünkü riskleri vardır çünkü artık bir önceki aşamaya dönüş mümkün olmayacaktır mutlaka harekete geçtikten sonra konu ne olursa olsun o alanda bir değişim gerçekleşecektir. Üniversiteye gitsem mi? Şu işe girsem mi? Şu iş görüşmesini yapsam mı? Tabii aksi de olabilir işten çıksam mı? Okulu bıraksam mı? vs. Olumsuz bir eylem gerçekleştirmemizin de yeni bir başlama faaliyeti olduğu düşünülür ise her durumda bir başlangıç yaptığınızı söyleyebiliriz.

Sağlıklı bir aklın soru sormasından düşünmesinden daha normal bir durum olamaz fakat sorun bu soruların uzamasında bizi strese sokacak sosyal yaşantımızı aksatacak kadar zihnimizi bulandıracak kadar çok kendini tekrarlamasında yeni bir başlangıç yaparken olumlu ya da olumsuz eylem fark etmez bizi bu kadar yoran ve uzayan soruların sebebi nedir?

Başlangıç Süreçlerinde Korku Faktörü

Korku. Korkarız attığımız adımdan sonra kayıp edeceklerimizden, bir sonra ki aşamanın bir önce ki aşamadan kötü olmasından, ne istediğimizi tam bilemediğimizden, hangi durumun daha iyi hangi durumun daha kötü olacağını aklımızda netleştiremediğimizden korkarız korktukça cesaret edemeyiz cesaret edemedikçe kendimizi bulunduğumuz yerde tekrarlarız fakat yaşam bu duruma da izin vermediğinden iyiye ya da kötüye doğru bir gelişme gösterecek dinamik bir yapı olduğundan yaşamın bir anında bir duygusunda bir sorununda durmak gibi bir lüksümüz olmayacaktır. Ne yapacağız peki oluruna mı bırakacağız tabi ki hayır bu aklımızdan düşünme yeteneğimizden vazgeçmek olur.

Bir eyleme başlamak hareket etmek için önce korkulardan kurtulmalıyız korkulardan kurtulmak için belirsizliklerden kurtulmalıyız. Belirsizlikten kurtulmak için ise harekete geçeceğimiz konu hakkında ulaşabileceğimiz kadar çok bilgiye ulaşmak ne istediğimiz neden istediğimiz konusunda tamamen net olmalıyız o zaman endişeler dağılacak kendimizi daha cesaretli hissedeceğiz bilmek her zaman rahatlatır gök gürültüsünden korkan çocuğa anlayabildiği ifade ile nedenlerini anlattığınızda artık korkmaz çünkü artık biliyor.

Endişelerimiz dağıldı artık harekete geçebilir miyiz geçmeyelim plan yapalım kazanacaklarımız nedir kayıp edeceklerimiz nedir kazanırsak ya da konusuna göre her şey yolunda giderse süper peki gitmezse olumsuz şartlar için de bir alternatif eylemimiz var mı yoksa olmalı bu yüzden plan yapalım. Kararlı Adımlar Atmak

Bir İşe Başlayınca Planlı Olmak

Bütün planlar hazırlıklar araştırmalar kazanmak ya da iyi şartları oluşturmak için yapılır her şeyi yaptık önlem de almıştık ama olumsuz sonuçlandı o zaman ne yapacağız? O zaman her zamankinden daha cesur olacağız risklerimiz hesaplamıştık önlemlerimizi almıştık aklımızı sonuna kadar kullanmaya çalıştık ama hayat ve hayatın içinde ki hiçbir şey kusursuz değil yaşam bize tek bir seçenek sunmuyor akıl gibi büyük bir gücün sahibiyiz yeniden başlayabiliriz yeniden araştırabiliriz fakat bu çabalar tabi ki güle oynaya gerçekleşmiyor bazen kayıp etmeye  bazen yenilmeye de cesaretimiz olmalı .

Bir işe girdiniz her şey mükemmeldi fakat olmadı birden işsiz kaldınız bir şeyler yolunda gitmedi tekrar denediniz belki şanssızlık birkaç kez tekrarlandı ya da işletme sahibi işleri kötü gitti ya da öğrenci o sene bütünlemeye kaldı belki sene kaybetti. İş Planı Hazırlarken Yapılan En Büyük Hatalar

Hayat o kadar çok son ve başlangıç ile dolu ki bazı konularda önce gerçekleşen o olayı kabul etmeye çalışmalıyız bu içimizde ki üzüntüyü kontrol altına alacaktır bir sonra ki aşama eksikler nerede idi hata bizde mi karşı tarafta da hata var mı objektif bir değerlendirme yapmalıyız.

İş arayan birinin on iş görüşmesinin de olumsuz sonuçlandığında o kişi ne hisseder muhtemelen öz güvenini kayıp etmeye başlar cesareti kırılmıştır tam da bu nokta cesur olmamız gereken nokta o zaman ya başvurulan iş o kişinin niteliklerine uygun değildir ya iş aranan sektör yanlıştır çözüm sorunun ne olduğunu tespit etmek ve bir sorun olduğunu kabul etmekle başlayacaktır.kobi vadisi

Yorum(1)

  1. Cevap yaz
    HASAN TAHSİN BATMAZ yorumu:

    Girişimci adaylarını yüreklendiren; ama bir o kadar da gerçekleri ifade eden bir makale…
    Şu sözler özetliyor bütün gerçekliği: “bazen kaybetmeye, bazen de yenilmeye cesaretimiz olmalı”.

Yorumunuz