Yatırımcı Arıyorum

Bayilik Almak İsteyen Girişimcilere Kredi Desteği

Günümüz iş hayatı ya da iş fikirlerini büyütmek isteyen çoğu kişi kredi destekleri almak istediği gözlemleniyor. Kredi desteği almak isteyen çoğu kişi girişimcilik sınıfı içerisine konumlandırıldığı belirtiliyor. Herhangi bir sektöre adım atacak kişiler çeşitli bayilikler üzerine yatırım yapmak istediği zamanlarda devlet üzerinden, KOSGEB üzerinden ya da kamusal sermayeli bankalar üzerinden destek alabiliyor. Ayrıca bayilik satın alacak girişimciler için avantaj sağlayacak durumlardan bir tanesi de, satın aldığı bayiliğin pazarlarına rahatlıkla ulaşabileceğidir.

Bayilik Alırken Kredi Desteği

Özel Sermayeli Bankalardan Kredi Nasıl Alabilirim?

Girişimcilerin iş fikirleri üzerinde bir potansiyel fark ettiklerinde yaptıkları ilk hareket kredi desteğine olan ihtiyaç olarak beliriyor. Kişi zaman kaybetmeden satın almış olduğu bayilik üzerinden kazandığı paralar ile giderlerini karşılamak adına kamusal ya da özel sermayeli bankalardan kredi istiyor. Fakat bu gibi durumlarda bankalardan kredi alabilmesi için ilk olarak geçmiş yaşantısının oldukça temiz olması gerekiyor.

Kredi destekleri sağlayan bankalar içerisinde sadece geçmiş zamanlarda meydana gelen kredi ihtiyacı, konutlar, araçların kredileri ile sona ermeden kullanıma bağlı olarak kişisel kredi kartlarını da kapsama altına alıyor. Girişimcinin Türkiye Bankalar Birliği tarafından kredi notlarının düşük olması sebebi ile özel ya da kamusal sermaye kredileri sağlayan bankalar üzerinden kredi destekleri almak istemesi oldukça zor ve geniş bir süreç içerisinde gerçekleşeceği belirtiliyor.

Kişinin geçmiş tarihlerdeki kredi borçların sonrasında bankaların kredi notlarını düşük tutması özel sermayeli bankaların vereceği kredileri de etkilediği belirtiliyor. Girişimcilerin geçmiş zamanlardaki kredi borçlarının sebeplerini biliyor olması gerekiyor. Kredi borcunu bilerek durumu düzeltmesi dâhilinde, kredi notlarını yükseltmeyi hedefleyen kişilerin borçlarını ödemeleri için özel sermayeli bankaların yapmış olduğu birçok çalışmalar meydana geliyor. Bayilik için kredi desteği almak isteyen girişimcilerin dikkat etmesin gereken en önemli noktalardan bir tanesi de kredi notlarının yüksek olması gerektiğidir.

Kredi desteği almak isteyen herhangi bir girişimcinin izlemesi gereken yollardan bazıları şunlardır;

  • Öncelikle kredi desteği alabilmek için, kullanmak isteği özel ya da kamusal sermaye bankalarının Kobi hizmetleri birimlerine giderek bireysel olarak başvurularını gerçekleştirmeleri gerekiyor.
  • Kobi hizmetlerine ulaşmış girişimcilerin, banka içerisindeki görevli kimselere almış oldukları bayiler üzerinden gerekli bilgileri aktarması gerekiyor. Net bir şekilde aktarıldığı takdirde görevli kimseler görevlerini yerine getirerek kredi alma işlemlerinde büyük seçenekler sunduğu belirtiliyor.
  • Girişimcilerin daha önceki zamanlar içerisinde faaliyet göstermiş olduğu esnaflık ya da çeşitli meslek grupları içerisinde ne yapmış ise mutlaka görevli kişilere gelir ya da gider tablonuzun olduğu bir kâğıt teslim etmelisiniz.

Alınan Bayilik İçin Hibe Kredisi

Genel olarak hibe kredilerinde 2009 senesi ve öncesindeki sanayi kuruluşlarına kredi desteği sağlayan KOSGEB’in, gün geçtikte farklı politikalar içerisinde bir davranış sergilediği gözlemleniyor. Birçok sektör üzerinde etkileşim sağlayan KOSGEB, girişimcilerin istedikleri sektör ya da alanlar üzerinde devlet teşvikleri sağladığı gözlemleniyor. Bu teşviklerin içinde bayilik, franchise gibi seçeneklerin de olduğu belirtiliyor.

Günümüz ülke sınırları içerisinde desteklenmiş olan sektörlerin iç bünyesine alınmış olan marka bayilikleri için devlet üzerinden yapılan harcamaları girişimciler hibe kredisi olarak geri almaları sağlanıyor. Bu ve benzeri durumlardan meydana gelebilecek sorunları önlemek adına, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekiyor. Girişimcinin on sekiz yasını doldurması ile birlikte bu iki kriterleri içerisinde barındıran tüm kişilere hibe kredisi verilebiliyor.

Girişimciler Neden Bayilik Almak İstiyor?

Ülke sınırlarımız içerisindeki piyasaya bakacak olursak, girişimcilerin iş fikirlerinin markalaşma süreçleri oldukça zor durumlar içerisinde olduğu gözlemleniyor. Diğer bir açıdan bakacak olduğumuzda ise markalaşan her ürün üzerinden para kazanmak daha basit bir sistem haline geldiği gözlemleniyor.

Markalaşan ürünlerin yeni pazarlar bulabilmesi oldukça kolay bir durum olarak meydana geliyor. Yeni girişimciler genel olarak daha fazla para kazanmak ya da ellerindeki sermayeler kaybetmemek adına yeni bayilik ya da franchise almak istedikleri günümüzde oldukça yaygınlaştığı gözlemleniyor.

Yeni girişim fikri oluşturmuş bir kişinin, piyasa üzerinde fark yaratacak bir ürün meydana getirmediği takdirde, daha fazla büyümek adına kendisini kanıtlamış olan markalar üzerinden bayilik satın alması öneriliyor. Siz de bayilik ya da franchise satın almak istiyorsanız; Kobi Vadisi platformunda yer alan bayilik veren firmaları inceleyebilir, bütçenize en uygun markalara ulaşabilirsiniz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorum(1)

  1. Cevap yaz
    u.kortarla yorumu:

    Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim

Yorumunuz