Bayilik, Franchising Fiyatları

Bayilik Satın Almak

Bu sayfayı okuduğunuza göre; yerel işletme vb. çalışma alanlarından vazgeçip, artık ulusal çapta hizmet veren bir firmanın bayisi olmaya karar verdiğinizin kanıtıdır. Veya diğer bir dille yeni bir iş kurmak / bayilik almak için araştırma yapmaya başlamışsınız demektir.

Evet toplumumuzda iş fikrileri her geçen gün daha fazla büyümekte, firmalar farklı iş modellerini piyasaya sürerek çok daha farklı kitlelere ulaşmayı hedeflemektedir. Sizde bu firmalar ile çalışma talebi düşünerek bulunduğunuz bölgede yeni bir iş modeli sayesinde geleceğinizi şekillendirmeyi düşünüyorsunuz.

Peki sizce yeni bir yatırım yapmadan önce, bayilik fiyatlarını araştırmak doğru bir karar mı?

Kısaca özetlemek isteriz, örneğin;

Yeni bir araba almayı düşünüyorsunuz. Aracın; kaporta, boya, mekanik, elektrik, temizlik, lastik, motor gücü, tramer /hasar kaydı… vb. daha çok bilgiye ulaşıp aklınızda yer eden diğer araç modelleri ile kıyaslayıp eğer hesabınıza uyuyorsa en son pazarlık aşamasına geçiyorsunuz.

Peki bayilik alırken veya araştırırken neden ilk sorulardan biri Fiyat?

Elbette yatırım tutarınız birçok konudan daha önemli, bu duruma sonsuz bir şekilde saygı duymaktayız. Fakat siz değerli yatırımcılara asıl bahsetmek istediğimiz konu: uzun süreli bir iş ilişkisi durumu.

Yatırım yapacağınız sektöre / işe karar vermeniz, tahmin edeceğiniz üzere minimum 2 yıllık bir dönemi kapsayacaktır. Bu sürece girmeden önce, fiyat politikasından daha öncelikle yapmanız gereken kapsamlı bir fizibilitedir.

İşin modeli, bölgede nasıl işleyeceği, kaç personel ile çalışılacağı, reklam / pazarlama konuları, iş yeri büyüklüğü, işletmenin konumu, kaç saat çalışacağınız, rakiplerin durumu, devlet destekleri gibi vb. daha birçok konu.

Ama siz yinede fizibilite konusundan daha önemli yatırım tutarını düşünüyorsanız, Bilmenizde fayda var;

Yapmış olduğumuz araştırmalarda, Türkiye genelinde birçok firma bayilik ücreti almamaktadır.

Elbette bu durum tüm firmalar için geçerli değildir. Ama Türkiye genelinde bayilik / franchise / franchising sistemleri son 15 yıllık dönemde yavaş yavaş oturmaya başlamıştır. Yerli (Made İn Turkey) firmalar, boy gösterebilmek için yatırımcılarına birçok konuda desteklemektedirler. Yabancı firmalar, bu konuda uluslar arası çapta hizmet verdikleri için, maalesef bayilik / franchise / franchising sistemleri için genellikle ücret talep etmektedirler.

Bayilik Ücretleri

Talep edilen bayilik ücreti, genellikle, “isim hakkı bedeli” olarak lanse edilmektedir.

Evet biz Türk toplumu olarak maddi konularda biraz pazarlıkcıyızdır, ama unutmamanız da fayda var; ilgili firma sizden ücret talebi karşılığında da bir nevi hazır iş imkanı sağlamaktadır. İşte bu konu yerel firma ile, uluslar arası firmanın en ana farkıdır (objektif bakıldığında).

Bilmenizde fayda var;

Herhangi bir firma ile çalışmaya başlama aşamasında, sadece firmaya ödenecek olan bayilik ücreti ile bitmiyor durum. (yukarıda bahsetmiş olduğumuz fizibilite durumu işte tam bu konuydu)

Harcanacak masraflar:

  • Kurulum aşamasında yapmanız gereken tadilat / tasarım
  • İlk mal / ürün çekimi
  • Reklam / pazarlama / açılış
  • İş yeri kurulum maliyetleri (kira, muhasebe, vb.)
  • İlk 3 aylık amortisman giderleri
  • Kendi şahsi maaşınız
  • vb…

“Bayilik nedir, Bayilik alırken, Bayilik veren firmalar, Bayilik veriyorum ve Bayilik hakkında köşe yazıları” hakkında ayrıntılı araştırma yapabilmeniz için; Bayilik Rehberini inceleyebilirsiniz.

Bayilik Fiyatları Ne Kadar?

