Yatırımcı Arıyorum

Bayilik Satın Almak

Bayilik Sahibi Olmak

Bayilik alırken “YENGEÇ SEPETİ SENDROMUNA”dikkat edin

Yengeç sepeti sendromunu hiç duydunuz mu? Belki duymadınız ama şu anda bulunduğunuz durum tamda böyle bir şey olabilir. Yengeç sepeti sendromu, Filipinliler arasında çok popüler olan bir kavramdır ve ilk defa yazar Ninotchka Rosca tarafından kullanılmıştır. Filipinliler arasında yengeç sepeti sendromu olarak bilinen bu kavrama, bizlerde hiç yabancı değiliz aslında. Kısaca açıklamak gerekirse ben olamıyorsam sende olma, ben başaramıyorsam sen de başarma, yükselirsen çekerim şeklinde bir kıskançlık emaresidir bu sendrom.

Gelin bu kavramın çıkış noktasına bir göz atalım;

Avlanan bir balıkçıya kumsalda yürüyen bir adam yaklaşır. Yakalanan yengeçler bir kovanın içindedir ve kovanında kapağı açıktır. Kapak açık olmasına rağmen yengeçlerin kaçmaması bu adamı çok şaşırtır ve balıkçıya yengeçlerin neden kaçmadığını sorar. Balıkçının açıklaması şudur; Şayet kovada tek bir yengeç bulunsaydı kaçabilirdi ama çok yengeç olması kaçmalarına izin vermez. Çünkü yengeçlerden biri kaçmak istediğinde, diğer yengeçler onu yakalayarak aşağıya çekerler ve kaderlerine ortak ederler. Oysa aşağıya çekmek yerine yukarıya doğru itseler tek bir yengeç kalana kadar hepsi çıkar ki zaten tek kalan yengeç kendisi de çıkabilir. Bu pozisyonda kimse kazanamaz ve bu durum yengeç sepeti sendromunu doğurur.

Baiylik ile Kendi İşini Kurmak

Bayilik alarak kendi iş girişiminizde bulunmak için tüm şartlarınız uygun olsa bile, hırslarının sesini dinleyen kişilerin bencilce oyunlarına gelmeniz mümkündür. Şayet kendileri hayallerine ulaşamıyorlarsa, (belki de bir defa denediler ve başarısız oldular oda olabilir) sizin işinize ket koyabilirler. Rekabet duygusu aslında dürüstçe yapıldığında başarı için bir kamçıdır ve insanı yukarılara taşır. Ama kıskançlık ve hasetlik duygusuyla yoğrulduğu zaman bu girişimizi sabote edebilirler. Bu mantıkta kişilere sadece iş alanında değil hayatınızın her alanın her zaman rastlamak mümkündür.

İş Hayatı

İş hayatından örnekler vermek gerekirse; örneğin otomotiv sektöründe bayilik almayı istiyorsunuz ve şartlarınızda hazır. Size otomotiv sektörünün her geçen sene gerilemekte olduğunu verilerle gösterebilirler. Fakat bu gerilemenin tüm dünya piyasasında olduğunu, bu sektörün hale ülke ekonomisinde lokomotif görevi gördüğünü, ikinci el otonun ve bakım ve onarım hizmetlerinin revaçta olduğundan hiç bahsetmezler mesela. Bu yüzden bir bayilik almayı düşünüyorsanız bilen kişilerden bilgi almak en doğrusudur ve sizin hayallerinizi ertelemenizin önüne geçer.

Sizde bayilik alarak yeni bir girişimde bulunmak istiyorsanız, daha detaylı bilgi sahibi olmak için: Kobi Vadisi bayilik bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Böyle bir girişimde bulunmadan önce elbette körlemesine bir girişimde bulunun demiyoruz. Ama yengeç zihniyetli insanların sizi engellemesine de izin vermeyin. Mesela almayı düşündüğünüz bayiliğin avantajlarını bir araştırın.  Büyük bir markanın size neler sağlayacağını gözden geçirin. Kendiniz bir iş kurduğunuzdaki risklerinizle bayilik aldığınız risklerin karşılaştırmasını bir yapın. Bir konuda bilgilenmek için harcanan zamanı, parayı gözden geçirin bir de hazır tecrübe aktarımı yapılan bir işin avantajlarına bir bakın. Göreceksiniz ki bayilik almak kendi işinizi açmaktan daha kısa zamanda size kar kazandıracak bir sistemdir.

Büyük Firmaların Bayiliğini Almak

Ünlü girişimci ve yazar Jim Rohn’ un bir sözü vardır. Derki: “Siz çevrenizdeki en çok vakit geçirdiğiniz beş kişinin ortalamasısınız” Peki büyük bir firmanın bayiliğini aldığınızı düşünün. Firma almış başını gidiyor zaten bayilerine bayilik ekliyor ve kurumsal kimliği de cabası. Aldığınız bayilikte yatırımınızı geri döndürmek ve sistemi oturtturmak için bu firmayla sürekli iletişim içinde olacaksınız. İsmi, kalitesi, tecrübesi, iletişimi ile bu firma sizin ideallerinizi ve dolayısıyla başarılarınızın ortalamasını ne kadar yükseltir? Diye düşünmekte fayda var. Girişimde bulunurken bunları göz önünde bulundurarak size örnek ve ilham verecek kişilerden fikir ve yardım almanız size her zaman kazandıracaktır. Hayatınızın her alanında olduğu gibi sizi aşağıya çeken değil, yukarıya çıkmanız için aşağıdan iten ya da yukarıdan çeken kişileri seçin. Ben kazanamadım o da kazanamasın diye düşünen değil, ben zaten kazandım başkaları da kazansın diyebilenlerin peşinden gidin.

Çevrenizdeki yengeç zihniyetli kişiler bayilik alma kararınızda; sermayen az diyorlarsa kredi ve desteklere bakın. Kriz var diyorlarsa krizi fırsata çevirenlere bir göz atın. Başarısız olursun diyorlarsa en büyük başarılar başarısızlıktan sonra devam edenlerde, onları gösterin. Şartları ağır diyorlarsa alternatiflerine bakın. Bu bahaneler uzar gider. Siz size bakın. Ne kadar istiyorsunuz kendi işinizi kurmayı?

Sakın yengeç sepeti sendromunun sizin,ideallerinizi ve cesaretinizi köreltmesine izin vermeyin. Düşündüğünüzü nasıl hayata geçirebilirsiniz derinlemesine bir araştırın ve adımınızı atın.

Bayilik Veren Firmalar

İyi bir fizibilite ve analizden sonra yeni bir iş kurmaya ve bu işte bayilik sistemi ile çalışmaya karar verdiyseniz, kapsamlı bir araştırma yapmak ve bütçenize en uygun markalar ile görüşme yapmak için Kobi Vadisi platformunda bulunan bayilik veren firmaları incelemenizi öneririz.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz