Yatırımcı Arıyorum

Bayilik Almanın Faydaları Nelerdir?

Bayiliğin Faydaları

Bayilik almak pek çok açıdan girişimcilere avantaj yaratan bir durumdur. Özellikle kendi işini kurmak isteyen kişilerin bayilik modelinden yararlanarak gelir elde etmesi mümkündür. Bayilik ise bir markanın adı altında faaliyet göstermeye, ürünlerini veya hizmetlerini  markanın adı altında müşteriye ulaştırmasına denir. Bu sayede belirli maliyetlerden avantaj elde edilmesi mümkün olur. Girişimcilerin aldıkları bayilik modelleri ile elde edebileceği faydalar ise şu şekildedir:

 • Hızlı Büyüme

Hızlı büyüme kavramı bayilik modelini alan girişimcilerin sermaye bulma kolaylığı ile ilgilidir. Girişimcilerin sahip oldukları sermaye miktarına göre daha hızlı büyüyebilirler. Girişimciler sahip oldukları markaları diğer girişimciler için sunarak hem kendi markalarının büyümesini sağlar hem de kar elde edebilir.

 • Geniş Ağ İmkanı

Bayilik modeli ile işini kuran girişimciler belirli bir müşteri kitlesine sahip olur. Faaliyet gösterdikleri markaların sahip olduğu müşteri kitlesi bayilik modelini kullanan girişimcilere hazır olarak sunulacaktır. Böylece yeni kurulan işletmeler gibi bir müşteri kitlesi yaratmaya gerek duymadan hali hazırda olan müşterilerin potansiyelinden yararlanılabilmektedir.

 • Yüksek Başarı

Yeni kurulan işletmelerin pek çoğu çeşitli nedenlerden dolayı kapanmaktadır. Bayilik modeli ise daha yüksek olan bir başarı oranı ile kar elde etme fırsatını sunmaktadır. Hem bilindik bir markanın adı altında çalışıyor olmak hem de finansman kolaylığı nedeniyle yüksek başarı şansı bayilik sistemi ile birlikte mümkün olmaktadır.

 • Destek Almak

Bayilik sistemi girişimcilere pek çok faydayı sunmaktadır. Sunduğu faydalar arasında ise eğitim desteğinden başlayan geniş bir destek imkanı vardır. Her marka için farklılık gösteren destekler genellikle personel ve eğitim desteğidir. Personel destekleri markaların belirli koşulları taşıyan personelleri bayilerine sunmasını ifade eder. Eğitim ise markaların işleyen sisteminin anlatıldığı destekler arasında yer alır. Aynı zamanda finansmanın oldukça kolay şekilde sağlanabilmesi avantajını sağlayabilir.

Bayilik Nasıl Alınır?

Bayilik almak için girişimcilerin belirli başvuru aşamalarını gerçekleştirmesi gerekir. Öncelikli olarak hangi sektöre yatırım yapılacağının seçilmiş olması gerekir. Tüm fırsatların değerlendirilmesiyle birlikte girişimcilerin alabileceği bayilik sistemleri bulunur. Bayilik almak için tüm süreci tamamlayan girişimcilerin izlemesi gereken adımlar ise şu şekildedir:

 • Bayilik için başvuruda bulunmak

Girişimcilen bayilik alabilmek için izlemesi gereken ilk adım başvuruda bulunmaktır. Başvuruların yapılabilmesi için girişimcilerin ilgilendikleri markalar ile iletişime geçmesi gerekir. İşletmeler gerekli olan değerlendirmelerin sonucunda girişimcilere bir geri dönüş yapar. Öncelikli olarak başvuru formu ve anket içeriklerinin doldurulması ile birlikte bayilik için markalara başvuruda bulunması mümkündür.

Bayilik başvurusu esnasında pek çok soru yöneltilerek araştırma yapılabilir. Girişimcilerin gelir düzeyi, birikim miktarları ve sermayeleri hakkında detaylı bir araştırma yapılabilir. Yalnızca girişimcilerin değil aynı zamanda evliyseler eşlerinin mali durumu hakkında sorular yöneltilebilir. Bu sorunların amacı genellikle gerekli olan finansman koşullarının sağlanıp sağlanmadığını öğrenmektir.

 • Mülakat

Bayilik başvurusunun ardından girişimcilerin iş görüşmesi gibi bir mülakata girmesi mümkün olabilir. Bu sayede markalar başvuru yapan kişileri daha yakından tanımak ve uygunluğunun ölçülmesini sağlar. Sahip olduğunuz tecrübelerden ve sermaye miktarınızdan başlayan süreç çeşitli sorular ile devam edebilir. Bayilik almak için gerekli niteliklerin taşınıp taşınmadığı öğrenilmeye çalışılır.

 • Değerlendirme

Bayilik almak için son aşama değerlendirmedir. Gerekli bilgilerin sağlandığı kişiler için değerlendirmeler markalar tarafından yapılır. Ardından olumlu veya olumsuz olarak bir değerlendirme girişimcilere iletilir.

Not: eğer sizde yeni iş kurarken veya var olan işinizi geliştirmek için bayilik almayı düşünüyorsanız, Kobi Vadisi platformunda yer alan bayilik veren firmaları araştırabilirsiniz.

Bayilik Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bayilik sistemini almadan önce girişimcilerin belirli soruları cevaplaması ile birlikte uygunluğunu anlaması mümkün olur. Bayilik sistemine giren girişimcilerin belirli bir sermaye miktarını bayilik için harcaması gerekir. Bu nedenle başarısız bir sonuç elde etmeden önce girişimcilerin uygunluğunu anlayabileceği soruları sorması gerekir. Girişimcilerin bayilik almadan önce kendinde araması gereken özellikler ise şu şekildedir:

 • Bayilik alınmak istenen sektörde kaç yıldır faaliyet gösterildiğinin belirlenmesi gerekir. Belirli bir tecrübeye sahip olunması hakkında ön değerlendirme bu şekilde yapılabilir.
 • Aynı zamanda girişimcilerin bayilik almadan önce hangi işlerde uğraştıkları önemli bir etkendir. Bayilik alınmak istenen gösterde daha önce faaliyet göstermiş olan girişimciler daha avantajlı bir durumda olacaktır.
 • Bayilik alınacak markanın tüm hizmet ve ürünleri hakkında detaylı bilgilerin edilmesi gerekir.
 • Daha önce sizinle aynı markadan bayilik alan girişimciler ile konuşulması süreç hakkında daha detaylı bir bilgi edinilmesine yardımcı olmaktadır. Hem kar durumlarını hem de sunulan destekleri bayilik alan diğer girişimciler ile konuşarak öğrenebilirsiniz.
 • Bayilik aldıktan sonra hayatınızda ne gibi değişiklikler beklediğinizi kafanızda tasarlamanız gerekir. Ulaşmak istediğiniz hedeflerin neler olduğunu ve bayilik için beklentilerinizin neler olduğunu belirlenemiz gerekir.
 • Faaliyet göstermek istediğiniz sektöre yönelik olarak detaylı bir inceleme yapılması gerekir. Yapılan incelemeler rakip analizi ve markaların hangi ürünlere sahip olduğuna kadar detaylı şekilde araştırılmalıdır.
 • Almak istediğiniz bayiliğin sizler için hangi avantajları sunacağını belirlemeniz gerekir.
 • Yatırım yaptığınız bayilikler için geri dönüş alma süresinin ne kadar olacağını tespit etmeniz gerekir. Böylece finansal olarak planlamanızı yapmanız mümkün olur.
 • Markaların uzun vadeli ve kısa vadeli planlarının tespit edilerek elde etmeyi hedefledikleri kar oranlarının belirlenmesi gerekir.

Bayilik alma yolculuğunuza başlamadan önce, editörlerimiz tarafından hazırlanan; bayilik rehberi‘ni inceleyebilirsiniz.

Bayilik Sisteminin Özellikleri Nelerdir?

Bayilik sistemi kendi içinde bazı özellikleri taşır. Sözleşmede belirtilen şartalara göre bayilik özellikleri değişim gösterebilir. Bu nedenle bayilik sistemine geçmeden önce gerekli sözleşmelerin incelenmesi ve ona göre karar verilmesi gerekir.

Bayilik sisteminin sahip olduğu genel özellikler ise şu şekildedir:

 • Bayilik almak isteyen girişimcilerin ve markaların ticari markaları ilişki içindedir. Bu nedenle girişimcilerin markaların misyon ve vizyonlarını kontrol etmesi gerekir. Gösterecekleri faaliyetler bu doğrultuda ilerleyecektir.
 • Bayilik alan girişimciler belirli şartlara göre ya tek seferde ya da sürekli devam eden bir ödemeyi markalara yapabilir. İşe girme ve işte kalma için belirli bir ücret markalara sağlanabilir. Aynı zamanda bazı markalar yalnızca tek seferde ödeme alarak ödeme işlemlerini tamamlayabilir.
 • Girişimcilere bayilik veren markalar sürekli olarak kontrol edilir ve gerekli görülmesi halinde desteklerini sunabilir.
 • Bayilikler belirli bir satış ve pazarlama stratejilerini kullanır. Kullanılan stratejilere göre girişimciler ücret ödemeyebilir. Bazı markalar sağladıkları reklam ve pazarlama faaliyetleri için girişimcilerden belirli ücretleri isteyebilir.

Markalar Neden Bayilik Verir?

Markaların bayilik vermesinin nedenleri çeşitli şekillerde ortaya çıkar. Hem girişimcilerin hem de markaların bayilik sistemi ile kar elde etmesi başlıca nedenleri arasında yer alır. Firmaların bayilik verme nedenleri ise şu şekildedir:

 • Bayilik veren markalar sürekli olarak bir büyüme hızına sahip olabilir.
 • Personellerin kontrol edilmesi ve gerekli olması durumunda müdahale edilmesi mümkün olur.
 • Bayilik veren markalar denetim açısından daha çok kolaylık elde edebilir. Genellikle günlük sorunlardan ziyade büyük sorunların denetlemesi amaçlanır. Böylelikle denetimlerinde yalnızca büyük sorunlara çözüm bulunabilir.
 • Markaların bayilik vermesi ile birlikte karlılık oranları artmaktadır. Personel ve eğitim kolaylıkları nedeniyle markalar sürekli olarak kar oranlarını arttırmaktadır.
 • Bayilik yöntemini kullanan markalar genellikle risk oranlarını düşürür. Bunun nedeni risklerin bayiliklere paylaştırılmasıdır. Firmalar risklerini azaltmak istediğinde bayilik sisteminin sunduğu avantajlardan yararlanabilir.
 • Markalar bayilik sistemine geçiş yaparak geniş bir alanda faaliyet gösterme ve marka bilinirliğini arttırmaya yönelik olarak avantajlar elde edebilir.


kobi vadisi

Yorumunuz