Bizde Kobi Vadisi platormu olarak, sizlere en doğru bilgileri sağlamak isteriz. Fakat sizlerinde takdir edeceğiz üzere, Ülkemizde şu anda yaklaşık 30’dan fazla sektör, 200’den fazla iş dalı mevcuttur. Maalesef sizlere bu kadar geniş bir datayı paylaşmamız mümkün değil, mümkün olsa bile doğru olmaz.

Ama yinede siz değerli girişimcilere destek olmak adına, Gıda – Fast Food sektörü ile ilgili bir çalışma yaptık.

Sizlerinde bildiği üzere, ülkemizde bayilik yatırımında gıda sektörü hemen hemen ilk sıralarda gelmektedir. ( herkesin kafasında kurduğu gibi; tüm insanlar en nihayetinde 3 öğün yemek yiyecek kurgusu 🙂 )

Fast food sektöründe verilen Franchising ve Bayilik fiyatlarının 40.000 Dolar, Dondurma sektöründe markaya göre fiyat değişse de ortalama 20.000 Dolar, Tatlı sektöründe 25.000 Dolar civarında olduğunu söylüyor kaynaklar.

YİYECEK TÜKETİMİ NE DURUMDA?  PAZAR’I NASIL ETKİLİYOR?

2010 Yılı araştırma sonuçlarında Türkiye’nin geleneksel alışkanlıklarından fazla ayrılmadığı ancak sektöre yeni giren yatırımcıların uluslararası standartları yakalamak istemesi nedeni ile taleplerinin yüksek olması sektörde olumlu gelişmeler meydana getirir.

  • UNLU MAMÜLLER

Türk halkının geleneksel yiyecek anlayışında unlu gıdalar en büyük paya sahip ayrıca Türkiye unlu gıda tüketiminde dünyadaki en önemli pazarlardan biri konumunda bulunuyor, Dünya Unlu Mamüller Pazar’ı 2010 yılında 407 Milyar Doları bulmuş, Avrupa’nın ekmek Pazar büyüklüğü bu tarihte 32 Milyon Ton, dünya pazarı 2000-2010 yılları arasında 53.9 büyüme göstermiş.

Unlu Gıdada 2023 Hedefleri, Türkiye Orta Doğu ve Avrupa’ya unlu gıda ihracatında ilk sıralarda bulunuyor. Türkiye’nin 10. Kalkınma Planı 2014-2018 yılları arasını kapsayan dönemde çevre bilincinin geliştirilmesine önem verilirken taklit ve kayıt dışı çalışmalarının önlenmesinin sağlanacağı belirtiliyor.

Önem verilecek hususlar arasında üretilirken gıdaların besleyici değerlerinin kaybolmasının önlenmesi, yeni teknolojilerin kullanılması, kalite ve marka bilincinin geliştirilmesi, artan nüfus ile orantılı kesintisiz üretim faaliyetinin sağlanması, sağlıklı endüstriyel üretime geçişin sağlanması, akıllı mutfak uygulamaları, hijyen kalitesinin yükseltilmesi sayılmakta.

Unlu Gıda Sektöründe Bayi Olmak, 2023 kalkınma hedeflerinde yer alan bilgiler, araştırma sonuçları unlu gıda pazarının cazip olduğunu, pazarın istikrarlı ve kârlı bir büyüme süreci izlediğini göstermekte. Yeni girişimci adaylarının bağımsız ya da Bayi ve Franchising olarak ticari faaliyet gösterebilecekleri, ihracata yönelebilecekleri bir sektör. Bağımsız ticarete atılmanın riskleri, tanınma ve müşteri edinmekte ki zorlukları düşünülünce hazır Pazar, hazır marka ve hazır müşteri kitlesi ile Bayilik almak ya da bir firmanın Franchising ortağı olmak çok daha akla yatkın görünüyor.

Börekte bayilik veren firmaların yaklaşık bedeli 30.000 Dolar civarında, Pizza bayilikleri 190.000 – 230.000 TL arasında değişebiliyor. Sektör büyük ve kârlı, ürün çeşidi fazla firmalar ve fiyatları farklılık gösterebiliyor.

Unlu gıda deyince lahmacundan hamburgere, baklavadan mantıya, makarnadan dürüme, ekmek çeşitlerine kadar çok geniş ürün yelpazesine sahip bir sektörden söz ediyoruz unutmamalıyız ki Türkiye unlu gıda tüketiminde ilk sıralarda bulunuyor.

  • ŞARKÜTERİ ET ÜRÜNLERİ PAZARI

Et Sanayicileri Derneği’nin basında yer alan açıklamalarına göre Türkiye yılda 1.Milyon Ton Kırmızı et tüketiyor, 2 Milyon Ton ile Kanatlı kümes hayvanlarının tüketimi geliyor ikinci sırada ve 3. Sırada 100 Bin Ton ile şarküteri ürünleri geliyor.

