Yatırımcı Arıyorum

Bayilik Alırken Doğru Firma Nasıl Seçilir?

Bayilik Almak

Yeni bir işe başlamak isteyen girişimciler, genellikle bayilik almayı güçlü seçenek olarak görürler. Fakat neredeyse her sektörde düşünebilecekleri bayilikler olması yapacakları seçimde zorlanmalarına neden olur ve elemeler yapmaları gerekir. Kendi patronunuz olmayı kafaya koyduğunuzda elbette kanıtlanmış bir ürün veya hizmetten faydalanmak isteyecek ve bunu sağlayacak bayilik firmasını araştıracaksınız.

Bu aşama da başarılı olacağınıza inandığınız tutkunuz ve becerilerinizle yoğurabileceğiniz bir işi seçmek çok önemlidir ve bayilik alma maliyetlerinden tutunda şirket merkezi tarafından sunulan desteğe kadar bütün faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bayilik Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kendinize sormanız gereken sorular

Bayilik almaya karar verdiniz ama nereden başlayacağınız konusunda hiçbir fikriniz yoksa kendinize bazı parametreler oluşturarak kafanızda bu işi netleştirmeniz mümkündür. Size fayda sağlayacağına inandığımız bazı parametreler;

Kişisel hedefleriniz neler?

Girişimci olmak isteyen herkesin farklı motivasyonları vardır. Öncelikle, kendinize hedeflerinizin ne olduğunu sormalısınız. Para kazanmak, marka yaratmak mı veya kariyerinizde girişimci bir adım atmak mı istersiniz? Gerçek hedeflerinizi belirleyerek, bu hedeflere ulaşmanıza yardımcı olmak için hangi imtiyazın uygun olduğunu belirlemelisiniz. Aynı zamanda bu çalışmayı tersten de yapabilirsiniz. Yani bayiliğini almayı düşündüğünüz sektördeki bayilik veren firmaları tespit ettikten sonra sizin kişisel hedeflerinize uyum sağlayıp sağlamadığına bakmak gibi.

Güçlü yönleriniz neler?

En başarılı bayilik sahipleri, kendilerine uyan işleri yapar ve iyi olamayacağı veya yapması gereken zamana sahip olamayacağı işlevleri devretmek veya dış kaynaklardan temin etmek için yollar arar. Her şeyde uzman olmaya çalışmak yapılan en büyük hatadır. Örneğin bir kişi teknik konuda çok iyi olabilir ama bu onun muhasebe alanında da çok iyi olması gerektiği anlamına gelmez. Bu anlamda bir muhasebeciden yardım alarak işini başarılı ve sağlıklı şekilde götürebilmesi mümkündür. Bu yüzden güçlü yanınızın ne olduğunu tespit ederek yeteneklerinize uyum sağlayacak bir sektörden bayilik almak sizi daha başarılı kılar ve dolayısıyla da yatırdığınız yatırımın dönme süresini kısaltır.

Yatırım bütçeniz nedir?

Bayilik alma maliyetleri, sektöre ve belirli iş modeline bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Bazı bayilik veren firmaların bayilik vermek için aldığı ücretler çok makul olabilirken bazılarının çok astronomik olabilir. Bayilik alacakların bekledikleri getiriler ile birlikte gelirlerini, yaşam tarzlarını, servetlerini ve öz kaynaklarını bir bütün olarak düşünmeli ve öyle karar vermeleri daha sağlıklı olur.

Her ne kadar bazı bayilik verecek firmalar, bayilik alanlarının o endüstri deneyimine sahip olmasını isterlerse de, onlar için anlamlı olan başka değerlerde vardır. Bir bayilik alacak firma sahibinin temelde işletme bilgi birikimine ve girişimciliğin başarılı olma dürtüsüne sahip olup olmaması verecek firma için çok önemlidir. Bu yüzden bayilik alarak iş girişiminde bulunmak istiyorsanız, bu işe ne kadar bütçeyle girebileceğinize, sektörünüze, deneyimlerinize ve almayı hedeflediğiniz bayinin şartlarına bir bütün olarak bakmanız gerekmektedir.

Potansiyeliniz nedir?

İlgilendiğiniz alanı ve işletme modelini daralttıktan sonra, belirli bir sektörde alacağınız bayiliği seçme zamanı gelmiştir. Listenizi daha da daraltmanıza yardımcı olmak için, bayilik veren firmaların şu özelliklerini gözden geçirmeniz size seçimiz de faydalı olacaktır. Bayilik veren firmanın, bayilik alan firmalara yönelik güçlü bir destek sistemi mevcut mu?

En iyi şekilde çalışan bir markanın bayiliğini aldığınızda sizi nasıl yönlendireceklerini bilmeleri, bulunacağınız iş girişiminin her aşamasında yeterli destek almanızı sağlar. Bu anlamda sizinde potansiyelinizi gözden geçirmeniz gerekecektir. Çünkü bu bir nevi potansiyelize yaptığınız bir yatırımdır. Sahip olduğunuz potansiyeliniz sizin girişimci fikirlerinizi temsil eder ve bu şirketle birlikte büyümeye istekli olup olmadığınızı belirlemenizi sağlar.

Bayilik araştırması yapmak

Bir iş girişiminde bulunmak illa ki yüksek yatırımlarla sağlanır diye bir şey yoktur. Ancak bazı şirketlerin bayiliklerini alabilmek için çok büyük rakamlar telaffuz edildiği gerçeği de göz ardı edilmemelidir. Daha düşük sermaye ile hatta bayilik ön ödemesi yapılmadan bayilik alınabilen iş girişimleri de mevcuttur. Tabi bunlarda kazanç oranı daha düşüktür.

Şayet sizde mevcut olduğunuz yetenekler, tecrübeler, bütçe, potansiyel ve bayilik verecek firmanın şartlarını bir araya getirip kafanızda bir şablon yarattıysanız, son kararınızı vermeden önce Kobi Vadisi bayilik platformunda yer alan ulusal ve uluslar arası şekilde çalışan 30 farklı sektörde bulunan: bayilik veren firmalara göz atmanızı öneririz.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz