Yatırımcı Arıyorum

Bayi Olmak Avantajlı Mıdır?

Bayilik Faaliyetinin Niteliği Nedir?

Bayilik alan işletme ana firmanın kurumsal kimliğini, logosunu, markasını almaz. İki işletme arasında mal veya hizmet satışı söz konusudur. Bayilik alan işyeri tasarımı, işletmecilik anlayışı faaliyetlerinde özgürdür.

BAYİLİĞİ FRANCHİSİNG FAALİYETİNDEN AYIRAN ÖZELLİKLER

 • Bayi ana ürün ya da hizmet aldığı ana firmanın kurumsal kimliğini taşımak zorunda değildir
 • Logosunu kullanmak zorunda değildir
 • Markasını kullanmak zorunda değildir
 • Bayi ana firmadan aldığı mal veya hizmeti nasıl ve nerede pazarlayacağı konusunda ana firmaya bağlı değildir
 • Bayilik alan marka bedeli ödemek durumunda değildir
 • Bayilik alan dekorasyon ve tasarımda özgürdür

Bayilik Almanın Avantajları

Sorusunun yanıtı bağımsız işletme faaliyetinin maliyet ve riskleri ile bayilik faaliyetinin maliyet ve risklerinin karşılaştırılması ile kolayca bulunacaktır.

 • Bağımsız bir işletme ile hiçbir tanınırlığınız ve marka değeriniz olmadan ki burada sözü edilen marka değeri müşteri güvenine vurgu yapmaktadır piyasalarda yer almayı düşünüyorsanız ciddi reklam tanıtım harcamalarına hazır olmalı, marka değeri ve tanınırlık oluşana dek geçecek süreye, bu süreçteki reklam tanıtım giderlerine ve geçecek zamanda oluşacak mali giderlere dayanmak durumundasınız.
 • Sadece sözü edilen iki husus bile işletmeniz için oldukça büyük zaman ve para kaybıdır kaldı ki sırada yeni bir işletmenin kat edeceği daha pek çok yol çözülmesi gereken problem vardır. Bayilik faaliyeti sektöre girerken büyük zaman ve para tasarrufu sağlayarak kayıpların önüne geçecektir.
 • Bayi olunduğunda marka tanınırlığı ve güvenini kazanmış ürünü pazarlamak ile yükümlü olacağınız için Pazar ve müşteri kitlesine ulaşmakta güçlük çekilmez
 • Bayi özgür çalışma koşullarına sahip olduğundan ana firmanın ürün kalitesi ve değerinden yararlanırken fiyat dışında ana işletmeye herhangi bir ödeme yapmak durumunda kalmaz
 • Ürün veya hizmeti kendi işletmesinde kendi istediği koşullarda pazarlayabilir.
 • Ana firmanın kurumsal kimliği altında kalmadan istediği gibi faaliyet gösterir.
 • Özgür çalışma koşulları ile kaliteli bir ürünün hazır pazarda satıcısı olmak cazip bir yöntem olarak değerlendirilebilir. Girişimciyi kısıtlamayan bunun yanında kaliteli ve tanınır bir ürünü pazarlama olanağı sunan yöntem ile ciddi reklam giderleri, tanıtım giderleri, belirli bir hedef kitleye ulaşana kadar kaybedilecek zaman, sermaye geri dönüşü sağlanan kadar kaybedilen finans gibi pek çok zararın engellenmesi piyasaya birkaç adım önde giriş yapmak ekonomik olarak değerlendirilebilir.

Bayilik Sözleşmeleri

Borçlar Hukukunda düzenlenmiş iş faaliyeti türü. Marka ve ürün sahibi işletmenin kendi hizmet veya ürününü başka işletmelere pazarlamaları için vermesi işlemidir, bu işlem belirli koşullara bağlı olarak gerçekleşir.

Söz konusu koşullar alınan ürün ve hizmetin nasıl pazarlanacağı, markadan ürünü alan tarafın (Bayinin) işletmesinin faaliyetinin nasıl olacağı sözleşme hükümlerinde belirlenir.

BAYİLİK SÖZLEŞME TÜRLERİ

1- SATIN ALMA SÖZLEŞMESİ

Bu sözleşme tütünde bayiliğin fiyatı, Ana firmanın sunacağı hizmetler, Bayilik alana verilecek mal veya hizmet türü, ana firmaya karşı yükümlülükler yer alır.