Şarküteri ürünleri içinde geleneksel ürünümüz sucuk en büyük paya sahip, salam ve sosis kalan payı paylaşıyorlar. Kavurma geleneksel gıdamız olmasına rağmen fiyatının yüksek olması nedeni ile daha küçük bir yer işgal ediyor.

Kaynaklar 2016 sonu itibarı ile içecek dahi gıda ürünlerinin 20 Milyarlık Pazar büyüklüğüne sahip olduğu, şarküteri ürünlerinin ise 2.Milyar civarında olduğu belirtiliyor. 2018 Sonlarına doğru sektörde ciddi rakamlarda yatırım gerçekleştirecek firmalar bulunuyor ve yatırıma bağlı hızlı istihdam yükselişi görülecek. Sektörde birkaç büyük dev şirket bulunuyor ve büyüyen Pazar’da yeni uygulamalar da hayata geçiriliyor.

Şarküteri Ürünlerinde Bayi Olmak, sektörde fiyat aralığı değişiyor metre kare başına ücret ile hesap sunan firmalar da bulunuyor. Ünlü markalar marka bedeli olarak 50.000 Dolar ve yatırım bütçesi olarak yaklaşık 400.000 TL civarı rakamlar telaffuz ediyorlar. Söz konusu ürünlerin markalarının değeri fiyatları etkilemekte.

Sektör büyüyor, istikrarlı bir tüketici kitlesine sahip, ürün karakteri olarak geleneksel   gıdamız sucuk yerini korurken sunumunda batılı tarz benimsenerek Fast Food yaklaşımla arz edilerek modern yaşamın gereklerine uygun talep yaratılmış. Sandviç ve pizza gibi ürünlerde kullanılan salam ve sosis kahvaltılıklar arasındaki vazgeçilmez yerini koruyor değişim geçiren ürünlerin ucuz ve az miktarda tüketilen yeni sunumları pazarda tüketim hızlarını artırmış.

  • DONDURULMUŞ GIDA PAZARI

Dondurulmuş gıda 25 yıldır Türkiye pazarında büyümesini sürdürerek bugüne ulaşmış, sektörü dev kuruluşlar temsil ediyor, sektör elbette paralel gelişen diğer sanayi kolları ile beraber büyüme gösterdi. Türkiye pazarına önce No-Frost buzdolapları ardından derin dondurucular girerek dondurulmuş gıdaları tüketmek isteyeceğimiz makinelere sahip olmamız sağlandı.

Dondurulmuş gıdaların sağlıklı olduğu, tazeliğini koruyacak şekilde donmasının sağlandığı bilgisi verilerek tüketici toplumunun güveni kazanılırken donmuş gıdanın nasıl tüketileceği bilgisi aktarılarak sağlıklı tüketmenin bilgileri de tüketiciye yayınlar ile iletildi.

Dondurulmuş Gıda bayisi Olmak, Dondurulmuş gıda şirketleri sözleşmeli çiftçiler ile çalışarak üretimden imalata giden süreci kontrolleri altında bulunduruyorlar (Çiftçi-Firma İş Birliği), sertifikalı tohumlar ile üretim yapılıyor. Toplumda sağlık güvencesi oluşmuş, marka bilinirliği %100’e yaklaşmış firmaların şeffaf üretim ve faaliyet alanına sahip, üretim aşamalarında ki ürünlerin belgesi bulunan kuruluşların bayisi olmak cazip bir iş fikri olabilir.

Sizlerinde göreceği üzere, profesyonel bir işletme açmak sadece bayilik fiyatları ile bitmiyor. İlk yatırım maliyetiniz ve sonraki aşamada harcayacağınız tutarlar için iyi bir analiz yapmanız şart.

Analiz aşamasında da bayilik veren firma yetkilisi ile tam olarak yatırım şartları, ücretlerini not edinmelisiniz ki evdeki hesap çarşıya uysun.

Bayilik Veren Firmalar

Yeni bir işletme açmadan önce, arzu ederseniz Kobi Vadisi platformunda yer alan Bayilik Veren Firmaları inceleyebilir, 30’dan fazla sektörde size en uygununu seçerek, ilgili firmalara ulaşabilir anlık olarak bayilik başvurusu yapabilirsiniz.

İlgili firma sayfasında yer alan; “Yatırım Bilgileri” alanını inceleyerek, çok daha fazla detaya ulaşabilirsiniz. Beğendiğiniz firmaları kaydet butonuna tıklayarak daha sonra seçmiş olduğunuz firmaların karşılaştırmasını yapabilirsiniz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
Burada yer alan; blog, bilgi, içerik ve yorumlar yatırım tavsiyesi değildir.
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Bayilik, Franchising Fiyatları

okuma süresi: 5 dk
0