2- LİSANS SÖZLEŞMESİ

Bayilik alanla veren arasındaki sorumluluklar, telif hakları, tedarik, sigorta, eğitim hizmetleri gibi faaliyetlerin nasıl gerçekleşeceği bilgisi yer alır

Hangi Sektörlerde Bayilik Daha Caziptir?

Teşvik ve kredilerden yararlanmayı düşünen girişimci adaylarının tercihleri arasında bulunuyor ise imalat sektörü içinde bir alana yönelmeleri avantaj sağlayacaktır. Ülke kalkınma politikalarının imalat sektörü üzerinden geliştirildiği, üretim ve istihdam yaratmaları nedeni ile desteklendikleri göz önünde bulundurulduğunda imalat sektörü tercih listesinin başına yerleştirilebilir.

 • GIDA SEKTÖRÜ

Yatırım yapılabilecek aktif sektörlerden biri. Krizlerden etkilenmeyen piyasada her zaman üretim-satış-pazarlama-imalat alanları canlı olan İnovatif ürünlere ve İnovatif uygulamalara açık, pazarı geniş, ihracata müsait cazip alanlar arasında. Diyet yemek, diyet restoranlar, donmuş gıda, yufka, tatlı imalatı gibi alt sektörleri ile birlikte bayilik veren yüzlerce başarılı işletme mevcut. (Gıda bayiliği veren firmalar)

 • TEKNOLOJİ

4.Endüstri devrimi gerçekleştiğinde beri dinamizmini yakalamaya imkân olmayan teknolojik gelişmelerin ortaya koyduğu ürünlere ve pazara yapılacak yatırımlar cazip sayılabilir. Sektörde pek çok ürün satışa sunuluyor, ülkemiz pek çok ürünü kendisi üretmek istiyor. Gelişme ve kalkınma politikalarında yapılan yatırımların bir sorun olmadığında genellikle desteklendiği sektörlerden biri. (Bilişim bayiliği veren firmalar)

 • YEŞİL EKONOMİ

Çevreci ürünlerin üretimi veya imalatçısı olarak sektörde yer alınabileceği gibi perakendeci ya da hizmet sektörünün bir parçası olarak faaliyet gösterilebilir. Ülkemizde ve dünyada cazibesi sürekli artan teşvik edilen, desteklenen bir yapı ortaya koymakta. Bu alanda faaliyet gösteren onlarca işletmenin bayisi olunabilir.

 • LOJİSTİK

Ülkemizde hızla kalkınan genç sektörlerden biri lokomotif nitelik taşıyor pek çok alt sektörü ile hızla büyüyor bugüne dek istikrarlı gelişme gerçekleştirmiş. (Lojistik sektöründe bayilik veren firmalar)

 • ENERJİ

Lokomotif nitelikte ülkemizin kalkınmada öncelik verdiği desteklenen sektörlerden. (Enerji bayiliği veren firmalar)

 • KOZMETİK

Krizlerden etkilenmiyor, bayan erkek ayrımı kalktığından beri sektör daha dinamik. Erkek ve bayan koku, şampuanı saç bakımı gibi yüzlerce ürün piyasada yaygın ve yoğun biçimde tüketiliyor. (Kozmetik bayiliği veren firmalar)

 • İNŞAAT

Alt sektörlerini de dinamik tutan lokomotif sektörlerimizden kullandığı ürün çeşidi fazla olduğundan ülke ekonomisine getirdiği aktivite ve hacim yüksek. Asla bitmeyecek sektörlerimizden dolayısı ile doğru zamanda dikkatli inceleme ile gerçekleştirilecek yatırımlar kazanç getirecektir. (İnşaat bayiliği veren firmalar)

 • OTOMOTİV

Üretiminden, bakımına kadar her alanında gelir yaratan inovatif, teknoloji uygulanan bir yapı sergiliyor alt sektörleri ile birlikte yatırım düşünülebilecek alanlardan. (Otomotiv bayiliği veren firmalar)

 • SAĞLIK

Günümüzde en fazla gelişme gösteren itibar edilen inovatif, cazip sektörlerden biri küresel platformda pek çok alt kolu ile hacmi büyüyor. (Sağlık bayiliği veren firmalar)

Bayilik Rehberi

Kobi Vadisi editörleri tarafından özel olarak hazırlanan bu rehber sayesinde, Bayilik almadan önce araştırmanız gereken konular, yapmanız gereken çalışmalar, fizibilite yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar ve daha brçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için: Bayilik Rehberi sayfamızı inceleyebilirsiniz.kobi vadisi

Yorumunuz